ust_reklam
Seyahat Önerileri

Odessa’ya Gitmek İçin 5 Neden

En detaylı Odessa gezi rehberini hemen oku…

Odessa veya OdesaUkrayna’nın en kalabalık üçüncü şehri ve Karadeniz’in kuzeybatı kıyısında bulunan büyük bir liman ve ulaşım merkezidir. Odessa şehri ayrıca Odessa Oblastı‘nın idari merkezi ve çok ırklı bir kültür merkezidir.

Odessa bazen “Karadeniz’in incisi”, “Güney Başkenti” (Rusya İmparatorluğu ve Sovyetler Birliği altında) ve “Güney Palmyra” olarak adlandırılmaktadır. Küçük bir Tatar yerleşimi olan Odessa selefi, 1440 yılında Kırım Hanı Hacı I Giray tarafından kuruldu ve asıl adıyla “Hacıbey” olarak adlandırıldı.

Odessa’nın Tarihi

Litvanyalı bir kontrol döneminden sonra, 1529’da Osmanlı Sultanlığı alanına girdi ve Osmanlı İmparatorluğu’nun 1792’deki Rus-Türk Savaşı’ndaki yenilgisine kadar Osmanlı ellerinde kaldı. 1794’te, Odessa şehri bir kararname ile kuruldu. İmparatoriçe Catherine Büyük. 1819’dan 1858’e kadar Odessa ücretsiz bir limandı. Sovyetler döneminde, Sovyetler Birliği’ndeki en önemli ticaret limanı ve bir Sovyet deniz üssü idi. 1 Ocak 2000 tarihinde, Odessa Ticari Deniz Limanı‘ndaki Karantina İskelesi, 25 yıl boyunca serbest liman ve serbest ekonomik bölge ilan edildi. 19. yüzyıl boyunca, Moskova, Saint Petersburg ve Varşova’dan sonra dördüncü en büyük İmparatorluk Rusya kentiydi.

Odessa Mimarisi

Odessa mimarisi tarihsel mimarisi, Fransız ve İtalyan stillerinden ağır bir şekilde etkilenmiş, Rus’tan daha Akdeniz bir tarza sahiptir. Art Nouveau, Renaissance ve Classicist gibi bazı binalar farklı stillerin bir karışımı içinde inşa edilmiştir.

Odessa, ılık su limanıdır. Odessa şehri hem Odessa banliyösünde hem de şehrin banliyölerinde bulunan önemli bir petrol terminali olan Yuzhne Limanı‘na ev sahipliği yapıyor. Bir diğer önemli liman olan Chornomorsk, Odessa’nın güneybatısındaki aynı Oblast’da bulunuyor. Birlikte, demiryollarıyla bütünleşen büyük bir nakliye merkezini temsil ediyorlar. Odessa’nın petrol ve kimyasal işleme tesisleri, stratejik boru hatları ile Rus ve Avrupa ağlarına bağlanmaktadır.

Güzel Mimari

Odessa’nın eski bölümü çok güzel! Odessa turları ile şehri gezerken buraya hayran olacağınıza eminiz.

Şehir, Sovyet Rusya’dan önceki kültürel ve entelektüel merkezdi ve en muhteşem binaların çoğu o döneme aitti. Odessa’da mimari, Rus veya Akdeniz etkisinden daha çok Rus’a benziyor ve bu da şehre eşsiz bir görünüm ve stil kazandırıyor.

Yaya Deribasovskaya Caddesi ve Potemkin Merdivenleri çevresindeki en muhteşem binaları bulacaksınız. Odessa’daki mimarinin iki önemli özelliği var: Opera Binası – Milano’daki La Scala’dan sonra dünyanın ikinci büyük operası ve Passage (Güney Rusya’daki en iyi otel) Hotel.

İkisi de Odessa turu sırasında sizi kendilerine hayran edecek.

Ama şehrin bu bölgesindeki mimari gerçekten şaşırtıcı ve enshadowed, Arnavut kaldırımlı sokaklarda dolaşan rastgele yürümek Odessa’da yapabileceğiniz en iyi şey!

Potemkin Basamakları Odessa‘da özel bir ilgiyi hak eder.

1841’de açılan bu 192 basamak şehre özgü giriş yapabileceğiniz yerdir. Odessa’nın en bilinen görüntüsü ve şehrin simgesidir. Optik illüzyon vermek için tasarlandılar. Üstten baktığınızda gerçekten merdivenlerin kendisini göremezsiniz, ancak dipten baktığınızda sadece merdivenleri görürsünüz.

Tepeye tırmanmak istemezseniz sol tarafta fünikülerle gezintiye çıkabilirsiniz. Odessa’nın önemli noktalarını rehberle ziyaret etmenizi kesinlikle tavsiye ederiz, çünkü çok fazla ayrıntı ve değerli yer var. Odessa hakkında her şeyi öğrenmek için katılabileceğiniz Gruppal Odessa turları var.

Büyüleyici Arka Bahçeleri

Arka bahçeler Odessa‘daki en çok seveceğiniz şey olacak.

Eski Tiflis’teki gibi rastgele bir kapıdan içeri giriyorsunuz ve tamamen farklı, büyülü bir dünyaya düşüyorsunuz. Bunu birkaç kez yaşadığınızda Odessa gezisi sırasında gördüğünüz her kapıdan içeri girmek isteyebilirsiniz.

Odessa şehrindeki gizli bahçeleri mutlaka keşfetmeli ve Odessa’nın arka bahçeleri olarak tanımlanan bu yerleri fotoğraflamalısınız.

Kelimenin tam anlamıyla, sadece Odessa arka bahçelerini keşfetmek için en az birkaç gün harcayabilir ve eğer zaman bulamazsanız Odessa‘yı tekrar ziyaret etmek istemenize neden olabilir.

Mükemmel Bir Yaz Kaçamağı

Odessa mükemmel ve gerçekten uygun fiyatlı bir yaz destinasyonu olabilir. Ancak bahar aylarında da görülmeli hatta kış döneminde Odessa’nın masalsı bir yere dönüştüğünü bizzat kendi gözlerinizle görmelisiniz.

Yaz döneminde gidenler için Odessa’daki plajlar ve sahil bölgesi mutlaka görmeniz gereken sayısız doğal güzellik sunuyor. Plajda içecekler ve atıştırmalıklarla dolaşan yerel satıcılar vardır, böylece ihtiyacınız olabilecek her şeye sahip olabilirsiniz.

Kış döneminde Odessa’daysanız şehirde opera ve kafeler sizi bekliyor.

Odessa’da Deniz Havası

Odessa Karadeniz‘in en büyük limanıdır ve oradaki deniz havasından kaçamazsınız.

Potemkin Merdivenleri‘nin hemen altında, Batum ve Poti, Gürcistan’a uzun mesafe feribotlarının geldiği deniz istasyonunda gezebilirsiniz. Odessa silüetinde tersanelerin manzarası oldukça fazladır. Genç denizcileri kentin sokaklarında dolaşırken görebilirsiniz.

Her şey bir şekilde bu şehre mükemmel bir şekilde uyuyor.

Çılgın Teleferik ve Sovyet Kalıntıları

Odessa’daki teleferik hakkında bildiklerinizi unutun ve buraya gelerek bu heyecanı kendiniz yaşayın.

Odessa’daki teleferikte yolculuk biraz korkutucu gelebilir ama geniş yeşil alanların ve Karadeniz’in manzarası kesinlikle bunu denemeye değer!

Teleferik, çocuk çizgi filmlerine ait kahramanlarla boyanmış durumda. Teleferik, Odessa’daki Sovyet geçmişinin tek kalıntısı değil.

Shevchenko Parkı‘nda, 1941’de Odessa kuşatması sırasında ölenlere adanmış olan Bilinmeyen Denizci Anıtı‘nı bulabilirsiniz. Pek çok Sovyet sonrası ülkede olduğu gibi, bölgede aynı zamanda o dönemdeki savaş şarkıları da çalınır.

Odessa’daki Sovyet mimarisinin peşindeyseniz, Odessa Merkez Müzikal Komedi Tiyatrosu‘nu ve parkın ortasındaki Kulykove direğindeki ana tren istasyonunun yanındaki binayı mutlaka kontrol etmelisiniz.

Odessa Turu Gerekli Mi?

Odessa (neredeyse) bir turdan zevk alacağınız her şeye sahiptir – güzel mimari, gizli mücevherler, ilginç yerler, büyüleyici tarih ve güçlü çok kültürlü bir geçmiş.

Üstelik harika Odessa plajları da buraya glemeniz için en önemli nedenlerden biri.

Odessa’yı öneriyoruz çünkü…

Kentin size sunacak çok şeyi var; kültür, tarih veya eğlence ile ilgili bir şeyler bulacağınız keşfetmek için çok fazla seçeneğiniz var. Odessa Operası, merdivenler ve daha birçok şey sizi bekliyor.

EN YENİ YAZILAR

Yukarı