ust_reklam
İPUÇLARI

Barselona’ya Gitmeden Önce Okumanız Gereken 9 Bilgi

İspanya turlarının olmazsa olmaz durağı Barselona, Avrupa’nın en ünlü şehirlerinden biri.

Peki Barselona hakkında ne biliyorsunuz? İşte Barselona turu yapmadan önce öğrenmeniz gerekenler ve şehir ile ilgili ufak tüyolar!

  • Katalonya İspanya demek değil

Katalanlar bölgelerini, kültürlerini ve miraslarını İspanya’nın geri kalanınınkine tamamen özgü (ve çoğu için üstün) olarak görüyorlar. Katalan liderlerin ve birçok vatandaşın İspanya’da bağımsızlık arayışı devam ediyor.

  • Hayal ettiğiniz gibi değil

Minik, eğlence dolu flamenko barları, Sevilla dansları yapan uzun renkli elbiselerdeki kadınlar veya şarabı seven meraklı kalabalıklarla çevrili boğa güreşleri bulamazsınız. Aradığınız deneyim buysa, Endülüs’e, Sevilla ve Granada gibi yerlere gidin.

  • Ziyaret edeceğiniz zaman önemli

Barselona’ya gitmek için en ideal zaman hangisi? Barselona turu yapmak için en ideal zaman erken ilkbahar, sonbahar ve yaz dönemi olacak. Akdeniz’in yüzmeye yetecek kadar sıcak olduğu yaz döneminde, Eylül veya Ekim aylarının sonlarında da gelmek eğlenceli bir Barselona gezisi yapmanızı sağlayabilir.

  • Yemeklerinizi akıllıca seçin

Barselona’da yemek yerken eğer dikkatli değilseniz, tüm şehrin aynı menüyü paylaştığını düşünürsünüz. Suculent (Sulu Katalan mutfağı için), La Cova Fumada (Bombalar, bira ve iyi zamanlar için) El Quim de la Boqueria (Kızarmış yumurta ve bebek kalamar kahvaltısı, cava ile yıkadı), Somodo (İspanya’da en iyi 24 € akşam yemeği için) denemeniz gereken yiyeceklerden.

  • Katalanca birkaç kelime öğrenin

Hiç kimseyi yerel olduğunuza inanmayacak gibi kandıramazsınız ancak yerel halk için net ve çok önemli bir mesaj verebilirsiniz: Bunun Katalonya olduğunu biliyorum. Bağımsızlık isteğini takdir ediyorum. Nedenler opak olabilir ve sonuç pek olası değildir ancak ben topraklarınızı dolaşırken buna rağmen saygı duyacağım. Bu mesajı mümkün olduğunca etkili bir şekilde iletmek için birkaç kolay kelime grubu ezberleyin: Bon dia (günaydın), Si us plau (lütfen), Vagi olun (iyi olun) ve Visca Barça! (çok yaşa FC Barcelona!)

  • Hırsızlık olaylarına dikkat

Cüzdanlar, iPhone’lar, bilgisayar çantaları, mücevherler ve cüzdanlar, endişe verici kolaylık ve sıklıkta Barselona geziniz sırasında çalınabilir. Ziyaretçiler olarak öne çıkan insanlar için Barselona turu için makul bir dikkat gerektirmektedir. Toplu taşıma, Boqueria ve diğer popüler pazarlar, geç saatlerde Raval veya Gotik Mahallesi sokakları gece Barselona turu sırasında dikkat etmeniz gereken yerlerdir.

  • Vale kelimesine dikkat

Herhangi bir dilde daha kullanışlı bir kelime olmayabilir. “Değer” ve “kupon” dahil olmak üzere birçok şey anlamına gelir ancak İspanya’daki gerçek anlamı basitçe “tamam” dır ve ton, eğilme, coşkuya bağlı olarak düzinelerce farklı durumlara kurgulanabilir. Sadece vale kullanarak bir taksiciyle bir sohbete devam etmek düşünülemez.

  • Gaudi’nin ötesine git

Gaudi bir binanın nasıl tasarlanacağını biliyor, şüphesiz. Ve bu şehirdeki her şeyin estetiği üzerinde Gaudi’nin etkisi her yerde görülüyor ancak Barselona çevresinde, Sagrada Familia için dört blok çizgisinde sıkışmış olanlar tarafından büyük ölçüde gözden kaçırılan muazzam modern mimari eserler de var.

En iyi Barselona mimarilerini görmek için şehirde öğleden sonra bir yürüyüşe çıkın. Vila Olímpic’de önce camdan yapılmış olan Natural Natural binasına, ardından at nalı şeklindeki Biyomedikal Araştırma Parkı ve Frank Gehry’nin dev altın balığını görün. Modernist apartman binalarına ve nihayetinde Forum’un parıldayan üçgen yapısına ev sahipliği yapmak için Poblenou’ya devam edin. Torre Agbar’ın gece manzarasını görmek için Poblenou’dan geriye doğru dönün, renkli yekpare, yıldızlara doğru 38 katlı harika bir mimari.

  • Patatas bravas

Vale’den sonra, bunlar Barselona‘da bilinmesi gereken en önemli iki kelime olabilir. Domates sosuyla pişirilen elma dilimli patatesler demek ve Barselona turu sırasında acıktığınızda hayat kurtarabilir.

Bonus:

Barcelona, gezegende piknik yapmak için en iyi yer olabilir.

İşte size mükemmelliğin tarifi: En yakın pazara gidin ve 100 gram jamón iberico de bellota (İspanya’nın birçok jambon sınıfının en iyisi) satın alın; 1 tekerlekli Garrotxa (Yarı yaşlı bir keçi peyniri, Katalonya’nın en iyi süt ürünlerinden biri), herbiri bir miktar kırmızı biber ve enginar süt zaferinin ¼ kilogramı hazinesi ve bunun gibi muamele edilmesi gerekir; bulabileceğiniz en iyi ekmek olan navajas [Ustura istiridye] veya Boqueronlar (Sirke içinde korunan beyaz hamsi), bulabileceğiniz en iyi ekmek ve 1 jet-soğuk cava şişesi.

Parc de la Citudella’nın çimenli tepelerine veya Montjuic’teki kaleye kadar yürüyün ve iyi bir yaşamın keyfini çıkarmaya başlayın.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı