ust_reklam
Yurtdışı Geziler

Prag Hakkında Bilmeniz Gereken 25 Şey

Prag hakkında hiç duymadığınız şeyler…

Tepedeki kaleler, süslü köprüler ve büyüleyici saat kuleleri olan masal kitabı gibi bir yer hayal edin. Prag deyince akıllarda tam anlamıyla pastoral bir fotoğraf canlanıyor. 2016’da 7 milyondan fazla ziyaretçisiyle rekor kıran Çek Cumhuriyeti’nin başkenti hızla gelişen bir turizm merkezi haline geldi. Bunun nedenlerini merak ediyorsanız biz sayısız özelliği arasından 25 tanesini sizin için seçtik. Prag turları ile Prag şehrinin tarihi, mimari ve kültürel güzelliklerini keşfetmenin tam zamanı!

Prag’ın tarihine bakıldığında şehirde insan yaşamının ilk ipuçları MÖ 600.000’e kadar uzanmaktadır.

Prag şehrinin merkezinde, Prag Kalesi (veya Prazsky Hrad) 880’lerin sonlarında ahşap bir kale olarak inşa edilmiştir. Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda büyük bir revizyon yapıldı. Yaklaşık 17,3 dönümlük bir alana sahip, dünyanın en büyük antik kalesi olma unvanını hala elinde tutuyor.

Prag Kalesi içindeki en değerli eşyalar, St. Wenceslas Taç, Kraliyet Asası, Kraliyet Elması, Taç Pelerin, kemer, Bohemya Kraliyet mücevherleridir. 1791’de King Leopold II tarafından ayarlanan bir gelenek olan, hepsinin kasayı açmak için bir araya gelmesi gereken yedi farklı insan tarafından tutulan anahtarlarla yedi kilitli demir kasada korunuyorlar.

Görkemli St. Vitus Katedrali‘nin temel taşı 1344’te İmparator IV. Charles tarafından atıldı ancak en yeni bölümler, 1929’da kilisenin kutsanmasından sonra 1953’e kadar tamamlandı.

Kale’nin çevresindeki küçük evler ve dükkanlarla kaplı parke taşı yolu, Altın Şerit olarak adlandırılıyor ancak 16. yüzyılda kale, nişancıları ve kuyumcuları barındırıyordu. Yazar Franz Kafka, 1916’dan 1917’ye kadar 22 numaralı evde yaşıyordu.

Bundan önce, 1896’dan 1907’ye kadar Franz Kafka’nın evi başka bir yerdeydi. Celetná 3’te, dışarıdan gotik ve iç kısımda Barok olan 14. yüzyılda inşa edilmiş Eski Şehir Şatosu’ndaki Meryem Ana Kilisesi’nin yanında yaşadı.

Prag mimarisinin en önemli sembollerinden biri, 16 kemerli Vltava Nehri‘ne uzanan, çoğunlukla 30 Barok heykelle kaplı 1700 metrelik Arnavut kaldırımlı Charles Köprüsü‘dür. Köprü 1357 yılında Kral IV. Charles tarafından tekrar devreye alınmıştır. 460 yıl boyunca nehri yürüyerek geçmenin tek yolu bu köprüydü.

Charles Köprüsü’nün heykellerinden biri, Çek Cumhuriyeti’nin koruyucu bir azizi olan Nepomuk’un Aziz John’u, 1393’te Charles IV’ün oğlu Kral Wenceslas’la görüşmesinin ardından nehrin soğuk sularına atılarak öldürüldü. Ancak bazıları efsaneye göre, heykeldeki plakaya dokunursanız, iyi şans getireceği ve Prag‘a yeniden geleceğiniz anlamına geldiğini söylüyor.

Prag Eski Şehir Meydanı‘na giriş yerlerinden biri de Powder Tower Kulesi’ndendir. 1475 yılında tamamlanan bu kule şehre ilk giriş yerlerinden biriydi. Bugün, 144 fit yüksekliğindeki kulesi, Old Town’ı gökyüzünden görebileceğiniz keyifli bir manzara sunuyor.

Neredeyse beş dönüm alana sahip olan Prag’taki Klementinum, Avrupa’nın en büyük bina komplekslerinden biridir. Aslen 1556’da Cizvitler tarafından inşa edilen mülk, 1653 yılında genişlemeye başladı ve 170 yıldan uzun süre restorasyonu devam etti. Artık klasik konserlerin yapıldığı Barok kütüphaneye, astronomik kuleye, Meridian Hall’a ve Mirror Chapel’e ev sahipliği yapıyor.

23 Mayıs 1618’de Prag’ın tarihindeki ikinci kötü olay gerçekleşti. 1609’da Majesteleri Mektubu’nda belirtilen dini özgürlüklere aykırı olan Protestan kiliselerinin inşaatını durdurmak için Prag’taki bir meclis odası penceresinden iki kişi atıldı. Bu durum Otuz Yıl Savaşı’nın başlamasına yol açtı.

Çek Edison olarak adlandırılan František Krizík, 1891’de sergi için elektrikle aydınlatılmış bir çeşme inşa etti. Bugün, Krizík Çeşmesi, 1300 çok renkli reflektör, yaklaşık 3000 nozül ve 49 su pompası ile donatıldı ve su dansları yaptı. Nightly Show’lar Mozart ve Three Tenors gibi klasik temalardan Katy Perry, John Legend ve One Direction’dan pop müziklere, Titanic, Mamma Mia… ve hatta Elli Shades’ten soyulmuş bir soundtrack gibi sinematik gösterilere kadar çeşitlilik gösteriyor.

Eyfel Kulesi’nden sonra modellenmiş olan Petrin Kulesi, bir tepenin üstündeki konumu nedeniyle Paris’in minyatür bir modeline benziyor. Üst kısım, deniz seviyesinden 1240 feet yüksekte olup, deniz seviyesinden fiilen yüksekliği (1184 feet) yüksektir. 1891 yılında tamamlanan Çek versiyonu Fransızların dört tarafına kıyasla sekiz tarafı var.

Prag Ulusal Tiyatrosu, 11 Haziran 1881’de, o dönemde Prens Rudolf’un ziyareti için açıldı. Fakat 11 gösteriden sonra bir yangın çıktı, sahne, oditoryum ve kubbe tahrip edildi. Mekan 18 Kasım 1883’te yeniden açıldı ve 1977’de yeniden yapılanma için kapatılana kadar sorunsuz bir şekilde işletildi ve yeniden açılmasının 100. yılında, 18 Kasım 1983’te tekrar açıldı.

Başkent Prag‘ın metro sisteminin üç hattı 61 durakla 40 milden daha fazla alanı kapsıyor.

Prag’a kuşbakışı bakmak isterseniz, 1673 metre uzunluğundaki Petrín Tepesi‘ne çıkın.

Çek pasta trdelník‘i satan standlar uzun zamandır kentin karakterinin bir parçası olmuş durumda. Prag gezisi sırasında siz de bu Çek tatlısının tadına bakmayı unutmayın.

Prag biraları ile meşhurdur. Şehirde 28 bira fabrikası bulunuyor. Prag’taki en popüler bira markası pilsner’dir (Çek Cumhuriyeti’nde, Prag’dan sadece 60 mil uzaklıktaki bir şehir olan Plze after’in adını almıştır) ancak birçok çeşit bira da Prag turu sırasında tatmanız için sizi bekliyor.

Çek Budweiser ülkedeki kendi Budvarka restoranları ağına sahiptir. Orijinal yeri Prag’taki Budvarka Dejvice ve 1915’te açıldı. Devlet idaresi tarafından 1940’lardan 1990’lara kadar okul kafeteryası olarak kullanıldı.

Prag’ın Astronomik Saati 605 yaşına geldiğinde yani 9 Ekim 2015 tarihinde, kendi Google Doodle’ını kazandı. Ve her saat başında Prag gezginleri iki pencereden 12 havarinin geçit törenini izler.

Martina Navratilova, 1970’lerin ve 1980’lerin sonunda en önde gelen bayan tenis yıldızlarından biriydi ve Madeleine Albright, Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk kadın devlet sekreteriydi. İkisi de Prag‘ta doğdu.

Şehrin Kampa Adası sonradan yapılmış olabilir – O nedenle Prag Kalesi, Ulusal Tiyatro ve Charles Köprüsü’nün manzaraları kadar gerçeküstü durmayabilir çünkü yenidir. Yemyeşil manzaraları ve sanatsal bir ortamı; kamu tesisleri ve modern bir sanat müzesiyle harmanlayan Kampa, Çek aktör ve oyun yazarı Jan Werich, besteci Bohuslav Martinu ve şair Vladimir Holan’a ev sahipliği yaptı.

Prag’ın en dar caddesi yaklaşık bir buçuk ila iki fit genişliğindeki Vinarna Certovka‘dır. O kadar dardır ki, yayaların birbirlerinin yolunu bloke etmemeleri için kurulmuş bir trafik ışığı vardır.

Prag gezi notları arasında olması gereken bir başka durak da: John Lennon Duvarı. Aralık 1980’de öldürüldükten sonra, genç yerel şarkıcı görüntüsünü duvardaki Beatles sözleri ve diğer duvar yazıları ile birlikte boyandı.

Çek mimar Vlado Milunic ve 1992’de Kanada-Amerikan Frank Gehry tarafından 1992’de tasarlanan ve 1996 yılında bitirilen Dans Eden Ev, mutlaka görmeniz gereken bir diğer önemli yerdir.

BONUS: Gruppal Prag turları ile bu masalsı şehri en iyi fiyat ve ödeme kolaylıklarıyla gezebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı