ust_reklam
Tropik Tatil

Hindistan’ın Küçük İngiltere’si: Hosur

Tamil Nadu eyaletinde bulunan ve Krishnagiri bölgesinin güzel bir kasabası olan Hosur, Taluk kentinin sivil merkezi olup, Bangalore’nin 40 kilometre güneydoğusunda ve ilçenin 48 km kuzeydoğusunda yer alıyor. Üretim endüstrileri ve mükemmel hava koşulları ile son derece ünlü olan bu Hint kasabası, başta otomobil endüstrisi olmak üzere çeşitli birçok sektör için ana sanayi merkezi. Bunun en büyük sebebi ise uluslararası pazar devlerinin bu kasabada bağlı şirketlerini kurması.

• Hosur’un Tarihi
Kentin 800 yıldan daha eski olduğu söyleniyor. Şehirdeki kaya resimleri ve oymaları, bölgenin Paleolitik, Neolitik ve Mezolitik çağlarda yerleşik hayata geçildiğini kanıtlıyor. Hosur, 1290 yılında Kral Rama Nathan tarafından kurulmuş ve o dönemlerde Hoysala Hanedanı‘na aitti.

Bangalore’dan Coimbatore’a, Salem’e veya Krishnagiri’ye seyahat eden herkes için Karnataka-Tamil Nadu sınırındaki Hosur kasabası kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Her yıl 2.300 küçük ve orta ölçekli sanayi ile Hindistan’ın en büyük sanayi merkezi olarak bilinen ve Sevgililer Günü’nden önce devasa rakamlarda ihraç edilen egzotik gülleriyle ünlü bir yer. Ayrıca titan ve benzeri büyük sanayi üretim yerlerine de ev sahipliği yapıyor.

• Hosur’un İklimi
Hosur’un bir başka güzel yanı da yıl boyunca yaşanan sakin iklimdir. Deniz seviyesinden 3000 metre yüksekte bulunan kasabanın iklimi dört mevsimoldukça hoş.Göz kamaştıran güllerin büyümesini ve üretim tesislerinin çok sayıda kurulmasınısağlayan etkende bu güzel havası. Hindistan İngilizlerin yönetimi altındayken, İngilizler, Hosur ikliminin inanılmaz ayrıcalıklı ve güzel olduğunu fark ettikten sonra burayı “Küçük İngiltere” olarak adlandırdılar.

• Hosur’da Ne yenir?
Hosur’un meşhur çarşılarına daha adım atar atmaz etrafınızı samosa aroması sarıyor. Kuzeydoğudaki benzerlerinden farklı olarak, bu samosalar düz ve yassı olup iç dolgusu bol soğandan oluşuyor. Özellikle Hosur Otogarı’nda bulunan hemen hemen her dükkân, bu samosaları sıcak, kızartılmış soğan halkaları veya pakoda, Hint çayı olan chai ile birlikte servis ediyor. Hindistan turlarının olmazsa olmazı Hosur’u bir gün ziyaret ederseniz, samosa, masala puri (bezelye ve soğan ile öğütülmüş panipuri), kothuparota (kızartılmış ve karışık maidaparatha parçaları) ve Vasavi Café’den bir fincan filtre kahveyimutlaka denemelisiniz.

• Hosur’da Nereye Gidilir?
M.S. 1218 ve M.S. 1296 yılları arasında inşa edilen ünlü Chandra Choodeshwarar tepe tapınağını veya MalaiKovil’i ziyaret etmeden Hosur gezinizi bitirmeyin. Bu tepenin üstünden Hosur o kadar müthiş görünüyor ki, buradan ayrılmak istemeyeceksiniz. Malai Kovil’den ayrılmadan önce tapınakta bulunan küçük dükkandanküçük hediyelik eşyalar almayı unutmayın.

Bu tepenin eteğinde Therpettai adında küçük bir köy var. Mart ve nisan aylarında düzenlenen ‘Otomobil Festivali’ boyunca bütün köy ışık saçıyor. Bu, Hosur’un en ünlü festivalidir ve Therpettai dâhil tüm kasaba, görkemli geçit törenine tanıklık ediyor.

Fakat Hosur’u diğer kasabalardan ayıran en önemli özellik, buradaki yerli halkın çeşitliliği. Kasaba Tamil Nadu bölgesi sınırlarında olmasına rağmen, buradaki insanlar Tamil, Kannada ve Telugu dillerini konuşuyor.

• Hosur’da Etkinlikler ve Festivaller
Hindistan’ın bütün önemli festivalleri Hosur’da çok gösterişli, coşkulu ve şölenlerle kutlanıyor.

Pongal: Hosur ve Hindistan genelinde halkın en heyecanla beklediği festivallerden biri olan Pongal, büyük bir tutkuyla ve enerjiyle kutlanıyor. Pongal terimi, festival gününde bolca tüketilen atıştırmalık tatlı çerez türünü ifade ediyor. Jaggery, Kakule ve kaju fıstığı da kutlama boyunca herkesin ikram ettiği çerezlerin başında geliyor. Her yılın ocak ayının ortasında düzenlenen bu festivale denk gelirseniz mutlaka katılın.

Tamil’de Yeni Yıl: Hosur’un yerli halk nisan ayında bu harika festivali kutluyor. Festival, Puthandu veya ChithiraiTiru-naal olarak da biliniyor.

Aadi Perukku: Esasında bir nehir festivali olan Aadi Perukku, Tamil ayının 18. gününde kutlanıyor.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı