ust_reklam
Festivaller

Kakava Hıdrellez Şenlikleri

Efsaneleşen kahramanlıklarla dolu tarihi, mimarlık harikası camileri, rekorlar kıran tava ciğeri, doğal güzelliklerinin yanı sıra son yıllarda Kakava Hıdrellez Şenlikleri ile de anılır oldu Edirne.

Hıdırellez ya da Hıdrellez ne zaman diye sorarsanız, Romanların rengârenk coşkulu kişilikleri ile her yıl 5-6 Mayıs tarihlerinde yapılıyor. Orta Asya ve Anadolu’da geleneksel olarak kutlanan mevsimlik bayramlardan biri olan Hıdrellez, Ruz-i Hızır olarak da adlandırılıyor. Doğanın uyanışı ile baharın gelişi, tabiat ananın yeniden canlanışı asırlardır farklı coğrafyalarda yaşayan insanlar için bereket, şans ve mutluluk kaynağı olarak kabul ediliyor. Dünyada darda olanların kurtarıcısı olduğu düşünülen Hızır ile denizlerin hakimi olduğu varsayılan İlyas’ın bu günde yeryüzünde buluştuklarına inanılıyor ve ritüellerle taçlandırılıyor.

Biraz bu Hıdrellez ritüellerinden bahsetmek gerekirse; mutlaka 5 mayıs akşamı ateş yakılır ve üç kez aynı yönde dilekler dilenerek üzerinden atlanır. Yine aynı akşam niyetler, istekler bir kağıda çizilerek gül dalına bereket parası ile birlikte bağlanır. Dileklerin yazıldığı kâğıtlar sabah gün doğarken “bahara giriş” ritüeli ile Tunca Nehri’ne atılır, paralar ise cüzdana konulup, bir yıl boyunca harcanmamak üzere bereket olsun diye saklanır. Önümüzdeki bir yıl keyifli geçsin diye gün boyu açık havada olunur, piknik yapılır, salıncakta sallanılır. Şifa için yağmur suyu toplanır ve o suyla yüz yıkanır. Kırmızı ve beyaz ip örülerek bileklik haline getirilip bağlanır ve en az yedi gün bolluk inancıyla taşınır.

Edirne’de kutlamalar Kırkpınar Güreşleri’nin de yapıldığı Sarayiçi mevkinde yapılıyor, burada devasa Hıdrellez ateşi yakılarak, Romanların dans gösterileri eşliğinde bereketin artması ve güzelliklerin paylaşılması niyetiyle pilav ikramı yapılıyor. Saraçlar Caddesi’nde ise Kakava Korteji, konserler, yarışmalar düzenleniyor.

Sadece festivale geldik yedik içtik eğlendik olmasın biraz da Edirne’yi yakından görelim, bunun için Selimiye Cami önünden belli saatlerde iki katlı gezi otobüsü kalkıyor ve araçtan inmeden panoramik olarak yaklaşık bir saat boyunca canlı anlatım eşliğinde Edirne gezisi yaptırılıyor. Canlı anlatım yapan görevli arkadaş adeta bizi tarih yolculuğuna çıkararak milliyetçi duygularıyla o anları yaşatıyor.

Balkan Savaşı’nda Bulgar, Sırp ve Romanyalılar’ın bizden sayıca ve silahça üstün olmasına karşılık kazandığımız kanlı tabyalar, Lozan Antlaşması ile Karaağaç’ın tekrar Türk sınırlarına kazandırılmasını simgeleyen Tarihi Karaağaç Tren İstasyonu’nda bulunan Lozan Anıtı ve istasyonun bugünkü hali olan Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Yerleşkesi, başta Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, yedi yılda 15 bin kişinin çalışmasıyla yapılan muhteşem Selimiye olmak üzere irili ufaklı onlarca cami, 2. Bayezid Külliyesi ve Şifahanesi, Kaleiçi Mahallesi detaylı olarak gezilmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Tunca Nehri

Tunca, Meriç ve Arda olmak üzere içinden üç nehir geçen ender şehirlerden biri Güzel Edirne. Özellikle baharla birlikte nehirlerin coşkun aktığı, doğanın çiçeklenip yeşerdiği zaman dilimi Edirne Gezisi için en uygun zamanlardan. Bereketle bolluk içinde ama hep gezenti kalın…

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı