ust_reklam
Festivaller

Sadece Festivali İçin Gidilebilecek 5 Ülke

Dünyanın son günüymüşçesine eğlenilen, binbir çeşit kıyafetin sergilendiği festivaller hepimizin bir kez olsun katılmak istediği o eğlence dolu günler… Hayatınız boyunca hatırlayacağınız bir festival için binlerce kilometre yol gider miydiniz?

Dünyanın dört bir tarafında çeşitli kültürlere ait yüzlerce değişik festival düzenleniyor. Bu yazımızda baş döndürücü festivalleri olan 5 ülkeyi sizler için derledik.

Brezilya

Brezilya festival kelimeleri yan yana geldiğinde 3. kelime Rio oluyor.

Dünyanın en ünlü festivali olmasının yanında en büyük karnavalı da olan Rio Karnavalı, Brezilya’nın ünlü Rio de Janeiro şehrinde düzenleniyor. Her yıl şubat ayında yapılan ve 4 gün boyunca devam eden Rio Karnavalı’nda çok renkli görüntüler ortaya çıkıyor. Bu festivale katılmak için dünyanın dört bir tarafından milyonlarca insan Brezilya’ya akın ediyor.

Rio Karnavalı Hristiyanlık’ta önemli bir olay olan Büyük Perhiz’den önce düzenleniyor. Bu tarih Paskalya’dan 7 hafta öncesine tekabül ediyor. Paskalya her sene farklı tarihlerde olduğundan karnavalın tarihi de buna bağlı olarak değişiyor. Rio Karnavalı dışında ülkede Brezilya Bir Festivali, Gramado Sinema Festivali, Karma Yarış Günü gibi çeşitli festival ve etkinlikler de düzenleniyor.

Almanya

Almanya’da düşündüğünüzden çok daha geniş bir festival yelpazesi var. En ünlüsü ise şüphesiz Oktoberfest; yani Türkçe adıyla Ekim Festivali.

Her yıl ekim ayının başında Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen festival için yurt dışından çok sayıda ziyaretçi Münih’e akın ediyor. Festivale her sene ortalama 6 milyon kişi katılıyor. Eğer siz de sonbahar coşkusunu içinizde hissetmek isterseniz yurtdışı tur seçeneklerine göz atarak bu ekim ayını Oktoberfest’te geçirebilirsiniz.

Schützenfest Hannover, Michaeliskirchweih, Kramermarkt gibi Almanya’da düzenlenen diğer festivaller de büyük bir coşkuyla kutlanıyor. Hem bu festivallere katılmak hem de dolu dolu bir Almanya turu yapmak için şimdiden planınızı yapabilirsiniz.

Çin

Çin Halk Cumhuriyeti oldukça köklü bir medeniyet. Bu kültürel zenginlikten ötürü ülkenin birçok yerinde çok farklı festivaller düzenleniyor. Yurtdışı turlar ile Çin’e gitmeyi planlıyorsanız Çin’deki festivalleri de mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

Yılın hangi dönemi giderseniz gidin Çin’de mutlaka bir festivale rastlamanız mümkün. Tabi öncesinde bir Çin turu yaparak kültürünü yakından tanımanız da önemli. Gelelim ülkenin en önemli festivallerine: Ay Festivali ülkedeki hemen herkesin katıldığı festivallerden ve festivalin gerçekleşme amacı sonbahara hoş geldin deyip yaz mevsimini en iyi şekilde uğurlamak.

Çin’in bir başka önemli festivali olan ve her yıl büyük bir coşku içerisinde kutlanan Bahar Festivali ise yeni seneyi karşılamak için düzenleniyor. Ancak unutmamak gerekir ki Çin takvimine göre düzenlendiğinden her sene farklı tarihlerde kutlanıyor.

Hindistan

Hindistan tüm dinlerin bir arada yaşadığı dünyanın belki de en kozmopolit ülkesi.

Böylesine zengin bir kültür beraberinde çeşit çeşit festivalleri de getiriyor. Eğer bir Hindistan turu yapmayı planlıyorsanız gezinizi festivallere denk getirmenizi tavsiye ediyoruz çünkü Hindistan festivalleri görülmeye değer. Öncelikle Holi’den başlayalım.

Holi Festivali ortaya benzersiz bir renk cümbüşünün çıktığı, renkli görüntülere sahne olan bir festival. Festival arifesinde Hintliler tarafından büyük bir şenlik ateşi yakılıyor. Binlerce insan bu ateşin etrafında gönlünce dans edip şarkı söylüyor. Festival günü ise açık bir alanda toplanılıp silahın renkler olduğu kıyasıya bir mücadele başlıyor. Bunun dışında Diwali de ülkenin önemli festivallerinden. Hinduizm için oldukça önemli olan bu festivalin eğlenceli olmasından ziyade ruhani yönü daha ağır basıyor.

İspanya

İspanya’da dünyanın en ünlü festivalleri düzenleniyor desek yanlış olmaz. Burası adeta bir festivaller cenneti.

İspanyollar festivaller için “fiesta” tabirini kullanıyorlar. İspanyollar’ın en çok önem verdiği fiestaların başında ise Paskalya geliyor.

İspanya’da bizdeki nevruz mantığıyla kutlanan bir festival daha var: Las Fallas adı verilen bu festival kış mevsiminin sona ermesini kutlamak ve baharı müjdelemek için düzenleniyor. Valencia şehrinde kutlanan festivalde çeşitli heykeller yakılarak baharın gelişi kutlanıyor.

İspanya dendiğinde hepimizin aklında yer eden olay elbette boğa koşusu. San Fermin adı verilen festival Pamplona şehrinde Temmuz ayı içerisinde düzenleniyor. Sonbahara girildiğinde ise ülkede bağ bozumu kutlamaları yapılarak bahara kadar festivallere bir nokta konuyor. Festivalleriyle baş döndüren bu ülkeye yolunuz düşerse şöyle güzel bir İspanya turu yapmayı ihmal etmeyin.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı