ust_reklam
İPUÇLARI

Everest Dağı Hakkında Bilmeniz Gereken 14 Şey

Everest Dağı, gezegendeki en yüksek dağdır. Tırmanış hikayelerinden etkilenenler için bu zirveye ulaşmak en önemli anlardan ve hayallerden biridir. Eğer siz de Everest Dağı’na tırmanmayı hayal edenlerden biriyseniz Everest Dağı hakkında bilmek isteyeceğiniz en önemli 14 bilgiyi paylaşıyoruz.

Everest Dağı hakkında sık sorulan sorular ve dağa tırmanmadan önce bilmeniz gerekenler…

 • Everest Dağı’nın boyu ne kadar?

Everest Dağı’nın yüksekliği 8.848 metredir.

 • Everest Dağı adını nasıl aldı?

Himalayalar’da tırmanış yapan Sir George Everest liderliğindeki bir İngiliz tırmanış ekibi tarafından dünyanın en yüksek dağı olarak tanınmasıyla ve 1865’te Sir George Everest’in soyadının verilmesiyle aldı.

 • Everest Dağı nerede?

Everest Dağı Çin ve Nepal sınırındadır. Everest Dağı’nın zirvesi, güneyde Nepal sınırında ve kuzeyde Tibet (Çin) üzerindedir.

 • Everest Dağı hangi bölgededir?

Everest Dağı Mahalangur sıradağlarında bulunur ve hem Çin hem de Nepal sınırında yer alır.

 • Everest Dağı için tırmanma sezonu nedir?

Everest, yılın büyük bir kısmı zorlu hava koşullarına sahiptir ve yüksek rüzgarlar, sıfırın altındaki sıcaklıklar nedeniyle neredeyse tırmanmayı imkansız hale getirir. Ancak rüzgarlar Mayıs ayında ve yine Eylül ayında kısa bir süre için durduğunda dağcıların zirveye ulaşmaya çalışabileceği şartların güvenli olduğu bir ‘Zirve Penceresi’ söz konusudur. Dağcıların öncelikli olarak Mayıs ve Eylül aylarında zirve girişimleri yapmasının bir diğer nedeni, sert yağan karlardan ve yaz muson yağmurlarından kaçınmaktır.

 • Kaç kişi Everest Dağı’na tırmandı?

Tarihte Everest Dağı’na 4.000’den fazla başarılı dağcı tırmanış yaptı.

 • Everest Dağı’na en çok kim tırmandı?

İki Sherpas rekoru elinde tutuyor. Hem Apa Sherpa hem de Phurba Tashi Sherpa, Everest’in zirvesine 21 kez ulaştı.

 • Everest Dağı’na tırmanmak için kaç gün gerekir?

Everest Dağı’na tırmanmak istiyorsanız, bu yolculuğu yapmak için üç aya kadar ihtiyacınız olacak. Everest Ana Kampı’na gidiş ve dönüş 19 gün sürecek. Everest Ana Kampındayken dağın zirvesine tırmanmak ortalama 40 gün sürüyor.

 • Everest Dağı’nı kim keşfetti?

Hintli bir matematikçi ve araştırmacı olan Radhanath Sikdar, daha sonra Everest’i Dünya’nın en yüksek zirvesi olarak adlandırılacak olan dağı tanımlayan ilk kişiydi.

 • Everest Dağı’na ilk ne zaman tırmanıldı?

Everest Dağı’nın tepesinde duran ilk dağcılar, Yeni Zelanda’dan Edmund Hillary ve Nepal tarafından tırmanan 29 Mayıs 1953’te Sherpa, Tenzing Norgay idi. Hillary ve Norgay, Albay John Hunt liderliğindeki bir İngiliz ekibin üyesiydi.

 • Everest Dağı’na nasıl tırmanılıyor?

Dağın popüler olan 18 farklı tırmanma rotası vardır. “Everest Dağı’na tırmandım!” diyen az sayıdaki kişiden biri olmak istiyorsanız o zaman profesyonel bir rehber kiralamanız gerekecektir. Everest Dağı tırmanma rehberlerinin çoğu, insanların Everest Dağı tırmanma seferlerine katılmaları için 75.000 USD’nin üzerinde ücret alıyor. Everest’e tırmanmak yıllarca hazırlık ve eğitimi zorunlu kılmasa bile aylar gerektirir.

 • Everest Dağı’nda kaç adet kamp alanı var?

Farklı yüksekliklerde tırmanıcılar ve inişler sırasında dağcılar tarafından kullanılan depolar veya istasyonlar olarak hareket eden çeşitli kamplar vardır. Güney Col Rotası için 5 kamp var.

 • Yıl içinde Everest Dağı’na kaç kişi tırmanıyor?

Her yıl yaklaşık 800 kişi Everest’e tırmanmaya çalışıyor.

 • Everest Dağı’na tırmanmak zor mu?

Everest’e tırmanmanın riskleri vardır. Şişelenmiş oksijen kullanırken bile, dağcılar yorgunluk, bulantı, kusma, hipotermi ve donma gibi önemli problemler yaşayabilir. Dağcılar normalde aylarını vücutlarını karşılaşacakları aşırı koşullara hazır hale getirmek için hazırlar. Everest Dağı’na tırmanan birçok insan tırmanıştan hem fiziksel hem de psikolojik problemlerle geri döner.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı