ust_reklam
İPUÇLARI

Isparta’ya Nasıl Giderim?

Milattan Önce 2000’li yıllara dayanan geçmişiyle Türkiye’nin Göller Yöresi olarak anılan Isparta’ya gitmek için birden fazla ulaşım alternatifi bulunuyor. Sessiz, huzurlu bir seyahat rotası arayanların mutlaka görmesi gereken şehre, Isparta turu düzenleyen firmalarla gitmeyi tercih etmiyorsanız ve kendi imkânlarımla Isparta’ya nasıl giderim diyorsanız; havayolu ve karayolu ulaşımını tercih edebilirsiniz. Özellikle Isparta’da ulaşım şartlarını ve gezi noktalarınızı da göz önüne alarak tercih edebileceğiniz ulaşım yöntemleri için derlemeye göz atabilirsiniz.

Otobüsle Ulaşım
Onlarca farklı firmanın bir uçtan diğer uca yolcu taşıyabildiği firmalardan Pamukkale, Kamil Koç, Metro, Isparta Petrol Turizm’den birini tercih ederek İstanbul-Isparta yolculuğunuzu yaklaşık 10 saatte tamamlayabilirsiniz. 65-85 TL arasında değişen bilet fiyatlarıyla oldukça uygun olan bu ulaşım yöntemi için İzmir- Isparta arası 6 saat 50-60 TL, Ankara-Isparta yaklaşık 5 saat 50 dakika ve 50-60 TL gibi bir ücret talep ediliyor.Şehrin otogarına indikten sonra Isparta ulaşım için en çok tercih edilen minibüs ya da taksiler aracılığıyla kolayca merkeze ulaşabilirsiniz.

Eğer dilerseniz yine şehre indikten sonra taksi kiralayan kişilerle görüşüp Isparta gezi rehberi için yola koyulmadan hemen bir araç edinerek uzak bölgelerdeki gezi noktalarına da kolayca ulaşabilirsiniz. Fakat ilk adım gezmek istediğiniz noktaları belirlemek olmalı. Belirlenen noktalar arası mesafeler kısa ve minibüsler ile sağlanabiliyorsa, ekstradan masraf yapmanıza gerek yok. Noktalar birbirinden farklı konumlarda bulunuyorsa, şehiriçinde araç kiralamak daha çok işinize gelebilir.

Havayoluyla Ulaşım
Isparta’ya nasıl gidilir alternatifleri arasında belki de en çok tercih edileni hava yolu ulaşımı.Öncelikle Isparta merkeze en yakın havalimanı olan Süleyman Demirel Havalimanı’na iniş yapmanız gerekiyor. İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları firmasıyla 1 saat 20 dakika içerisinde tamamlanabilen yolculuğun bedeliyse dönemine göre 100-170 TL arasında değişen fiyatlarla karşınıza çıkabilir. Bu sebeple Isparta turu için önceden planlama yapıp, seyahatten çok daha önceki bir zaman diliminde uçak biletinizi alırsanız indirimlerden faydalanabilirsiniz. Yine Ankara üzerinden havayolu ile ulaşımı tercih etmek isteyenler THY uçuşlarını seçebilirler fakat buradan direkt uçuş maalesef bulunmuyor, bu sebeple İstanbul aktarmalı uçuşları seçmeniz gerekli.

İzmir’den havayolu ile Isparta ulaşım için yine aynı durum söz konusu. Süleyman Demirel Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra şehir merkezine ulaşarak Isparta gezi rehberi için oluşturduğunuz rotanızı izlemek için 2 farklı şehir içi ulaşım aracını kullanabiliyorsunuz. Ya 18 numaralı halk otobüsüne binmeli ya da taksileri kullanmalısınız. Şehir merkezine veya konaklama noktasına ulaştıktan sonra yapmanız gereken ilk şey öncelikle şehir içinde kolayca ulaşılabilen noktaları seyahat etmek olmalı. Daha sonrasında ister kiralık araç isterseniz de o bölgeye giden araçlarla uzak noktaları görebilirsiniz.

Şahsi Araç veya Kiralık Araçla Ulaşım
Isparta’ya nasıl giderim diyenler için bazı şehirler arası mesafelerden bahsederek başlayalım. Antalya- Isparta arası 128 km, Denizli – Isparta 170 km, Aydın- Isparta 293 km, Muğla- Isparta 294 km, Konya- Isparta 265 km, İzmir- Isparta arası 412 km, Ankara- Isparta 423 km, Eskişehir – Isparta 320 km iken İstanbul- Isparta arasıysa 567,4 km. Isparta’da ulaşım içinse büyük bir avantaj oluşturan özel araçla seyahat etmenin, maliyetler göz önünde bulundurulduğunda gruplar halinde tercih edilmesi gereken bir ulaşım yöntemi olmasında fayda var. Aksi takdirde gezi maliyetiniz fazlasıyla artabilir. Ancak gruplar halinde, Isparta’ya nasıl gidilir diyenlerin pek çoğu farklı rotalar çizerek ilerliyor, eğer zamanınız varsa siz de bunu yapabilirsiniz.

Bu sayede, aynı anda pek çok noktayı görebilme imkanınız var. Konya, Antalya, Denizli, Uşak, Afyon gibi yakın illere de zaman ayırabileceğiniz uzun soluklu bir tatil içinse tek yapmanız gereken Isparta turlarını araştırmak. Farklı başlangıç ve bitiş noktaları seçerek, aynı süre içerisinde diğer bölgeleri de gezme şansını ya tur firmaları ile ya da kendi aracınızla sağlayabilirsiniz. Burada fiyat politikasını da göz önünde bulundurarak bir not düşmek gerekirse; ister yurt içinde isterseniz de yurt dışında olsun, en ekonomik tatilin yolu tur şirketlerine başvurmaktan geçiyor.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı