ust_reklam
EN'LER

Hikayeleriyle Birlikte Prag’ın En Ünlü 5 Yeri

Avrupa’nın kokan şehri Prag’ın mistik hikayelerini öğrenmeye hazır mısınız?

Çek Cumhuriyeti‘nin başkenti aynı zamanda Avrupa’nın en turistik şehirlerinden olan Prag‘ın neredeyse her köşesinden tarih fışkırıyor, desek yanılmayız. Prag’ta gezilecek yerler aynı zamanda dinlenecek muhteşem hikâyelerle birleşiyor. Bu tarihi şehirdeki hikayeleri dinlemek tatilinizin en keyifli anlarından biri olacak.

Prag’da gerçekleşen ücretsiz turlara katılarak profesyonel rehberlerden bu şehrin tarihi hikayelerini dinleyebilir, en ünlü turistik noktalarını görebilirsiniz. Yürüyerek gerçekleşen Prag şehir turları genellikle 4 saat sürüyor ve turun sonunda gönlünüzden kopan bahşişi tur rehberinize verebilirsiniz. Genellikle lokal rehberlerin düzenlediği bu turlarda Prag’ın gezilecek en ünlü yerleri ve bu yerlerin ilginç hikayelerini öğrenebiliyorsunuz.

Prag’a gitmeye hazırlanan veya bu şehri çok özleyenler için oldukça faydalı bir Prag rehberi hazırladık. Prag’ın simgesi haline gelmiş yerleri ve buraların hikayelerini anlatıyoruz. Bu hikayelerle binlerce yıl öncesine ışınlanacak ve Prag’ın hiç görmediğiniz yüzüyle tanışacaksınız.

Astronomik Saat Kulesi

Prag’ın eski şehir merkezinde yer alan en önemli yapı kuşkusuz Astronomik Saat oluyor. Charles Üniversitesi Profesörü Hanus Usta tarafından yapılan bu eser, her saat başında bir dakika boyunca çalarak bütün turistlerin ilgisini üzerinde topluyor.

Saat başında çalmasının yanı sıra etrafındaki 12 burç ile dikkat çekiyor. 1140 yılında yapılan bu saat günümüze kadar hiç bozulmadan çalışmasıyla ne kadar önemli bir eser olduğunu kanıtlıyor. Saat başında çaldığında astronomik saatte farklı figürler de görebilirsiniz. Saat çalmaya başladığında önce ölüm figürü ortaya çıkıyor daha sonra horoz ötüşüyle bitiyor. Hanus Usta, saati tasarlarken herkesin bir gün öleceğini ve geldiği yere döneceğini anlatmak istiyor. Hanus Usta, o yıllarda kraldan daha popüler hale geldiği için dönemin kralı da bunu bir tehdit olarak görür ve ustanın gözlerini kör eder. Prag turu boyunca göreceğiniz en ihtişamlı yapıların arkasında böyle trajik hikayeler dinlemeniz mümkün.

Jan Hus Heykeli

Prag Eski Şehir Meydanı’nın tam ortasında Astronomik Saat’in önünde kocaman bir heykel göreceksiniz. Turistlerin önünde selfie çektiği bu heykel Jan Hus’un Heykeli. Jan Hus 1400’lü yıllarda yaşamış olan bir din adamı ve aynı zamanda filozof.

Jan Hus, kilisenin reforma gitmesi gerektiğini düşünüyor ve bununla ilgili insanlarla konuşarak onları da bilinçlendiriyor. Bunun farkına varan kilise yönetimi Jan Hus’un yakılmasını istiyor ve 1415 yılında tam da eski şehirde heykelin bulunduğu yerde yakılıyor. Jan Jus’un takipçileri yani Hussistler krala karşı gelerek ülkenin yönetimine ve kiliseye savaş açıyorlar. 11 yıl süren bu savaşın sonunda Hussistler başarıyla reformun gerçekleşmesini sağlıyor. Martin Luther’in reformundan tam 100 yıl önce gerçekleşen bu reform Çek tarihinin en önemli olaylarından biri olarak görülüyor. Siz de Prag turları sırasında şehir meydanındaki bu heykeli gördüğünüzde Jan Hus’un kim olduğunu yanınızdaki arkadaşlarınıza anlatabilir, bu hikayeyi çevrenizdekilerle paylaşabilirsiniz.

Haç Figürleri

Prag tarihindeki özgürlük protestoları oldukça yoğundur. Jan Hus’un yakılmasının ardından kiliselere reform isteyen grup ortalama 200 yıl kadar bu reformu devam ettiriyor. Taa ki Prag Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun boyunduruğuna girene kadar. 21 Temmuz 1621 yılında tekrar özgürlüklerin kısıtlanmasıyla isyan eden insanlar Avusturya-Macaristan İmparatorluğu tarafından bu meydanda öldürülüyor. Öldürülen 27 kişinin anısına yerleştirilen haç işaretlerini astronomik saatin önünde göreceksiniz.

Tyn Kilisesi

Eski Şehir Meydanı’ndaki Jan Hus Heykeli’nin hemen yanında bulunan Tyn Kilisesi de Çek tarihinin en önemli kiliselerinden biridir. Tyn Kilisesi’ne biraz uzaktan baktığınızda kilisenin iki kulesi arasındaki farkı göreceksiniz. Bir kule diğerine göre daha büyük.

Kulelerden büyük olanı Adem’i; dar olan ise Havva’yı temsil ediyor. Güneşli günlerde Adem Kulesi’nin gölgesi Havva’nın üzerine düşüyor. Tyn Kilisesi’ni daha iyi incelemek isterseniz astronomik saatin tepesine çıkarak Prag manzarasına bakabilir ve Tyn Kilisesi’nin iki kulesinin arasındaki farkı inceleyebilirsiniz.

Yahudi Gettosu

İkinci Dünya Savaşı sırasında Çek Cumhuriyeti de oldukça büyük yaralar alıyor. Özellikle bu şehirde yaşayan Yahudiler, gettolarda toplanarak kontrol ediliyor ve özgürlükleri kısıtlanıyor. Günümüzde Prag’taki Yahudi Gettosu müze olarak ziyaret edilebiliyor.

Eski Şehir Meydanı’ndaki Yahudi Gettosu, Prag gezinizin en acı dolu hatıralara sahip meydanlarından biri olacak. Yahudi Gettosu’nun içindeki müzede bu bölgede ölen 80.000 Yahudi’nin ismini göreceksiniz.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı