ust_reklam
İPUÇLARI

Kars’a Nasıl Giderim?

Tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle Doğu Anadolu’nun gözde şehri Kars, son dönemlerde oldukça ziyaretçi ağırlayan şehirler arasında yer alıyor. Özellikle gençler arasında popüler olmaya başlayan Kars Doğu Ekspresi sayesinde unutulmaya yüz tutan gelenek görenekleri ve gezilecek yerleri hakkında bilgi sahibi olmak ve bu gözde şehri fethetmek isteyenlerdenseniz, Kars’a nasıl gidilir derlemesine bir göz atabilirsiniz.

Tren ile Kars’a Ulaşım
Kars turu için en popüler ulaşım yönteminin Doğu Ekspresi olduğunu söyleyebiliriz. Bir grup gencin bu trenle yolculuk yapıp sosyal medya üzerinden duyurduğu andan itibaren Kars’a nasıl giderim diyenlerin sayısında büyük bir artış oldu. Ankara’dan yolculuğuna başlayan tren için aylar öncesinden yer ayırtmanız gerekiyor çünkü biletler satışa sunulduğu andan itibaren çok kısa bir süre içinde bitiyor. Her sabah 08.00’de hareket eden ve 24 saat 30 dakikalık tren yolculuğunun sonunda Kars’a ulaşan trenin fiyatlarındaki uygunluk da oldukça cezbedici. 3 farklı oturma düzeniyle hem yataklı hem de yemekli seyahat imkânı veren yolculuğun tek kişilik maliyeti 60-100 TL arasında değişiyor.

Kars ulaşım trendlerinden biri olan demiryolunu tercih ederseniz Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum şehirlerini de görebilirsiniz. Özellikle aile veya bir grup arkadaşınızla yapabileceğiniz uzun süreli tren yolculukları beklenenden daha eğlenceli geçiyor, bu sebeple mutlaka Doğu Ekspresi için yataklı vagonlardan erken rezervasyon yaptırarak seyahat etmelisiniz.

Havayolu ile Kars’a Ulaşım
Kars Doğu Ekspresi sonrasında en çok tercih edilen ulaşım mesafe uzaklığından kaynaklı olarak havayolu oluyor. Birden fazla firmanın direkt veya aktarmalı uçuşlarıyla bir an önce Kars turu yapmak isteyen İstanbullular başta THY olmak üzere, Anadolu Jet ve Pegasus firmalarının 2 saatlik direkt uçuşlarla Kars Havalimanı’na ulaşabilir. İzmir’den hareket etmek isteyenler maalesef direkt uçuş bulamazken aynı firmaların aktarmalı uçuşlarıyla 4-7 saat aralığında bölgeye iniş yapabiliyor. Yine aynı havayolu firmaları Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan da 4-7 saatlik süreleri kapsayan aktarmalı uçuşlar düzenliyor. Erken rezervasyon fırsatları veya promosyonlardan yararlanarak oldukça uygun fiyatlara uçuşlar yakalayabileceğinizi unutmadan Kars uçak bileti için internet sitelerini kontrol edebilirsiniz.

Karayolu ile Kars’a Ulaşım
Kars uçak bileti fiyatlarıyla hemen hemen aynı ücretlere denk gelen otobüsle ulaşımla dilediğiniz gün Kars’a direkt ulaşabilirsiniz. Büyük şehirleri hesaba katarak detaylı açıklama yapmak gerekirse; İstanbul –Kars arası 22-24 saatlik bir yolculukla Metro gibi otobüs firmalarıyla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Ankara’dan 18 saatlik bir seyahatle Doğu Kars firmasıyla yolculuk yapılabiliyorken maalesef İzmir’den Kars’a aktarmasız ulaşım sağlanamıyor. Onun yerine İzmir-Erzurum yolculuğu yaparak oradan da diğer otobüs firmalarıyla yolculuğunuzu tamamlayabilirsiniz.

Kars’ta ulaşım için de minibüsleri kullanabileceğiniz gibi taksi kullanarak da önemli noktaları gezebilirsiniz. Fakat hatırlatmakta fayda var, oldukça uzun süren bu seyahatte her ne kadar mola veriliyor olsa da oldukça zorlu bir seyahat yöntemi olduğunu söylemekte yarar var. Elbette ki trenle ulaşım da uzun fakat yataklı vagonlarında dinlenme şansınız olduğu için otobüs yolculuğu kadar zorlu geçmiyor. Diğer alternatifleri ayarlayamayacağınız durumlarda otobüs yolculuğunu seçmeniz sizin için daha sağlıklı bir seçim olabilir. Sonuçta oraya ulaştığınızda da gezilecek çok sayıda yer, tadılacak envaiçeşit lezzet var. Tüm enerjinizi yolda tüketirseniz o kadar yolu katedip oraya gitmiş olmanızın da bir anlamı kalmaz.

Araçla Kars’a Ulaşım
Eğer Doğu Anadolu Bölgesi’nde veya yakınlarından Kars’a nasıl giderim diye merak ederseniz en mantıklı ulaşım şekli şahsi aracınız veya bir araç kiralamanız olur. Özellikle Ardahan, Artvin, Erzurum, Rize, Muş, Bitlis ve Van gibi yakın istikametlerden Kars’a kısa sürede ulaşmak mümkün. Fakat diğer bölgelerden de kendi başınıza bu şehre ulaşmak isterseniz kendinize gezilecek yerler listesi hazırlayıp, her gün farklı bir noktayı görerek son durağı Kars olarak belirleyebilirsiniz.

İzmir- Kars arası özel araçla hiç farklı bir rotada dinlenmeden 19 saat sürerken, Ankara – Kars arası 13 saat ve İstanbul- Kars arası da 16 saat sürüyor. Kars’a nasıl gidilir, hangi ulaşım şeklini seçersiniz, elbette bu sizin tercihinize kalan bir durum fakat gezerek gideceğinizi ve Kars’ta ulaşım içinde kendi aracınızla daha rahat edeceğinizi de hesaba katarak karar vermelisiniz.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı