ust_reklam
Yurtiçi Geziler

Karadeniz Turuna Katılmak İçin 4 Neden

Dün yok, bugün var ve yarın nelerle karşılaşacağımız konusunda da bilgi sahibi değiliz.
Zamanın bizle alay ettiği ve durdurma şansımız olmadığını biliyoruz. Herkesin ölmeden önce yapılması gerekenler listesi vardır ve bu listeler hep uzar gider. Her listede hep yurt dışında görmek istedikleri en az bir ülkenin varlığından bahsedilir. Ancak önceliği cennet vatanımızın en güzel yerlerine vermek lazım. Her şehri buram buram tarih kokan, kendine has güzellikleriyle dolu ülkemizde o kadar çok gezilecek yer ve yapılacak aktivite var ki, saymakla bitmez. İşte bu listelerde olması gerekenlerden biri de Karadeniz Bölgesi

Yeşilin maviyle buluştuğu, oksijen deposu yaylaları, Karadeniz‘in hırçın denizi, yüzyıllar boyunca yaşanmışlıkları, bin bir çeşit lezzetleri için en az bir haftanızı Karadeniz turuna ayırmanız gerekiyor.

Lezzetli Karadeniz Mutfağı
Karadeniz’in en lezzetli şehirlerinin başında Ordu geliyor. Karadeniz mutfağını oluşturan ana sebzelerden biri pancardır ve şüphesiz Ordu mutfağının da en değerlisi. Çorbasından dolmasına, turşusundan tatlısına kadar envai çeşidi olan bu yemekler her öğünde her sofrada olmazsa olmazlardan. Ayrıca Melevcan adlı bir bitkiyle yapılan kavurması da oldukça ünlü. Karalahana, Karadeniz’in bereketli topraklarında bir başka yetişiyor. Giresun’da karalahana ile birçok yemek hazırlanırken en ünlüsü açık ara etli Karalahana dolması. Yoğurt ile servis edilen Karalahana dolmasına tek kelimeyle hayran kalacaksınız.

Karadeniz turlarının vazgeçilmezi Gümüşhane ise birbirinden lezzetli kömeler ve pestilleri ile meşhur bir şehir. Trabzon’da efsane bir lezzet olan Kalkanoğlu pilavını ve elbette Trabzon sahilindeki balık restoranlarında hamsi yemeden Karadeniz gezinizi sonlandırmayın. Rize kavurması, ağızda mayhoş bir tat bırakan Pepeçura tatlısı, hamsili pilav içinse Rize’yi mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz. Doğu Karadeniz’in son durağı olan Artvin’de ise Kaygana, Muhlama, Silor ve Laz böreği alternatiflerini de mutlaka değerlendirmelisiniz.

Bol Adrenalin, Bol Aktivite
Karadeniz doğal güzellikteki parkurlarıyla inanılmaz meşhur. Doğa yürüyüşleri ve kamp alanları açısından zengin olması, doğaseverleri Karadeniz’de buluşturuyor. Özellikle derelerin ve çağlayanların çok olduğu Karadeniz’de turizminin can damarını yazın rafting, kışınsa kayak oluşturuyor. Kışın Artvin Atabarı Kayak Merkezi kayak severlerin buluşma noktası olurken, yazın da Cehennem Deresi Kanyonu, raftingcilere tam da istedikleri adrenalini yaşatıyor.

Rize’nin Ayder Yaylası’nda festivaller ve şölenler horonu öğrenmek için iyi bir fırsat olabilir. Doğanın cömert davrandığı Rize’deki Verçenik Dağı ise bölgedeki Kaçkar Dağları’ndan sonraki en yüksek zirve olmakla birlikte aynı zamanda dağcıların ve trekking severlerin ilgi odağı. Giresun’da yer alan Kümbet Yaylası, oksijen deposu olmasının yanı sıra yöre halkının yaptığı sepetleriyle de adından sıklıkla söz ettiriyor. Sizler de yöre halkıyla sepet örmeyi öğrenebilir, çay, fındık toplayabilir, dünyanın neresinde olursanız olun, Karadenizli olmak nasıl bir şey olduğunu deneyimleyebilirsiniz. Trabzon’da yer alan Telkari işi ve şile bezi atölyeleri de alışveriş için farklı ve iyi bir alternatif olabilir.

Tarih Kokan Karadeniz Eserleri
Ordu’da Ünye Kalesi, Fatsa Kalesi, Trabzon’un Sümela Manastır’ı, Karadeniz turunda mutlaka görülmesi gerekenler listesinde ilk sıralarda geliyor. Rize’nin Kız Kalesi, fotoğraf tutkunlarının en sevdiği yerlerden biri. Karadeniz’in tarihini merak edenlere Trabzon Ayasofya Müzesi’ni mutlaka görmelerini tavsiye ediyoruz. İncil’de anlatılanların betimlemelerine hayran kalacaksınız.

Bir başka görülesi Trabzon hazinesi de Yavuz Sultan Selim tarafından, annesi Gülbahar Hatun adına 1514 yılında yaptırılmış olan tarihi cami. Trabzon’un bir başka tarihi mirası da Atatürk’ün Trabzon’a ilk geldiğinde görüp beğendiği ve daha sonra kendisine hediye edilen konak. Konak aynı zamanda Atatürk’ün vasiyetini yazdığı yer olarak da biliyor.

Tablo Gibi Doğal Güzellikler
Karadeniz turlarının incisi Trabzon’u tepeden seyretmek isterseniz Boztepe’ye mutlaka uğramalısınız. Muhteşem manzarası olan Boztepe kelimenin tam anlamıyla hafızalarınıza kazınacak. Ordu’nun dünyaca ünlü Çiseli Şelalesi de kesinlikle görülmeye değer bir yer.

Doğu Karadeniz turlarının vazgeçilmezi olan Trabzon Uzungöl, Artvin Karagöl, yeşilin bütün tonlarıyla göl mavisinin buluştuğu noktalar olarak her geleni büyülüyor. Bu iki göl de sunduğu kartpostallık manzaralar ile Karadeniz’de en çok ziyaret edilen yerler arasında bulunuyor.

Elbette Rize’ye gelip Fırtına Deresi’ni görmeden gitmek olmaz. Kaçkar Dağları’nın Karadeniz’e armağanı ve birçok derenin birleşimi olan Fırtına Deresi, geçtiği yerler boyunca yeşile can veren mavi boyalı bir fırça gibi adeta… Şifalı bitkilerin ilk adresi, arıların sevdiği Anzer Yaylası ise Karadeniz’in başka bir güzelliği.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı