ust_reklam
Genel

Güney Afrika’da Eswatini’yi Keşfediyoruz

Güney Afrika turları ile gezilebilecek en güzel yerlerden biri olan Eswatini‘de (Eski adıyla Svaziland) yapılacak en sevdiğimiz şeyleri seçtik, büyük maçları izlemekten dünyanın en büyük ikinci monolitini tırmanmaya kadar…

Küçük Eswatini Afrika ülkesi sizi şaşırtacak.

Çoğu gezgin Eswatini’yi Güney Afrika seyahat programına sıkıştırıyor, genellikle Kruger Ulusal Parkı ve KwaZulu-Natal arasında veya belki de Mozambik arasında Eswatini turu yapıyor. Ancak, ülkeyi hakkıyla gezmek için en az bir hafta kalmayı düşünmelisiniz. Eswatini’de yapılacak çok çeşitli şeyler göz önüne alındığında “Afrika’nın en yeni krallığı” tanımını hak ediyor.

Peki Eswatini’de Ne Yapılır?

 • HLANE ROYAL ULUSAL PARKI

Eswatini’nin en büyük korunan alanı, safari için ideal olan, kolayca gezilebilir geniş bir yere sahiptir. Zürafalar, zebralar, su aygırları, filler, beyaz gergedanlar, leoparlar ve impala gibi antiloplar parkta bulunur. Aslanlar, yalnızca rehberli bir oyun sürüşünde görülebilecek ayrı bir çitle çevrili alanda bulunuyor.

Hlane‘deki hayatınızın en iyi safarilerinden birini yaşayacaksınız. Vahşi doğanın içinde en vahşi ve en güzel hayvanları yakından görecek, rehberinizin anlattığı bilgilerle Eswatini gezisinden çok etkileneceksiniz. Ayrıca aslan, zebra, fil, zürafa ve her çeşit antilop gurubunu da göreceksiniz.

 • MKHAYA OYUN REZERVİ

Mkhaya, siyah-beyaz gergedan popülasyonlarıyla tanınıyor ve dünyanın her iki türünü de yakından görebileceğiniz birkaç yerden biri.

Burada büyüleneceğiniz bir şey de, konakladığınız yerlerde dolaşan hayvanlar olması olacak. Son derece keyifli bir deneyim sizi bekliyor.

 • MLILWANE YABAN BARINAĞI

Mlilwane‘in açık ve yemyeşil ormanlık çevresi çok farklı bir safari deneyimi yaşatır. Büyük oyunların oynanabileceği geniş alanlar, ziyaretçilerin temiz ve modern yürüyüş parkurları size keyifli hissettirecek.

Oyun sürüşleri dışında yürüyüş, bisiklet ve binicilik gibi birçok açıkhava etkinliği de mevcuttur. Zebra, wildebeest, nyala ve blesbok kolayca görülüyor.

 • YÜRÜYÜŞ

Pratik olarak Eswatini’deki her doğa rezervi rehberli veya kendinden rehberli yürüyüş fırsatları sunar.

Eswatini‘ye özgü turlar iki gün ila iki hafta arasında değişiyor ancak Güney Afrika’ya geçen seçenekler de var. Konaklama, basit çadırlardan ve safari kamplarından pansiyon ve zâviye kadar uzanmaktadır.

 • TREETOP CANOPY TURU

Eswatini’nin ilk ve tek ağaç tepesi kanopi turu, engebeli pitoresk Malolotja Doğa Koruma Alanı’nda bulunmaktadır. Komati Nehri derin bir geçit sunar, yol boyunca şelaleler ve yollar oluşturur.

Bir dizi zipline (Bazıları 300 m’den fazla uzanan), yükseltilmiş ahşap platformlar, tahta kızaklar ve 50 metrelik asma köprülü bir orman köprüsünden yürüyebilirsiniz.

 • SHEBA’NIN İZLERİ

J. Rider Haggard’ın King Solomon’un Madenlerini okuyan herkes için bu, yazarın adımlarını takip etme şansı sunar. 1885 romanı, yaygın olarak ‘kayıp dünya’ edebi türünün doğuşu olarak kabul edilir.

Haggard, 1880’lerde Svaziland’ı dolaştı ve klasik macera romanının, Mlilwane yakınındaki Sheba’nın doruklarından ilham aldığı düşünülüyor.

2,298 m zirvelere doğru bir iz bulunuyor. Mlilwane Wildlife Sanctuary yakınlarındaki Lidwala Lodge’da başlıyor ve 2-3 saatlik bir turla gezilebilir. Bir diğer popüler yürüyüş seçeneği ise 1.110 m’de Execution Rock’a 3-4 saatlik bir dönüş.

 • RAFTING YAPIN

Eswatini‘de turist olarak faaliyet gösteren beyaz su raftingi 1991 yılında başlatılmış ve yine aynı şirket tarafından Büyük Usutu Nehri’nin (Lusutfu Nehri) aynı bölümü boyunca işletilmektedir. Daha yakın bir zamanda, Komati Nehri boyunca rafting yolları da tanıtıldı.

III. Derece (Orta zorlukta) rafting rotaları, suları dik geçitlerden ve Eswatini kırsalının eğimli kıyılarından takip eder. Rapids arasında, etkileyici kaya oluşumlarını, nehir kıyısındaki topluluk yaşamını ve yüzdüğünüz çeşitli vahşi yaşamı gözlemleme imkanı vardır.

 • BİSİKLET VE DAĞ BİSİKLETİ

Eswatini’nin tabiatı koruma alanlarının çoğu, vahşi yaşamı izlemenin yanı sıra harika manzaralar keşfetmenin uygun bir yolu olarak bisiklete binme olanağı sunmaktadır. Mlilwane, Mhlambanyatsi, Hawane, Hlane, Malolotja, Mbuluzi ve Shewula’da kiralanabilir bisikletlerin yanı sıra mükemmel bir gezilebilir parkur ağları da bulunmaktadır.

 • AT BİNİN

Eswatini’de ata binmek, ülkenin parkları ve rezervlerinin birçoğunda bisiklete binmek ve yürüyüş yapmak için popüler bir alternatiftir. İki saatlik at sırt gezilerinden pansiyonlar arasında geçen çok günlük gezilere kadar birçok seçenek mevcut.

Aşağıdaki ahırlar popüler seçimlerdir ve her yetenek seviyesine hitap ederken iyi olanaklar sunar: Chubeka Trails (Mlilwane), Hoofbeat Safarileri (Ezulwini Vadisi), Foresters Arms Hotel (Mhlambanyatsi) ve Nyanza Stables (Hawane Resort).

 • MAĞARALARI KEŞFET

Güney Afrika’daki bilinen tek büyük granit mağara sistemi, macera için en uygun yerler arasındadır. Kelimenin tam anlamıyla Eswatini’nin yüzeyinin altına girmek isteyenler için, günde iki kez yolculuklar düzenleniyor: sabahları ve akşamları gezmek için ideal. Her ikisi de yaklaşık 4-5 saat sürüyor.

Yerin 200 metre altına kurulmuş olan sistem, Msunduza ile Kophola Dağları arasında yer altına akan Kophola Nehri tarafından kuruldu. Güzergah 800 metrelik bir yeraltı pasajı boyunca ilerliyor.

 • FESTİVALLER

Umhlanga veya Kamış Dans Festivali her yıl düzenlenir ve Eswatini’nin en tanınmış kültürel etkinliğidir. Festival, ülkenin dört bir yanından on binlerce kadını ağırlıyor. Ağustos sonunda veya Eylül başında gerçekleşir. Ziyaretçiler yalnızca festivalin altı ve yedi günlerinde fotoğraf çekebilirler.

Diğer festivaller arasında Incwala ya da ‘İlk Meyve Festivali’, uluslararası canlı müzik, tiyatro, şiir, film, sirk, dans ve görsel sanatlar dizisini içeren MTN Bushfire Festival ve hasatı kutlayan Marula Festivali yer alıyor.

 • SİBEBE KAYA

Mbabane’nin hemen kuzeyinde bulunan Sibebe Kayası, Avustralya’nın Uluru’nun arkasında dünyanın en büyük ikinci monolitidir (Tek parça kaya). Çevredeki kırsal alan üzerinde bulunan hulking, aynı zamanda dünyanın en büyük granit kubbe kayasıdır.

Yerli halk için derin manevi ve kültürel öneme sahip olan ve tırmanılmaması gereken Uluru’dan farklı olarak – Sibebe Kayası’nın zirvesini görmek mümkündür. Topluluk rehberleri buraya yürüyüşler gerçekleştirmektedir.

Zirvede heykel kayalar, granit yamaçlar ve mağaralara ve şelalelere açılan yollar ile tenha orman yarıkları bulunur. Orkideler ve diğer vahşi çiçekler, ekimden aralık ayına kadar otlakları örter.

 • NGWENYA MADENİ

Malolotja Doğa Koruma Alanı içinde bulunan Ngwenya Madeni, dünyanın en eski madeni olarak kabul edilir. Demir cevheri yatakları, arkeologlar tarafından en az 43.000 yıl öncesine tarihlenen, dünyanın en eski jeolojik oluşumlarından birini oluşturmaktadır.

Madeni, yakındaki ziyaretçi merkezinde düzenlenen rehberli bir turla ziyaret edebilirsiniz.

 • LUBOMBO DAĞLARI

Mozambik ile sınır boyunca Lubombos (Eswatini dışındaki Lebombo Dağları) olarak bilinen dramatik ve engebeli volkanik tepeler dizisi. Eswatini’deki 600 m yüksekliğindeki tepeler, Güney Afrika’daki Kruger’e kadar uzanan 800 km uzunluğundaki alanın sadece küçük bir bölümünü temsil ediyor.

Bölge, eko pansiyonları ve kültürel mekanlar gibi toplum temelli işletmeleri birbirine bağlayan bir yürüyüş, bisiklet ve 4 WD pistlerinden oluşan Lubombo Eco Trails olarak bilinen yeni girişime ev sahipliği yapıyor.

Kollektifin ana eseri, Eswatini’deki ilk topluluk eko-turizm projesi olan Shewula Dağ Kampı ve Doğa Koruma Alanı. Sade ama muhteşem kamp, Afrika’nın bu uzak bölgesinde çene bırakıcı manzaralar sunan çarpıcı bir bakış açısına sahiptir.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı