ust_reklam
İPUÇLARI

Sıcak Hava Balon Turları Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

Kapadokya’yı Kapadokya yapan en özel araçların başında sıcak hava balonu geliyor. Kapadokya’nın en özel aktivitelerinden olan balon turları, dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin en keyifli anlarının toplandığı yer oluyor. Uçsuz bucaksız Kapadokya manzarasını gökyüzünden izlemek balon turunun en can alıcı noktası oluyor. Siz de Kapadokya turu planlıyorsanız mutlaka sıcak hava balonuyla uçmalısınız.

Peki, sıcak hava balonunun nasıl icat edildiğini biliyor musunuz? Hazırladığımız bu yazıda sıcak hava balonuna dair merak ettiğiniz bütün soruları yanıtlıyoruz. Sıcak hava balonunun tarihinin arkasındaki gerçekler sizleri balon turuna karşı daha da meraklandıracak ve en kısa sürede bu deneyimi yaşamak isteyeceksiniz.

• Fransız Etienne ve Joseph Montogolfier Kardeşler 5 Haziran 1783 yılında sıcak hava balonunu uçurdular. Tabi ilk denemede çok başarılı oldukları söylenemez. Uzun yıllar sıcak hava balonunu uçurmayı deneyen kardeşler ilk defa 1873 yılında başarılı oldular. İpek bir balonu sıcak havayla doldurup gökyüzüne bıraktıklarında balonun uçtuğunu gördüler. Sıcak hava balonu ilk olarak sadece 2,5 km. uçmayı başarıyor.

Sıcak hava balonu insanın uçurduğu ilk araç olarak biliniyor. Balon uçurmak aslında görüldüğü kadar kolay bir iş değil. Balonu uçurmak için rüzgarın yönünü ve hava durumunu iyi analiz etmek gerekiyor. Bu nedenle dünyanın en önemli buluşlarından sayılan sıcak hava balonu zamanla yerini uçaklara bırakıyor.

• Sıcak hava balonunun nasıl yükseldiğini merak ediyorsan kısaca anlatalım. Yanmaz kumaştan yapılan balonların altında ateş yakılıyor. Sıcak havanın etkisiyle balonlar yükseliyor. Tabi balonların yükselmesinde rüzgarın da rolü büyük oluyor. Sıcak hava balonu alçalırken de balonun üzerindeki delik açılıyor ve balonun içi yavaşça soğurken aynı zamanda alçalmaya başlıyor.

• 19 Eylül 1783 tarihinde Paris’ten uçurulan sıcak hava balonunun ilk yolcuları bir ördek, horoz ve kuzu oluyor. Sıcak hava balonları ilk aylarda deneme amaçlı hayvanların uçurulduğu araçlar olarak biliniyor. Güvenirliği garanti altına alındıktan sonra sıcak hava balonuna insanlar da bindirilmeye başlanıyor.

Sıcak hava balonları yağmurlu havada kullanılmaz. Balonun içinin soğumasına neden olan yağmur taneleri balonların uçmasını engeller. Bu nedenle Kapadokya balon turu yapmak istiyorsanız yağmursuz günleri seçmelisiniz.

• Sıcak hava balonuyla yapılan en çılgın aktivitelerin başında balondan atlamak geliyor. Balonun popülerleşmeye başladığı 1800 ve 1900’lü yıllarda yaşayan çılgınlar, sepetsiz olarak göğe yükselen balonlara kendilerini bağlıyorlar ve yüksekten aşağı atlıyorlar. Günümüzde bu aktivitelere can kaybı yaşandığı için izin verilmiyor.

• Sıcak hava balonun sadece tatillerde kullanıldığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Amerika İç Savaşı yıllarında ajan görevi gören sıcak hava balonları uzun yıllar düşman kuvvetleri izleyerek savaşta önemli rol oynadılar. Daha sonra büyük silahların icadıyla Amerika Hükümeti tarafından savaş sırasında sıcak hava balonu kullanımı yasaklanıyor.

• Ülkemizde balon turu en çok Kapadokya’da ve Antalya’da gerçekleşiyor. Kapadokya turları arasında en göz alıcı manzarayı sıcak hava balonuyla izleyebilirsiniz. Kapadokya’daki balonların uçuş yüksekliği yerden 5 metreyle 1000 metre arasında değişiyor. Balon turlarıyla oldukça engebeli bir yapıya sahip olan Kapadokya’nın muhteşem manzarasını her açıdan görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Kapadokya’da sıcak hava balonu turu yaptıktan sonra yere indiğinizde size yöresel şarap veya şampanya ikram edildiğini göreceksiniz. Aslında bu adet Fransız aristokratlarından geliyor. Paris’teki tarla ve çiftliklerin üzerinde uçuş yapan aristokrat aileler burada yaşayan lokallerin dikkatini çekiyor. Kimisi balonlardan korkuyor, kimisi ise balonların canavar olduğunu düşünüyor. Bu durumu yumuşatmak isteyen aileler, tarlada çalışanlara veya burada yaşayan ailelere şampanya ikram ederek sıcak hava balonundan korkmamaları gerektiğini açıklıyor.

Kapadokya’da gezilecek yerler bize sorarsanız say say bitmez. Eğer Kapadokya’yı en özel ve en farklı açıdan görmek isterseniz sizi gökyüzüne davet ediyoruz. Sıcak hava balonu turlarıyla Kapadokya’nın eşsiz bucaksız manzarasıyla güne başlayabilir, gökyüzündeki balon manzarasıyla büyülenebilirsiniz. Yere baktığınızda gördüğünüz peri bacaları ve minik köyler sizleri kısa bir süreliğine mistik efsaneler sürükleyecek.

Balondan Kapadokya’yı izlerken kendinizi bu efsanenin başrolü olarak hayal etmek serbest! Tarihin en eski sayfalarını Kapadokya’nın balon turuyla okuyabilir, profesyonel rehber eşliğinde Kapadokya’yı tekrar keşfedebilirsiniz. Kapadokya sıcak hava balon turlarının fiyatları 130 avrodan başlıyor ve 250 avroya kadar devam ediyor.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı