ust_reklam
Yemek

Kapadokya’da Şarap Tadımı İçin Bu 4 Yere Mutlaka Uğrayın

Kapadokya‘nın doğal güzellikleri, tarihi, nefes kesen manzarası yetmiyormuş gibi bir de şarabıyla kalbimize taht kuruyor. Kapadokya’da üretilen şarapların lezzeti sadece Türkiye’ye değil dünyayı etkisi altına almış durumda. Kapadokya seyahatinizde en az bir gününüzü şarap tadımına ayırmanızı öneriyoruz. Kapadokya şaraplarının tatlarını şarap üretim tesislerinde tadarak şaraplar hakkında bilgi alabilir, damak tadınıza uygun olan şarabı keşfedebilirsiniz.

Kapadokya’nın verimli topraklarında yetişen üzümlerden elde edilen şaraplar turistlerin en sevdiği duraklardan biri oluyor. Kapadokya’da üretilen şaraplarla keyifli bir akşam yemeği yiyebilir, romantik Kapadokya akşamlarının daha huzurlu geçmesini sağlayabilirsiniz. Kapadokya şarap tadımı etkinliklerine katılmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Kapadokya’nın en lezzetli şaraplarını nerede ve nasıl tadacağınızı açıklıyoruz.

Turasan Şarap Fabrikası
Kapadokya şaraplarıarasında en popüler olanı kuşkusuz Turasan Şarapları. 500 dönümlük bir arazide yetiştirdiği üzümlerle Anadolu’nun en büyük şarap fabrikalarından birine sahip olan Turasan Şarapçılık, Kapadokya’ya gelen turistlerin ilk uğradığı yerlerden biri oluyor. 1943 yılında Hasan Turasan’ın kurduğu Turasan Şarapçılık, sektörün lider firmalarından biri olarak görülüyor. Kapadokya turu ardından yolunuzu Turasan Şarap Fabrikası’na çevirerek bölgenin şaraplarını keşfe başlayabilirsiniz.

Turasan Şarap Fabrikası’nda ilk denemeniz gereken şarap kuşkusuz Emir Üzümleri’nden elde edilen şarap olacak. Ödüllü Emir şarabı en güzel yerli şaraplarından biri olarak biliniyor. Turasan Şarap Fabrikası’nı Yunak Mahallesi, Tevfik Fikret Caddesi No:6, Ürgüp/NEVŞEHİR adresinden ziyaret edebilirsiniz. Buradan şaraplarınızı satın aldıktan sonra dilerseniz otelinizin avlusunda, dilerseniz bir vadide güneş batımını izlerken şarabınızı yudumlayabilir, Kapadokya tatilinizin en özel anlarını geçirebilirsiniz. Kapadokya’dan evinizde dönerken arkadaşlarınıza da birer şişe şarap götürerek bu lezzeti onların da tanımasını sağlayabilirsiniz.

Ürgüp Bağ Bozumu Festivali
Kapadokya’yı sonbahar mevsiminde ziyaret ediyorsanız çok şanslınız. Eylül ayında gerçekleşen Ürgüp Bağ Bozumu Festivali Kapadokya’nın en büyük şenliklerinden biri. Geleneksel dansların sergilendiği ve bol bol şarap tadımının yapıldığı bu dönemde Kapadokya’nın en renkli halini görebilirsiniz. Eylül ayı Kapadokya’da büyük bir coşkuyla karşılanıyor. Bağ bozumu dönemini kutlayan yerel halkın eğlencesine siz de katılabilir, bereketli toprakların yeni dönemini hep beraber kutlayabilirsiniz.

Eylül ayında Kapadokya ne çok sıcak oluyor ne de soğuk. Sonbaharın en ılık zamanının yaşandığı eylülde Kapadokya turları ile uzun yürüyüşler yapabilir, balon turuna katılarak güneşin doğuşunu selamlayabilirsiniz. Ürgüp Bağ Bozumu Festivali’nde Kapadokya’da üretilen şarapları tatma fırsatı bulacaksınız. Bölgenin en verimli topraklarında yetişen bu şarapların lezzetli kolay kolay damağınızdan silinmeyebilir. Evinize dönerken yanınıza birkaç şişe Kapadokya şarabı almalısınız.

Kocabağ Şarapları
Kapadokya’nın bir diğer ünlü şarap markasıKocabağ Şarapları. Kapadokya’nın Yeşilyurt Köyü’ndeki 64 dekar bağ bölgesinde Emir, Narince, Kalecik Karası, Öküzgözü üzümlerini yetiştiren Kocabağ Şarapları bu üzümlerden bölgenin en lezzetli şaraplarını elde ediyor. Kocabağ Şarapları’nın tarihi 1972 yılına kadar uzanıyor. Kocabağ Şarapları’nın kurucusu olan Mehmet Erdoğan, ilk olarak evinin bahçesinde kayaları oyarak buralarda şarap üretmeye başlıyor. Şaraplarının lezzeti kısa sürede farkedilen Mehmet Erdoğan, kısa süre içinde herkesin konuştuğu Kocabağ Şarapları’nı üretmeye başlıyor.

Kocabağ Şarapları’nın ünü sadece Türkiye ile sınırlı değil. Bu bölgenin en lezzetli şaraplarınıAlmanya, Avusturya, Amerika, Japonya ve Kanada’da görürseniz şaşırmayın. Türkiye’nin en iyi beyaz şarabı seçilen Kocabağ Emir K Şarabı’nı denemeden Kapadokya’dan dönmenizi tavsiye etmiyoruz. Kapadokya’da gezilecek yerlerlistesine Kocabağ Şarapları’nı da ekleyin. Aşağı Mahallesi, Adnan Menderes Cd. Uçhisar Belediyesi/Nevşehir Merkez/Nevşehir adresinden bulabileceğiniz Kocabağ Şarap Satış Noktası sayesinde Anadolu’nun en özel şaraplarını tadabilirsiniz.

Şarap Evleri
Kapadokya’da farklı markalara ait şarapları tatmak,en özel şarapları incelemek isterseniz sizleri şarap evlerine davet ediyoruz. Şarap evlerindeki şarap tadım menülerini alabilir, farklı şarapları karşılaştırma fırsatı bulabilirsiniz. Şarabınızı denerken peynir tabağı da sipariş etmeyi unutmayın. Mahzen Şarap Evi, Red Wine House ve Asım’ın Yeri Şarap Evi Kapadokya’daki en popüler duraklardan sadece birkaçı. Siz sadece bu şarap evlerine gidin ve nasıl şarapları sevdiğinizi söyleyin.

Profesyoneller tarafından işletilen bu mekanlarda sizlerin damak tadına uygun şaraplar bulunarak kadehlerinize servis ediliyor. Geri kalan tek şey arkanıza yaslanmak ve Kapadokya şarabınızın keyfini çıkarmak. Dünyada eşi benzeri olmayan Kapadokya manzarası eşliğinde şarabınızı yudumlayabilir, şarap evlerinden aldığınız tavsiyelerle size en uygun lezzeti bulabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı