ust_reklam
Kültür Sanat Gezileri

Milano’da 24 Saat

Hangi nedenle İtalya turu yapıyor olursanız olun, Milano’da 24 saatlik vaktiniz varsa eğer yapabileceğiniz birçok şey bulunuyor. Moda ve tasarım dünyasının merkezlerinden biri olan Milano her ne kadar adını bu özellikleriyle duyurmuş olsa da İtalya’nın Roma ve Floransa şehirlerinden sonra en çok sanat ve tarih barındıran yerlerinden biri aynı zamanda.

Şehir merkezinden uzakta kendinizle baş başa kalacağınız Milano’daki parklar, her zevke uygun bar ve restoranlar ile mimarinin en güzel örnekleri hepsi bu şehirde! El sanatlarının olduğu pazarlardan tasarımcı mağazalara, özgün kafelerden harika bir sanatsal bakış açısı yakalayacağınız tarihi manzaralara 24 saatte Milano gezisi nasıl yapılır ve nasıl olmalıdır, işte cevabı…

Sabah: Duomo Katedrali ile Güne Başlayın

Milano turunun olmazsa olmazsı adını bulunduğu Duomo Meydanı‘ndan alan Duomo Katedrali‘dir. Pembe mermerden inşa edilen bu Gotik tarzdaki katedral, Avrupa’nın en büyük beş katedralinden biri oluyor. 600 yıldan fazla bir sürede inşa edilen Milano Duomo Katedrali Milano’da gezilecek yerler listenizin en başında bulunuyor.

Katedralin çevresini dolaştığınızda birbirinden farklı stiller göreceksiniz. Mimarinin içindeki 55 vitray pencerenin tarihi 15.yüzyıla dayanıyor. En yenisi ise 1980’li yıllardan kalma. Şehre yukarıdan bakmak, uzaktan Alpler’i izlemek ve katedralin üzerindeki heykellerin bir kısmını detaylıca görmek isterseniz Duomo Katedrali’nin çatısına çıkabilirsiniz.

Şimdi kahve molası verme zamanı. Duomo’nun sağındaki 19. yüzyıldan kalma bir çarşı olan Galleria Vittorio Emanuele‘ye gidin. Cam kubbenin altında yürüyün, zemindeki mozaiklere bakın ve tarihi bir kafede mola verin. Hemen sonrasında meydandaki caddeyi izleyerek keyifli bir yürüme rotasıyla 18. yüzyıldaki şehir yöneticilerinin de evi olan Castello Sforzesco Kalesi’ni gezin. Kale birbirinden güzel eserlere ve müzelere ev sahipliği yapıyor.

Castello Sforzesco’yu gezdikten sonra Milano’nun Central Park’ı olarak adlandırılan Parco Sempione‘yi gezmelisiniz. Parkın içindeki mimari ve heykelleri görmeli, ufak bir yürüyüşe çıkmalısınız. Milano geziniz güneşli bir güne denk geldiyse öğle yemeğinizi burada piknik yaparak geçebilirsiniz.

Öğlen: Şehrin Sırlarını Keşfedin

Milano’yı 24 saatte gezmek için öğleden sonranızı iki mahallenin yani Porta Ticinese’nin ve Navigli’nin keşfedilmesine adayabilirsiniz. Her ikisi de şehrin yerli ve genç olan popüler bohem bölgeleridir. Şehrin en gözde mekanlarından biri olan Corso di Porta Ticinese‘ye ulaşana kadar Duomo Meydanı’ndan Via Torino’da yürüyün. Bu yol rotasında geçeceğiniz arka sokaklardan Hint takıları alabilir, kendinize kitap bakabilir veya sokak sanatı örneklerini inceleyebilirsiniz.

Şehrin tarihi bölgelerinden biri olan Colonne di San Lorenzo‘da akşamları hemen her zaman bir etkinlik olur. Sokak konserleri genellikle bu bölgede yapılmaktadır. İçeceğinizi alıp burada mola verebilir ve akşam yapılacak etkinliği bekleyebilirsiniz.

Öğle saatlerinde Milano’da bisiklet sürmek de keyifli bir aktivite olabilir. Naviglio Grande ve Naviglio Pavese, öğleden sonra bisiklet sürmek için mükemmel seçeneklerdir. Bisiklet yolları her iki kanalın kenarları boyunca uzanır ve kendinizi yarım saatten daha kısa bir sürede açık kırsalda bulursunuz.

Biraz daha sakin ve dinlendirici bir şeyler arıyorsanız kanallar boyunca yürüyüşe çıkabilirsiniz. İki kanal boyunca ve Milano’nun eski “limanı” olan Darsena’nın çevresinde çeşitli barlar ve restoranlar yer almaktadır. Darsena kısa süre önce restore edilmiştir ve günün herhangi bir saatinde takılmak için harika bir yerdir.

Akşam: İtalya Mutfağının Tadını Çıkarın

Şehrin en eski geleneklerinden biri olan akşam yemeklerini dışarıda yemek ve aperatiflerin tadını çıkarmak Milano turunuzun son saatlerini dolduracak. Şehrin hemen her yerinde olan barlara oturarak kurutulmuş etler, bruschetta, sıcak yemekler ve içeceklerin tadını çıkarmalısınız. Sadece içeceğinizi alıp atıştırmalıkların lezzetine bakabilirsiniz.

Milano sokaklarında sanat, tarih ve lezzetle dolu bir 24 saat geçirmek için iyi bir Milano gezi rehberi hazırlamak yerine önerilerimize kulak vermeniz yeterli olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı