ust_reklam
Keşfet

Katalonya ile İlgili 17 İlginç Şey

Katalan Pireneleri’ne yaptığımız son yolculukta, Katalonya hakkındaki en ilginç gerçekleri paylaşıyoruz.

İspanya’nın kuzeydoğu köşesinde yer alan Pirene Dağları, Katalonya’nın güney Fransa ve Andorra sınırında bulunuyor. Katalonya İspanya‘da özerk bir topluluktur ve bir zamanlar Fransa’ya kadar uzanan tarihi bir prensliktir.

Katalonya’nın İspanya’dan ayrılma arzusu ve devam eden bağımsızlık teklifi hakkında yankılar hala sürüyor. Katalonya’da protesto ve politikadan çok daha fazlası var.

Katalan Pireneleri’ne yaptığımız ziyaret Tossal de Miravet’in demir yollarını tırmanmak, Aigüestortes Ulusal Parkı’nda yürüyüş yapmak, göz kamaştırıcı Cehennem Kanyonu’na kanyona girmek ve sonsuz tapas tabakları arasında yol almak için buyrun yazımıza…

1.Katalonya, İspanya’nın toplam nüfusunun % 16’sından fazlasını oluşturan yaklaşık 7,5 milyon nüfusa sahiptir. İspanya topraklarının % 6,3’ünü (32,114 km2) kaplar.

2.Katalonya’nın 215.6 milyar Avro’luk (191 milyar Avro’luk) ekonomisi Avro Bölgesi’ndeki ülkelerin çoğundan daha büyüktür ve İspanya’nın GSYİH’nın beşte birinden fazlasını üretirken, ihracatı ülke toplamının dörtte birinden fazlasını temsil etmektedir.

3.Katalan, Katalonya‘daki İspanyolca ve Oksitanca (Aranés) ile birlikte üç resmi dilden biridir.

4.Katalonya’nın yasaları, öğretmenlerin, doktorların ve kamu sektörü çalışanlarının Katalanca’yı İspanyolca ile birlikte kullanmalarını gerektirmektedir.

5.Katalonya hakkındaki en ilginç gerçeklerden biri, sanatçıların şeytanlar, ışıklı havai fişekler, davullarla dans ettikleri ve iyi ve kötü arasındaki düelloda tiyatrosu yeniden süspanse ettikleri correfoc (ateş koşusu) olarak bilinen geleneksel Katalan kutlamasıdır.

6.Katalanca sadece Katalonya’da konuşulmaz. Valensiya, Balear Adaları ve Aragon’da azınlık dili olarak kullanılmaktadır. Ek olarak, Andorra’nın tek resmi dilidir ve Fransa’nın Roussillon bölgesinde ve İtalya’daki Alghero şehrinde konuşulur.

7.“Tanrı’nın Mimarı” olarak bilinen ünlü mimar Antoni Gaudi (1852-1926) Katalonya’dandı. Yılda yaklaşık 2,8 milyon ziyaretçi çeken İspanya’nın en çok ziyaret edilen anıtı olan Sagrada Familia’nın mimarlığını üstlendi.

8.Gaudi’nin Barselona’daki Sagrada Familia Katedrali hala inşa ediliyor. İnşaat 1882’de başlamış ve 2010’da orta noktayı geçmiştir. Tamamlanmasının, 2026 ile 2028 arasında gerçekleşmesi bekleniyor.

9.Katalonya ile ilgili daha şaşırtıcı gerçeklerden biri, Katalanların, birçoğunun inandığı gibi, bir İspanyol lehçesi olmadığıdır. Bunun yerine, dil, Akdeniz bölgesinde konuşulan ve standart olmayan bir Latince biçimi olan kaba Latince’den bağımsız olarak gelişmiştir.

10.Francoist diktatörlük 1939-1975 yılları arasında okullarda ve kamu yönetiminde Katalan kullanımını yasakladı.

11.Katalan Atlası 1375 yılında yayınlandı. Orta Çağ boyunca haritacılıkta en önemli eserlerden biri haline gelmişti. Katalan harita yapımcıları, Akdeniz merkezli, yazıt ve dekorasyonların çoğu ters çevrilmiş haritalar oluşturdular.

12.Katalonya hakkındaki gerçeklerden biri, meşhur İngiliz yazar George Orwell’in Cumhuriyetçi bir asker olarak gönüllü olduğu ve 1936’daki İspanya İç Savaşı sırasında Franco’nun milliyetçilerine karşı savaştığı.

13.Tüm zamanların en ünlü sanatçılarından Salvador Dalí, Katalonya’dandı. 1904’te doğdu, 1989’da 84 yaşında öldü.

14.Katalanlar, 18. yüzyıla kadar uzanan bir gelenekte, Castells adı verilen insan kuleleri inşa ettiler. Castells, 2010 yılında UNESCO Somut Olmayan Kültürel İnsanlık Mirası olarak ilan edildi.

15.Katalanlar 23 Nisan’da Aziz George Günü’nü – La Diada de Sant Jordi – kutlarlar. Sevgililere, sevdiklerine ve meslektaşlarına gül ve kitap alışverişi yapmak yaygındır. Geleneksel olarak, erkekler kadınlara bir gül verir ve kadınlar bu olayı kutlamak için erkeklere bir kitap verir.

16.2010’da Katalonya, İspanya anakarası geleneğini yasaklayan ilk dava olan boğa güreşini yasakladı.

17.Sardana’nın dairesel dansı Katalonya’da bir gelenektir. 1992 Yaz Olimpiyatları’nın açılış töreninde meşhur olmuştur.


Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı