ust_reklam
İPUÇLARI

Ucuz Tatil Önerileri

Ucuza gezmek mümkün mü? İşte ucuz seyahat ipuçları…

Birçoğumuz dünyayı gezmeyi hayal ederken (En azından macera peşinde koşmak ya da birkaç ay uzaklaşmak isterken) çoğu zaman bu hayalimizi yüksek bütçeler nedeniyle erteleriz. Peki ucuz tatil yapmak, dünyanın her yerini en ucuz seyahat bütçesi ile gezmek mümkün mü?

Uzun süreli seyahatler ve dünya turları gezileri hakkında sık sık tavsiyeler verilir ancak gerçekçi bir şekilde, herkesin bu seyahat tarzının tadını çıkarabileceğini ya da tadını çıkarmak istediğini biliyoruz. Dünyayı gezmenin zor değil sadece bunun için en ucuz alternatifleri bulmanız gerekiyor.

Bazı insanlar sadece birkaç hafta ucuz bir tatile gitmek ister. Herkesin uzun bir yolculuk yapması için vakti veya bütçe lüksü yoktur.

Peki, sadece kısa bir süre ve az bir miktar para olduğunda ne yaparsınız?

İşinize yarayacak bazı ucuza tatil fikirleri nelerdir? İşte ucuz seyahat ve ucuz gezi yapabileceğiniz altın değerinde ipuçları…

Ucuz Tatil Fikri 1: Yerel Turist Ol

Kendi şehrinizdeki turistik yerleri ne sıklıkta ziyaret ediyorsunuz? Neredeyse hiç değil mi? İstanbul’un birçok yerini gezmemiş sayısız İstanbullu, Adalar’ın tamamını görmemiş birçok insan var.

Her zaman şehrimizin içindeki gezilecek yerleri görmeyi yarına erteledik çünkü bir şehirde yaşadığımızda, her zaman yarının daha iyi olduğunu düşünüyoruz.

Günlük hayatımıza kendimizi o kadar çok kaptırıyoruz ki kendi şehrimizde ucuz bir tatil yapabileceğimizi unutuyoruz. Hiçbir yere gitmemize gerek yok!

Zaman ve para konusunda sınırsız değilseniz kısıtlı zamanınızı ve bütçenizi harcamak için kendi şehrinizi dolaşmaktan daha iyi bir yol yoktur. Boyutu ne olursa olsun, hiç görmediğiniz ya da bilmediğiniz birçok ucuz gezi alternatifi var.

Kendi şehrinizde bir gezgin olun!

Önemli ipuçları: Yerel turist olduğunuzda, evinizden çıkıp otel, hostel veya misafirhanelere göz atabilirsiniz. Tanıdık çevreden çıkmak önemlidir, çünkü evde kalırsanız, evin etrafında yapacak bir şeyler bulacaksınız ve niçin gezemediğinize ilişkin mazeretler yaratacaksınız. Farklı bir yere taşınmak, bu macera, heyecan ve yabancılık duygusunu almanıza yardımcı olabilir.

Dahası, butik turlarla şehrin içindeki daha önce görmediğiniz tarihi erleri keşfedebilir, uzman rehberler eşliğinde şehrin geçmişini öğrenebilirsiniz.

Ucuz Tatil Fikri 2: Küçük Yerlere Seyahat Et

Seyahat, uzak ve egzotik yerleri akla getiriyor. Tatil deyince hafızamız, hayal ettiğimiz ve filmlerde gördüğümüz tüm tatil yerlerinin görüntülerini hatırlatıyor. Ancak tatil yapmak için popüler ve en güzel tatil yerlerini görmenize gerek yok! Ucuza tatil yapmak için daha küçük ve az kişinin bildiği yerleri, köyleri de tercih edebilirsiniz.

Ucuz Tatil Fikri 3: Milli Parklara Git

Açık havadaki tatil seçenekleri, ucuza tatil yapmak için harika bir fırsat sunuyor. Kamp yapmak da bunlardan biridir. Sonuçta kamp yapmak çok az paraya mal olur. Ulusal parklarda kamping ücretleri çok ucuzdur. Ek olarak, kendi malzemeleriniz ve konaklama yerlerinizle (Yani bir çadırla) dolu bir kamp yapmaya gidersiniz, bu yüzden fazladan para harcamak için endişelenmenize gerek yok. Yiyecek faturanız bakkaliye için harcadığınız her şey olabilir ve tatil harcamanız bundan başka bir şey olmayabilir.

Neredeyse her zaman şehre yakın yerlerde bir park vardır ve doğayla birkaç gün geçirmek sadece cüzdanınız için değil, ruhunuz için de iyidir.

Ucuz Tatil Fikri 4: Son Dakika Rezervasyon Yap

Deniz yolculukları normalde çok pahalıdır, küçük bir iç oda için kişi başı 600-700 ABD doları aşan 7 günlük bir Karayip turu düşünün. Yalnız seyahat ediyorsanız çok yüksek bir rakam gibi görünmeyebilir ancak iki kişilik bir tatil planlıyorsanız tatil bütçeniz sınırlarınızı zorlayacaktır. Yalnız seyahat ediyorsanız çoğunlukla iki kişinin bedelini ödemek zorunda kalırsınız, zira pek çok cruise gemisi tek kişilik gezgin odaları sunmaz!

Ancak, o gemiye geçen son yolcu sizseniz, bazı tatlı anlaşmalar yapabilirsiniz. 🙂

Cruise gemileri her zaman inanılmaz derecede uygun son dakika fırsatları sunuyor. Hiçbir gemi kaptanı – veya yolcu şirketi – kabinlerin yarısını boş bırakmak istemez. Kalkıştan birkaç hafta öncesine kadar beklerseniz, gerçekten çok ucuza tatil yapacağınız şaşırtıcı fırsatlar bulabilirsiniz.

Tersine, bir yıldan daha uzun süre önce de rezervasyon yaparsanız, firmalar erken tatilciler için inanılmaz düşük fiyatlar sunar. Bu da ucuz tatil önerileri için yabana atılmayacak bir ipucu.

Tur şirketleri ile tatile çıkmak da en ucuz tatil seçenekleri arasında üst sıralarda yer alıyor. Eğer kalabalık bir grup olarak tatile çıkacaksanız ucuz seyahat için tur firmalarını tercih edebilirsiniz.

Ucuz Tatil Fikri 5: Sıradışı Düşün

Meksika’yı unutun ve Guatemala’ya gidin. Paris’i atlayın ve Budapeşte’ye gidin. İtalya’yı unutun ve Yunanistan’ı görün (gerçekten ucuz!). Brezilya’yı atla yerine Bolivya’yı ele geçir. Liste böyle uzayıp gidiyor. Dünyada sayısız ucuz alternatif geziler ve bütçe destinasyonları var!

İnsanlar yaz döneminde popüler tatil yerlerine gidiyorsa, siz de ucuz seçenekler için ilkbahar veya kış döneminde gidebilirsiniz. Popüler hedefleri atlayın ve herkesin gittiği yoldan biraz uzaklaşabilirsiniz.

Herkesin yaptığı şeylerin tam tersini yaparsanız ucuz tatil yapmak dışında kalabalık olan popüler tatil destinasyonlarını daha az insanın olduğu dönemlerde rahatça gezebilirsiniz.

Ucuz Tatil Fikri 6: Son Dakika Turu Satın Al

Turla gezecekseniz eğer en ucuz tur için iki seçeneğiniz var. Biri en uzak tarihe şimdiden yer ayırtmanız, diğeri ise son dakikaya kadar beklemeniz. Son dakika tur rezervasyonlarıyla ekonomik bir tatil yapmak mümkün.

Ucuz Tatil Fikir 7: Bir Ev Bakıcısı Ol

Konaklama, tatil bütçesi planlarken en yüksek seyahat masraflarınızdan biri olabilir. Ucuz bir uçak bileti bulabilirsiniz ancak konaklama için her zaman böyle olmayabilir.

Seyahat etmenin eşsiz bir yolu ve dünya gezginlerinin çoğunun faydalandığını uygulamalar mevcut. Bu uygulamaları kullanabilir ve gezgin kulüplerine üye olabilirsiniz. Ayrıca gitmek istediğiniz yerdeki şirketlerle anlaşma yapıp konaklama karşılığında çalışabileceğinizi söyleyebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı