ust_reklam
Keşfet

Kapadokya’daki En Gösterişli 7 Konak

Kapadokya denildiğinde gözümüzün önünde peri bacaları, sıcak hava balonları, yer altı şehirleri, kilise ve manastırların harabeleri, açık hava müzeleri gibi masal dünyasından kopup da Anadolu’nun ovalarına oturmuş bir coğrafya canlanıyor. Ama bu bölge, konaklarıyla da ayrı bir değer oluşturarak dünya üzerindeki yüz binlerce turistin de ilgisini çekmeyi başarıyor.

Konakların büyük bölümü Uçhisar Köyü ve Mustafapaşa Köyü’nde yer alıyor ve çoğu şu anda özgünlüğü bozulmadan restore edilerek otel veya restoran olarak hizmet veriyor. Gruppal Kapadokya turları ile bu konakları görmek isteyebilirsiniz diye de işinizi kolaylaştırmak adına en gösterişlilerini sizin için listeledik.

Old Greek House (Eski Yunan Evi)

2002-2003 yıllarında yayınlanan Asmalı Konak dizisinde kullanılan ilk konak olan Old Greek House, Ürgüp’e 5 km mesafede bulunan Mustafapaşa Köyü’nde konumlanıyor. 1800’lü yıllarda inşa edilen ve Kapadokya turları ile gidebileceğiniz konak, 1992 yılından beri Kapadokya’nın en ünlü restoranlarından ve otellerinden biri olmayı başardı.

Konak; 15 otantik oda, 32 yatak ve 2 teraslı iki katlı binadan oluşuyor ve 3 farklı yeme alanına sahip. Göz kamaştıran mimariye sahip olan Eski Yunan Evi’nde konaklamak isterseniz 2 kişi 2 gecelik 400 TL ücret ödemeniz gerekiyor.

Gül Konakları

Gül Konakları, Lozan Antlaşması’na kadar Rumlar’ın yaşadığı ve çok sayıda mimari yapıyı da sınırları içerisinde bulunduran Mustafapaşa Köyü’nde yer alıyor. 19. yüzyılın ortalarında kaya ve taşların oyulmasıyla inşa edilen konak, 4000 metrekarelik bir alanı kaplayan 3 Rum konağının birleşiminden oluşuyor.

Şu an otel olarak hizmet veren konakta, 19 oda ve 45 yatak yer alırken, 2 adet de restoran bulunuyor. Eğer konaklamak isterseniz de 2 kişilik bir odanın günlüğü 270 TL’den başlıyor.

Fresco Konakları

Ürgüp’ün merkezine 5 dakikalık yürüme mesafesinde ve Kapadokya’nın çevreye duyarlı ilk oteli olan Fresco Konakları’nın tarihi 1700’lü yıllara dayanıyor. Toplam 2897 m2 alanda kurulu 11 mağara odası ve Osmanlı mimarisinden izler taşıyan 6 konak odasından oluşan, restoran ve bar alanlarının da yer aldığı bir konaklama hizmeti sunuluyor.

150 yıllık fresklerin de bulunduğu konakta tek gece geçirmenin fiyatı 470 TL’den başlıyor.

Argos in Cappadocia

Kapadokya’daki eski Uçhisar Köyü’nde yer alan ve 1500 yıl önce rahiplerin ve keşişlerin kaldığı bir manastır alanında bulunan Argos in Cappadocia içerisinde yer altı tünelleri, mağaralar ve tarihi evlerin harabeleri de yer alıyor.

Tarihi yapısını bozmayan titiz bir restorasyon sonucunda faaliyetlerine başlayan Argos in Cappadocia’da birbirinden bağımsız 7 konak bulunuyor. Otel kısmında 51 odanın bulunduğu yerde ayrıca restoran bölümü de yer alıyor. Otelde 1 kişilik odanın gecelik ücreti de 1080 TL civarında.

Kapadokya Ihlara Konakları

Kapadokya’nın binlerce yıllık tarihini yansıtan 7 konak otelden oluşan Ihlara Konakları, Kapadokya’daki eski bir Rum köyü olan Güzelyurt’ta bulunuyor. Hem otel hem de restoran olarak hizmet veren konaktaki odaların bir bölümü konak odası, bir bölümü mağara odası diğer bölümü de tarihi kemer odalarından oluşuyor.

Konağın yer aldığı bölgede bulunan ve restore edilen tarihi manastırlar, kiliseler ve yer altı şehirleri ziyaretçi akınına uğruyor. Kapadokya turu yapıp tek başınıza, 2 gece 3 gün boyunca 400 TL’ye bu tarihi konakta her şey dâhil tatil yapabilirsiniz.

Cappadocia Estates

Karşı karşıya bulunan tarihi iki konağın bir araya getirilmesiyle oluşan Cappadocia Estates, Ürgüp’e bağlı Mustafapaşa Köyü’nde koruma altındaki SİT alanında bulunuyor. Dokunun ve kemerli bina cephelerinin orijinalliğini bozmadan titizlikle yapılan restorasyon sonucunda hizmete giren Cappadocia Estates’te beton bulunmuyor ve devlet koruması altında.

Kapadokya turu ile gelebileceğiniz oteldeki odaların her birinde geleneksel sanat eserleri ve el dokuması yöresel halılar bulunuyor. Bu otelde 1 gece konaklamak isterseniz kişi başı en az 430 TL’yi gözden çıkarmalısınız.

Taşkonaklar

Kapadokya’nın en yüksek noktası olan Uçhisar Köyü’nde butik otel olarak işletilen Taşkonaklar, toplam 24 odadan oluşan mağara odaları ve suite odalarıyla hizmet veriyor. Tarihi kalıntıların üzerinde bulunan konaktan sadece 5 dakika yürüyüşle Güvercinlik Vadisi’ne ulaşabilirsiniz.

Bu konakta 1 gece geçirmek isterseniz kişi başı yaklaşık 590 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı