ust_reklam
Balayı Önerileri

Fas’ta Balayı İçin Gidilebilecek 4 Otantik Şehir

Afrika kıtasında yer alıp Afrika Birliği’ne bağlı olmayan tek ülke Fas, binlerce turistin ziyaret etmek için sıraya girdiği en otantik ülkelerden birisi. Her yıl binlerce insanın katıldığı ve eğlence dolu deneyimler yaşadığı Fas turu, son günlerce balayı çiftlerinin de tatil alternatifleri arasında yer almaya başladı. Kendine has güzellikleriyle gidenlerin büyülendiği yerde sizler de bir Fas’ta balayı turu hayal ediyorsanız, kaçırmamanız gereken gezi noktalarını sizler için derledik.

Kazablanka
Kazablanka hakkında bilgi vermeye başlamadan hemen şunu belirtelim, ülke geneli yaz aylarında çok sıcak ve kurak olduğundan Fas turu için en ideal zaman dilimi kasım ve mart ayları oluyor. Balayı tur seçenekleri arasında özellikle kış düğünlerinden sonra gidilen ülkenin en ünlü ve büyük şehri Kazablanka oluyor. Atlas Okyanusu’na kıyısı olan ve 1942 yılında çekilmiş “Casablanca” filminden sonra ünlü hale gelen yer, dünyanın en büyük suni limanına da sahip. Kazablanka kelimesi İspanyolcada “Beyaz Ev” anlamına geliyor ki insan şehre indiği an neden bu isimle anıldığını hemen anlayabiliyor. Türkiye mutfağıyla benzer olan Fas’ta, balayı turları için seyahat eden ziyaretçiler zorlanmadan her yiyeceği tadabilir.

Şehrin görkemli yapıları ve modern yapıları yan yana bulunduğu için kolayca istediğiniz gibi şehir turuna da çıkabilirsiniz. Diğer şehirlere oranla gece hayatının daha aktif olduğu Kazablanka, Arap ve İspanyol kültürünün birleşimiyle oluşmuş pek çok müzik ve içkiyi de size sunabilir. Vizesiz balayı turları arasında olan Fas’a gitmeyi tercih ederseniz bu şehirde konaklamalısınız. Gösterişin önemli olduğu şehirde lüks otellerde gecelik 500-1500 TL arasında da konaklanabiliyor. Bu sebeple ucuz balayı turu arayan çiftler hemen bir tur şirketiyle görüşmeli, biliyorsunuz artık tur şirketleriyle yapılan seyahatler daha uygun fiyatlı oluyor.

Rabat
1955 yılından beri Fas’ın başkentliğini üstlenen Rabat, vizesiz balayı turları ile ülkeye gelen çiftlerin konaklama için seçebileceği iki şehirden biri. Trafiğe kapalı olan palmiyelerle çevrili sokakları, küçük dükkanları, sessiz sakin caddeleriyle, baş başa olmak isteyenlerin çok seveceği şehir Bou Regreg Nehri kıyısında bulunduğu için akşam yürüyüşlerinde romantik bir tur olabilir. Bu şehirde Roma, Fenike ve Muvahhid dönemlerinden kalan anıtlara rastlayacaksınız. Aynı zamanda her yıl eylül ayında düzenlenen “Jazz au Chella” isimli caz festivali de kaçırmamanız gereken eğlenceler arasında. Sessiz huzur dolu balayı seyahati için oldukça ideal olan Rabat’ta konaklama ücretleri gecelik 200-1000 TL arasında değişirken, en sevilen oteller; temiz ve şirin yapısıyla Villa Mandarine, otantik ortamıyla The Repose ve modern çizgilerle desteklenen şık, ferah ortamıyla Dar Zen oluyor.

Marakeş
“Tanrının ülkesi” anlamına gelen Marakeş, kırmızı toprağıyla halk arasında da “Kızıl Şehir” olarak anılıyor. Kazablanka ve Rabat’tan oldukça farklı olan ve tam anlamıyla otantik balayı tur seçenekleri arayanların sevebileceği bir şehir. Ali Bin Yusuf Medresesi ve Jemaa el Fnaa Meydanı etrafındaki tarihi dokuları dışında en çok ziyaret alan noktası Majorelle Bahçeleri oluyor. Egzotik bitkileri ve Fas’a özgü havuzlarıyla turistlerin akın ettiği bahçede eşinizde saatlerce keşif yaparak dolanabilirsiniz. Ucuz balayı turu fırsatını ayaklarınıza getiren şehir de konaklama ise ülke genelindeki otantikliğe uygun dekor edilen otellerde sağlanıyor.

En çok sevilen konaklama yerleri; sarayları aratmayan şık ve lüks ortamıyla Palais Namaskar, yeşillikler içindeki havuzu ve teras manzarasıyla Dar Rhizlane ve ev rahatlığı sunabilen Riad Al Assola oluyor. Ortalama fiyatlarda 350-2500 TL arasında değişebiliyor. Özellikle balayı turları için bu bölgeyi seçenlerin keyifli zaman geçirebileceği Marakeş’te yöresel ürünlerin satıldığı çarşılardan da bol bol alışveriş yapabilirsiniz.

Fez (Fes)
Fas’ın kuzeyinde yer alan Fez şehri, gece hayatında oldukça sönük kalan şehirlerin arasında bulunuyor. Sadece tarihi yapıları, çarşıları ve mutfak kültürlerini görmek için seyahat edilebilecek şehre özellikle balayı turu için gelenler hareketli şehirlerde konaklayarak buraya sadece günlük tur için gelmeli.Ancak mayıs ayında düzenlenen ‘’Festival World Sacred Music’’ isimli şarkı şölenine denk gelirseniz de kaçırmamalısınız. Tam anlamıyla orta çağ şehrine benzeyen Fez’de gezilmesi gereken tarihi noktalar; taştan yapılan İslam okulu Medersa Bou Inania, önceden medrese olup şu an camii olarak kullanılan Medersa El-Attarine, eski Yahudi mahallesi Mellah ve en eski ortaçağ mahallerinden biri olan Fes El Bali.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı