ust_reklam
Gezi Yazıları

Bir Rus Romanı Tadında: Kars

Kars’a gitmeden önce Kars rehberi yazımızı mutlaka okumalısınız…

Son yılların yurtiçi turları ile gezilen popüler lokasyonlarından biri de Kars şehri oluyor. İster Ankara’dan hareketle 24 saat süren bir yolculuk sonrası Doğu Ekspresi ile tren yolculuğu yaparak isterseniz de direkt Kars Harakani Havalimanı’na uçarak Kars’a ulaşım mümkün. Havalimanı merkeze sadece 5-6 km uzaklıkta kalıyor.

Gelişen kış turizmi ve son yıllarda Doğu Ekspresi’nin popüler olmasıyla birlikte Kars’taki tesis sayısı her geçen gün arttığından Kars turu sırasında birçok  konaklama seçeneğine sahipsiniz. Yine de sezonun kısa sürdüğü göz önünde bulundurularak erken rezervasyon yapmakta fayda var.

Kars İsmi Hakkında

Kars ismi nereden geliyor, derseniz şehrin ismi milattan öncesine dayanıyor. Karsak adındaki çöl tilkisini totem edinen Kıpçakların bir boyu bu isimle anılırken, Karsak zaman içinde halk dilinde Kars’a dönüşmüştür. Bir efsane de Kars isminin Gürcü dilinde “Kapı Kenti” anlamına gelen “Karis Kalaki” den geldiğidir. Ayrıca Türkiye’deki en eski Türkçe il adı olma ünvanına da sahiptir.

Kars Tarihi

Tarihte sırasıyla Huriler, Urartular, İskitler, Partlar, Sasaniler, Selçuklular, Gürcüler, Moğollar, Karakoyunlular, Akkoyunlular ve Osmanlılar’ın egemenliğinde (Osmanlı hakimiyetindeyken birçok Ermeni Köyü vardı) olan Kars 1877-1918 yılları arasında 40 yıl kadar Rus işgali altında kaldıktan sonra ülkemiz topraklarına katılmıştır.

40 yıllık işgal sırasında Ruslar tarafından Baltık Mimarisi ile inşa edilen binalardan bazıları tekrar restore edilerek günümüze ulaşmayı başarmıştır. Selçuklu, Ermeni ve Rus mimarisinin harmanlandığı en doğu kentimiz olan Kars zaman içinde farklı etnik kültürleri bir arada yaşatabilmiş olması ile bizi etkiliyor.

Kars Peyniri Hakkında

Rus işgali sırasında dönemin çarı tarafından Kars’a davet edilen birçok Avrupalı girişimci Kars’ın kalkınmasını sağlamıştır. Bu girişimcilerden biri olan İsviçreli David Moser, şehrin doğal koşullarının gravyere çok uygun olduğunu fark eder ve 1910 yılında bir Molokon Köyü olan Boğatepe’de “Zavot” isimli kooperatif tarzı bir mandıra kurar. Bu şekilde Kars Gravyeri doğar. Bu kooperatifin kurulduğu bina günümüzde “Zavot Eko Müze” adıyla geleneksel ev yapımı peynirin aşamalarının tanıtıldığı ve de bölgedeki bitki türlerinin sergilendiği bir müze olarak misafirlerini ağırlamakta. 2500 rakımlı yaylalarda beslenen ineklerin yaklaşık 1400 kg sütünden sadece 90 kiloluk gravyer oldukça zahmetli aşamalardan geçerek elde ediliyor .

Kars’ta Gezilecek Yerler

Baltık Mimarisinin sergilendiği sokaklar

Kars Kalesi

Havariler Kilisesi (Kümbet Camii)

Tabyalar

Konservatuar Binası

Eski Borsa Binası

Taş Köprü

Fethiye Camii (Eski Kilise)

Ebu’l Hasan Harakani Türbesi ve Camii

Kars Harp Tarihi Müzesi Kanlı Tabya Kafkas Cephesi (Mutlaka görülmeli)

Katerina Av Köşkü

Sarıkamış Kayak Merkezi (Sadece Alplerde görülen kristal kara sahip)

Çıldır Gölü (Türkiye’de buzun üzerinde kızak yapabileceğiniz tek göl)

Ani Antik Kenti

Kars’ta Ne Yenir?

Kazı ile meşhur Kars’ta duyulmamış birçok yöresel yemek daha mevcut. Kazın suyuyla pişirilen bulgur pilavı yanında servis edilen kaz etinin yanı sıra, evelik (kesme aşı) çorbası, hangel (yaprak mantı), piti (kuzu incikten yapılan dehşet lezzet), umaç (un) helvası ve kete gibi lezzetleri aşağıda sıraladığım restoranlarda deneyimleyebilirsiniz. Ayrıca kış sezonu boyunca bu restoranlarda yemeğinizi yerken yörenin aşıklarının atışmalarını ve de Gürcü dans gösterilerini izleyebilirsiniz.
Kars gezisi sırasında yemek yemenizi önerebileceğim restoranlar:

Kars Kaz Evi

Han-ı Hanedan Restoran

Hanımeli Kars Mutfağı

Pushkin Restoran

Çıldır Gölü – Atalay’ın Yeri “Gölden buzlar kırılarak tutulan efsane sarı sazan balığı”

Kars Çayı kenarında konuşlanmış Hotel Katerina Sarayı’nda konaklamasanız bile bahçesinde mutlaka bir sahlep içmeyi ihmal etmeyin.

Nobel Edebiyat Ödüllü yazarımız Orhan Pamuk kendisine ödül getiren “Kar” isimli romanını Kars’ta bir kahvede yazmıştır..

Serhat şehrimiz Kars’ta Rus romanı tadında bir kış masalı yaşamak için ister bireysel olarak isterseniz tur gruplarını tercih ederek hareket edin ama bu deneyimi mutlaka kendinize armağan edin.

Sevgiyle gezenti kalın..

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı