ust_reklam
Keşfet

Hemen Şimdi Kapadokya’ya Gitmek İçin 4 Neden

Ülkemizin gizli cennetlerinin başında Kapadokya geliyor. Doğası, coğrafyası ve tarihiyle büyüleyen Kapadokya, dünyanın her yerinden turistleri ağırlamaya hazır. Eğer siz hala Kapadokya’yı görmediyseniz neleri kaçırdığınızı hatırlatmak isteriz. Huzurla uyanacağınız serin Anadolu sabahlarının tadı en güzel Kapadokya’da çıkıyor. Gün batımında ise uçsuz bucaksız maviyi boyayan kızıl bulutlar Kapadokya’ya altın ışıltılar saçıyor. Kapadokya’da her mevsim birbirinden özel ve büyüleyici geçiyor.

Kapadokya turları arasında hangisini seçeceğiniz tamamen size kalmış. Eğer lüks ve otantik tatilleri seviyorsanız Kapadokya’daki lüks mağara odalarında kalabilir veya ekonomik bir Kapadokya gezisi için standart odaları tercih edebilirsiniz. Hemen şimdi valizinizi toplayıp Kapadokya’ya gitmek için sebep arıyorsanız aşağıdaki nedenlere göz atabilirsiniz.

Eşi Benzeri Yok
Kapadokya sadece bir tatil beldesi değil doğasıyla, coğrafi oluşumlarıyla adeta bir sanat eseri gibi görünüyor. Volkanların ince ince oyduğu kaya parçaları, tarihin en derin sayfalarına kazınan yapıları ve insanlığın ilk izlerinin görüldüğü Kapadokya’ya sadece dinlenmek veya tatil yapmak için gitmemelisiniz. Buraya adım atar atmaz Kapadokya’nın büyülü masalına gireceksiniz. Hristiyanlık döneminin ilk izlerini göreceğiniz kiliseler sizi binlerce yıl öncesine taşıyacak. İnsanların o yıllarda duvarlara çizdiği resimlere bakıp şaşırmak elde değil.

Peri bacaların en eşsiz oluşumlarını görebileceğiniz Ürgüp ve Göreme’de gözlerinize inanamayabilirsiniz. Peri bacalarının oluşumlarını dinlerken bir anda o yıllarla ışınlanacak ve buradaki hayatı hayalinizde canlandırmaya başlayacaksınız. Peri bacalarına bakarken farklı hayvanlar kafanızda şekillenirse şaşırmayın. Kapadokya’yı ziyaret edenler peri bacalarını bazen kuşa veya balığa benzetebiliyor. Tüflü yapılarından ötürü zamanla aşınıp günümüzdeki peri bacalarının şeklini alan kayalar dünyanın 7 harikasından biri olarak gösteriliyor.

Her Mevsim Ayrı Güzel
“Kapadokya’ya ne zaman gidilir?” diye sorarsanız siz cevabımız “Kapadokya’nın zamanı yok” olur. Kapadokya’nın tadı her mevsimde ayrı güzellikte çıkıyor. Kışın karlarla kaplı Kapadokya manzarasının tadı bir başka romantik görünüyor. Soğuk Kapadokya gezisinden sonra odanıza gelip şömine ateşinde ısınarak günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Bahar mevsimi ise Kapadokya’da bir başka eğlenceli oluyor. Renkli çiçeklerin büyüsüne kapılabilir, meyve ağaçlarının arasında Kapadokya’yı uzaktan izleyebilirsiniz. Kapadokya’daki büyük avlulu çay bahçelerinde çayınızı yudumlarken tatilinizin huzur dolu manzarasını seyredebilirsiniz. Yıl boyunca devam eden Kapadokya turu sizlere Kapadokya’nın güzelliklerini profesyonel rehberlik hizmetiyle sunuyor. Eğer Kapadokya’nın her köşesini iyice öğrenmek, tatilinizin dolu dolu geçmesini sağlamak için mutlaka rehber eşliğinde gezmenizi öneriyoruz.

Tarihin En Gizemli Yeri
Kapadokya sadece doğal güzellikleriyle ünlü değil. Binlerce yıllık tarihiyle insanlığın ilk izlerini görebileceğimiz bu topraklara adımınızı attığınızda kendinizi sonsuz bir tarih dersinde gibi hissedebilirsiniz. Kapadokya coğrafyası bundan ortalama 60 milyon yıl önce püskürtülen lavların ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakanın zamanla rüzgar ve yağmurun şekillendirmesiyle meydana geliyor. Kapadokya’daki ilk insan yerleşiminin tarihi Paleolitik döneme kadar gidiyor.

Dünyanın yakından izlediği Hititler Uygarlığı da Kapadokya’da kuruldu. Hititlerden sonra Hristiyanlık Dönemi’nin ilk tohumu yine Kapadokya’da atılıyor. Bu döneme dair ilk kilise, şapel, katedral örneklerini Kapadokya turlarında görebilirsiniz. Dünyanın dört bir yanından gelen turistler Hristiyanlık dininin en göz alıcı örneklerini Kapadokya’daki müzelerde görme şansı yakalıyor. Siz de ailenizle Kapadokya’yı ziyaret ederek kendinizi tarihin tozlu sayfalarında bulabilir, her yeni bilgiyle yeniden aydınlanabilirsiniz.

Masalsı Bir Balon Turu
Kapadokya’da gezilecek yerler listesinin ne kadar uzun olduğunu tahmin edebilirsiniz. Kısa ve eğlenceli bir Kapadokya turu yapmak isterseniz size mutlaka sıcak hava balon turunu öneriyoruz. Balon turuyla Kapadokya’nın mistik manzarasını gökyüzünden izleyebilir aynı zamanda kendinizi dünyanın en özgür insanı gibi hissedebilirsiniz. Kapadokya’da gerçekleşen balon turları turistlerin mutlaka yaptığı aktivitelerin başında geliyor. Masmavi gökyüzünden Kapadokya’daki minik köyleri, peri bacaları oluşumlarını izleyebilir ve güneşi balonun sepetinden selamlayabilirsiniz.

Güneşin doğumuyla başlayan balon turları genellikle 1 saatle 3 arasında değişiyor. Dilerseniz sevgiliniz veya eşinizle iki kişilik balonda romantik bir uçuş gerçekleştirebilirsiniz. Balayı turlarının da gözdesi olan iki kişilik balon turlarıyla evliliğinizi sıcak hava balonunda kutlayabilir, Kapadokya manzarasıyla yeni bir masalın ilk sayfalarını çevirebilirsiniz. Kapadokya’daki balon turları hayatınızda yaşayacağınız en özel ve eğlenceli aktivitelerden biri olacak. Balonda kendinizi hiç bu kadar huzur dolu hissetmediğinizi anlayacak ve balondan hiç inmek istemeyeceksiniz.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı