ust_reklam
Yemek

Sadece Batı Karadeniz’de Yiyebileceğiniz 6 Şey

Ormanlarda özgürce yürümek, tertemiz havasında yenilenmek için bir Karadeniz gezisinden daha iyi ne olabilir ki? Yeni yerler keşfettikçe ruhunuzu dinlendirecek, tanıdıkça daha çok seveceksiniz Karadeniz’i. Bu sevimli bölgenin bir de batısı var ki yaşadıkça kopması daha zor gelecek. Keşfettiğiniz bu yerlere, bir de yeni lezzetler eklemek istemez misiniz? O zaman Batı Karadeniz’i mutlaka ziyaret etmelisiniz. Sahip olduğu enfes yemeklerle ruhunuz kadar midenize de iyi gelecek. Bereketli denizi, muhteşem doğası bir yana Batı Karadeniz’de gezilecek yerler ile kendine has lezzetlerini sizin için derledik:

Simit Tiridi – Kastamonu
Batı Karadeniz turu rotanızın sonbahar durağında mutlaka Kastamonu’ya şans vermelisiniz. Ormanların capcanlı renkleri gidip yerine pastel tonları gelecek ve sizin çektiğiniz fotoğraflarla kendi manzara tablolarınıza sahip olacaksınız. Ama doğa harikalarının yanında asıl konuşulması gereken konu, Karadeniz mutfağı. Yaklaşık 800 farklı yemeğiyle sizi envai çeşit Karadeniz yemeğiyle tanıştırıyor. Simit tiridi de bunlarından yalnızca biri. Susamsız Kastamonu simidinden yapılan bu yemek, tadanları asla pişman etmiyor. Fakat asıl önemli olan,bu ince simidin bayatladıktan sonra daha bir lezzetli olması. Bu yemeği Kastamonu’daki Yılanlı Sokak’ta yalnız simit tiridi yapan bir lokantada yiyebilirsiniz. 99 yıldır ismi olmayan bu lokanta, simit tiridiyle tanışmak isteyenler için en doğru adres.

Mantı – Sinop
Turkuaz renginin yeşille arkadaşlığına tanıklık edeceğiniz Karadeniz gezilerinin incisi Sinop, manzaralarıyla görenleri kendine hayran bırakıyor. Türkiye’nin en mutlu şehri, sahip olduğu leziz Karadeniz yemekleriyle de yaşam sevginizi artıyor. En meşhur yemeği Sinop mantısını da bilmeyen yok. Yumurta, tuz ve suyla oluşturulan sert hamur, belirli şekillerde kesiliyor ve özel kıyma harcıyla doldurulup servis ediliyor. Yiyenin bir daha yemek isteyeceği bu lezzetin, Kayseri mantısından farkı ise hamuru. Kayseri mantısının hamurundan çok daha ince açılan bir hamurla elde edilen Sinop mantısını, mutlaka Teyze’nin Yeri’nde yiyin. Batı Karadeniz şehirleri arasında iştah açıcı havasıyla bilinen Sinop’ta kaç tabak yiyebileceğinize inanamayacaksınız.

Yumurtalı İsbut – Bartın
Batı Karadeniz’de gezilecek yerler arasında mutlaka olması gereken Bartın, zengin doğası ve bereketli deniziyle olduğu kadar mutfağıyla da ilgi çekiyor. Bartın, eşsiz lezzetlere ev sahipliği yaparken kendine has bazı bitkileri de yetiştiriyor. İsbut da bunlardan biri. Yalnızca Bartın’da yetişen isbut bitkisinden lezzetli yemekler çıkaran halkın gözdesi ise yumurtalı isbut. Her sofranın olmazsa olmazı sayılan yumurtalı isbut, bayramların da geleneksel yiyeceği. Kıyma ya da ince kıyılmış pastırma eklenerek yapılan bu yemeği, yumurtalar sıcakken tüketmelisiniz. Karadeniz turu ile tanışabileceğiniz bu sevimli liman şehrini ve yemeklerini çok seveceksiniz.

Pumpum Çorbası – Bartın
Batı Karadeniz turunun mihenk taşlarından Bartın’ın kendi has yemekleri saymakla bitmez, ancak en vazgeçilmezleri nedir diye sorarsanız pumpum çorbası en başta yer alır. Sucuk ya da pastırmanın mısır unuyla buluşması sonucu ortaya çıkan bu çorbanın tamamı sütle de yapılabiliyor ama en önemli püf noktası, sütle yapıldığı zaman sucuk ya da pastırmanın katılmaması. Bartın’da özellikle dar gelirli ailelerin favori yemeği olan pumpum çorbasını Bartın’ın tüm lokantalarında bulabilirsiniz.

Uğmaç Çorbası – Zonguldak
Karadeniz fotoğrafları çekerek kendinize bir doğa arşivi yaratmak istiyorsanız Zonguldak, bunun için doğru adres. Her sokağının denize çıkmasıyla suyun gücünü sürekli ruhunuzda hissedebileceğiniz Zonguldak, size fotoğraf konusunda da cömert davranacak. Kendini doğa harikalarıyla sergilerken Karadeniz yemekleri ile yorgunluğunuzu unutmanıza da yardımcı oluyor. Envai çeşitte yemekler sunan bu mutfağın vazgeçilmezi ise uğmaç çorbası. Un ve sütten yapılan uğmaç çorbası, tüm evlerde başlangıç yemeği olarak sunuluyor. Dolayısıyla Zonguldak’ta hemen hemen her restoranda bulmanız mümkün.

Cevizli Keşli Yayım – Karabük
Batı Karadeniz şehirleri arasında ünü Türkiye’yi aşmış Karabük, doğası kadar tarihe ev sahipliği yapmasıyla da biliniyor. Öyle ki Karabük’e bağlı Safranbolu, 1994 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmiş ve o yıldan beri her yıl binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor. Gelen bu ziyaretçileri Karadeniz mutfağı ile tanıştıran Karabük’te alternatif oldukça fazla. Mutlaka tatmanız gereken lezzet ise cevizli keşli yayım. Aslında kurutulmuş süzme yoğurt olan keş ile bir çeşit erişte olan yayımın buluşmasıyla ortaya çıkan bu lezzet, cevizin katılmasıyla damaklarda yaşanan zevki doruklara çıkarıyor. Cevizli keşli yayımın en güzelini yemek isterseniz Leyla Hanım Konağı’na uğramalısınız; bu yöresel lezzetin müptelası olacaksınız bizden söylemesi!

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı