ust_reklam
Seyahat Önerileri

Kartepe Kayak Merkezi Rehberi

Hafta sonu kayak yapmak isteyenlerin buluştuğu Kartepe hakkında en detaylı yazı…

Türkiye’nin dört mevsimi içerisinde bulunduran bir iklim kuşağında yer alması gerek gezginler gerekse tatilciler adına birbirinden farklı dönemsel tatil seçenekleri sunuyor. Hal böyle olunca kış sezonunda da tatilin mümkün olduğu ülkede, özellikle bu dönemlerde Türkiye’deki kayak merkezleri oldukça ilgi görüyor. Adını sanayisiyle duyuran körfez şehri Kocaeli’nin de bu merkezlerden birine sahip olması kış tatili sevenler tarafından büyük ilgi görmesine neden oluyor.

Maşukiye köyünde bulunan Kartepe Kayak Merkezi her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor. Bir diğer yandan kış aylarında Kocaeli turu ile birlikte kayak turlarının vazgeçilmez duraklarından olan Kartepe Kayak Merkezi nerede, nasıl gidilir, yapılacak aktiviteler nelerdir vb. tüm bilgilere bu yazıda ulaşmanız mümkün.

Kartepe Kayak Merkezi Nerede? Nasıl Gidilir?

Kocaeli’yi kış turizmi ile tanıştıran Kartepe, 1700 m yükseklikte kentin doğusunda bulunan, Maşukiye köyüne bağlı Samandağı bölgesinde bir tepe olarak, her yıl  bilhassa kış aylarında çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor. Kartepe Kayak Merkezi’ne ulaşımın oldukça rahat sağlanması, sıklıkla tercih edilmesinde de büyük rol oynuyor.

Maşukiye merkeze 15 km uzaklıkta bulunan kayak merkezine ulaşım, dağ yolunun açık olması durumunda 15-20 dk. gibi süreyle mümkün olabiliyor. Ayrıca Kocaeli merkeze 40 km uzaklıkta konumlanan kayak merkezine, çevre illerden talebin fazla olmasından ötürü, özellikle İstanbul’dan hafta sonlarında ulaşım hizmeti veren araçlar da mevcut.

Tüm bunlar ziyaretçilerin Kartepe nerede? sorusunu yanıtlarken Kartepe Kayak Merkezi’ne nasıl gidilir? sorusunun cevabı içinse bulunulan noktaya göre değişkenlik göstereceği söylenebilir. Buna göre Kocaeli merkezden kayak merkezine ulaşmak isteyenler; kendi araçlarıyla E-5 ve TEM otoyollarını kullanabilecekken toplu taşıma ile ulaşmak isteyenlerse Kocaeli otogardan otobüs firmalarına ait, 30 dk. arayla kalkan servis araçlarını tercih edebilir.

Kartepe Kayak Merkezi’nde Ne Yapılır?

Kış tatili denilince akla ilk gelen kar aktivitelerinin dışında kış aylarına özel etkinlikler de olabiliyor. Sapanca Gölü manzaralı kayak merkezi ziyaretçilerinin en çok merak ettiği; Kartepe’de yapılacak aktiviteler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Her türlü kar etkinlikleriyle birlikte kayak ve kış sporları gerçekleştirilebilir,
  • Kayak merkezinde bulunan otelin konser ve parti gibi etkinliklerine katılım gösterilebilir,
  • Her biri alanında uzman eğitmenlerle birlikte kayak ve snowboard başta olmak üzere kış sporları eğitimleri alınabilir,
  • Otellerin organize ettiği after partilere katılım sağlanabilir,
  • Bölgede rehber ekipler eşliğinde doğa yürüyüşü etkinliklerine eşlik edilebilir,
  • Son olarak yine kayak merkezindeki otelin düzenlediği Sucuk Ekmek Festivali gibi birçok etkinliğe katılım sağlanabilir.

Kartepe Kayak Merkezi’nde Konaklama

Samandağı bölgesinde bulunan Kartepe Kayak Merkezi ziyaretçileri genelde, konaklama için kayak merkezinde bulunan Green Park Resort Kartepe adlı beş yıldızlı oteli tercih ediyorlar. Ancak tesiste Kartepe Kayak Merkezi otelleri denilince akla ilk gelen bu otelin dışında başka bir konaklama seçeneğinin olmaması, ziyaretçileri belli dönemlerde zor durumda bırakabiliyor. Özellikle yarıyıl tatilinde oldukça yoğun olan Green Park Resort Kartepe’ye alternatif olaraksa Maşukiye’de bulunan birçok apart ve butik otel seçenekleri sunulabilir. Geceliği 200 ile 500 TL arasında değişen fiyatları ile Kartepe otelleri arasında en bilinenleri; Asmalı Bahçe Butik Otel, Elagarden Hotel & Residence, Cevizdibi Hotel, Yazıcı Hotel ve Kartepe Park ve Snow Hill House Apartları.

Kartepe Kayak Merkezi’nde Eğlence

Kartepe’de gündüz vakti kayak ve snowboard şovları, havanın kararmasıyla yerini renkli gece hayatına bırakıyor. Özellikle kış aylarında hareketlenen kayak merkezinde, bu dönemlerde birbirinden farklı festivallerle birlikte çok sayıda konser de düzenleniyor. Sanat, spor, kültürel değerler ve müzik gibi birbirinden farklı birçok alanda düzenlenen bu festivaller, her yıl ziyaretçilerin ilgi odağı haline geliyor. Bir diğer yandan Kartepe’de bulunan barlar ve düzenledikleri partilerse Kartepe’de oldukça renkli anların yaşanmasına neden oluyor.

20 Aralık ile 20 Şubat tarihleri arasında aktif durumda bulunan kayak merkezi ve bu dönemlerde buraya düzenlenen Kartepe turu her yıl binlerce tatilciyi bir araya topluyor. Kayak merkeziyle ünlenen Kartepe’de düzenlenen bu ve benzeri turlarla tesis dışında da birçok yeri gezmek mümkün.

Maşukiye’de bulunan el sanatları sergileri ve Kocaeli’ne özgü yerel butikleri gezebilir, her yıl tesis içerisindeki yürüyüş parkurlarını keşfe çıkabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı