ust_reklam
Festivaller

Festivaliyle Ünlü 5 Şehir

Festivaller ülkelerin ve toplumların kültürlerini yakından tanıyabilmeniz için tanık olmanız gereken en önemli şeylerden biri festivallerdir. Hayatın çerçevesini oluşturan her olgu bir festivale konu olabiliyor. Dünya üzerinde sayılamayacak kadar çok çeşitte festival var. Bu yazımızda ise festivalleriyle özdeşleşen ve en ünlü olanlarını derledik. Bakın o şehirler hangileri…

Rio de Janeiro
Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde dünyanın en ünlü festivali olan Rio Karnavalı her sene şubat ayında düzenleniyor. Bu karnaval öylesine büyük ki her yıl karnavalın düzenlendiği tarihlerde şehrin nüfusu ikiye üçe katlanıyor. Festival günü kendisini sambanın sarhoşluğuna bırakan yaklaşık 2 milyon kişi şehrin sokaklarında dans ederek gönüllerince eğleniyor. Festival süresince şehirde eğlence 24 saat boyunca kesintisiz devam ediyor. Bu festivalde Rio de Janeiro yerlilerinin hakkını da vermek lazım. 🙂

Şehir sakinleri Rio’da tüm enerji ve neşeleriyle mükemmel bir ev sahipliği sergiliyor. Rio Karnavalı’nda hiçbir yerde göremeyeceğiniz çarpıcı kostümler, içinizi kıpır kıpır edecek neşeli müzikler ve çılgın bir atmosfer sizleri bekliyor. Dört gün süren bu devasa karnavalda başka hiçbir yerde tecrübe edemeyeceğiniz enerjiyi yakalıyorsunuz.

Münih
Dünyanın en ünlü festivalleri arasında olan Oktoberfest her sene eylül ayının son günlerinde başlıyor. Festivalin merkezi ise Almanya’nın en turistik kentlerinden biri olan Münih. Festival üç haftalık bir süreci kapsıyor ve bu üç haftalık süreçte Münih’i yaklaşık 7 milyon kişi ziyaret ediyor. Festivalin ortaya çıkışının romantik bir hikayesi var: Prens Ludwing ile Prenses Threse’nin görkemli düğününün ilham olduğu Oktoberfest’in gerçekleştiği alan olan Therese Alanı’nın adı da Prenses Therese’den geliyor.

Prens ve Prenses’in evlilikleri için olan kutlamalar öylesine büyümüş ki bir festival çehresine bürünmüş. O günden bugüne gelenekselleşerek süregelmiş. Bugün 420.000 metrekarelik bir alanda düzenlenen Oktoberfest eğlenceli oyunları, yöresel kıyafetleri ve onlarca farklı çeşitteki biraları ile katılımcıları fazlasıyla memnun ediyor.

Venedik
Festivalleriyle ünlü şehirler listesinde adı üst sıralarda olan yerlerden biri de Venedik oluyor. Dünyanın hayranlıkla seyrettiği Venedik Karnavalı’nın geçmişi 1296 senesine kadar uzanıyor. 1296 yılında karnaval günü resmî tatil ilan edilerek devlet tarafından da tanınmış. Festivalin en belirgin sembolü ise maskeler. Her biri farklı renk ve modeldeki bu maskeler Venedik sokaklarına farklı bir atmosfer kazandırıyor.

Maske geleneğinin ortaya çıkışının güzel bir hikayesi de var. Kutlamalar sırasında halk ile soylular arasındaki ayrılıkları önlemek için maske takılma kararı alınmış. Fakat ortaya çıkan renkli ve güzel görüntü maske geleneğinin günümüze kadar gelmesinde etkili olmuş.

Vrindavan
Holi Festivali çoğu kişi tarafından bilinen festivallerden. İsim olarak bilmiyorsanız bile mutlaka bir Hint filminde bu renkli festivale denk gelmişsinizdir. Evet, Holi bir Hint festivali. Hindistan’ın festivalleriyle ünlü ülkeler arasındaki önemi yadsınamaz bir gerçek. Holi Festivali’nde renklerin birbiriyle olan müthiş ahengine şahit oluyorsunuz. Büyük bir alan içerisinde toplanan insanlar birbirlerine toz ya da sıvı halinde olan boyaları fırlatıyor.

Bu eğlenceli ritüel Hindu inancına göre bereketli bir hasat için düzenleniyor. Hindistan’da süregelen kast sistemi de festival süresince ortadan kalkıyor. Mart ayında gerçekleşen ilk dolunayın ardından düzenlenen festival için ihtiyacınız olanlar yalnızca eski bir tişört ve rengarenk boyalar. Sonrasında kendinizi Vrindavan sokaklarında çocuksu bir coşkunun kollarına bırakabilirsiniz.

Reno
Eğer gündemi biraz yakından takip ediyor, sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanıyorsanız Burning Man ismini mutlaka duymuşsunuzdur. Ülkemizde son yıllarda belli bir kesim arasında oldukça popüler. Öyle ki yakında festival için turlar düzenlenirse şaşırmayın. Reno şehrinde bulunan Kara Kaya Çölü’nde düzenlenen festival ağustos ayının son haftası başlıyor. Bir hafta boyunca binlerce insan çölün ortasında tüm kurallardan bağımsız olarak yaşıyor. Festivalin amacı ruhu sanat vasıtasıyla özgür bırakabilmek.

Çölde bir şehir kuruluyor ve bu şehir bir hafta boyunca dansın, eğlencenin ve sanatın en uç örneklerine sahne oluyor. Katılımcıların Burning Man kombinleri ise başlı başına bir sanat eseri. Festivale bu adın verilmesinin bir sebebi var. Cumartesi gecesi şehir meydanındaki devasa büyüklükteki ahşap heykel yakılıyor. Festivale bu sebepten “yanan adam” anlamındaki Burning Man deniyor. Bir hafta sonunda ise festival bölgesi tam anlamıyla eski haline döndürülüyor ve bir sonraki seneye kadar festival unutulmaz bir anı olarak kalıyor.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı