ust_reklam
Festivaller

Yunanistan’da Doyasıya Eğlenebileceğiniz 6 Festival

Yaz tatillerinin vazgeçilmez adresleri arasında olan Yunanistan, upuzun kumsalları, renkli gece hayatı ve birbirinden lezzetli yemekleriyle ziyaretçilerini ağırlıyor. Farklı tatlar denemek, yeni yerler keşfetmek ve Yunan kültürünü yerinde görüp deneyimlemek isteyenler soluğu Yunanistan’da alıyor. Yunanistan’ı yaz tatili için tercih edenler keyiflerine keyif ekleyecekleri festivallerle karşılaşıyor. Festivallerle dolu Yunanistan’ın etkinlik takviminde herkes kendine göre bir şey bulma şansına sahip. Yunanistan turu yaparken festivallerde molalar vererek tatilinize unutulmayacak anılar eklemenizi öneriyoruz.

Orthodox Easter

Yunanistan’da yılın en büyük olayı olarak adlandırılan Orthodox Easter Festivali’nde tüm sokaklar mumlarla donatılıyor. Havanın kararmasının ardından yakılan mumlar etrafı aydınlatıyor ve gece yarısı havai fişek gösterileri başlıyor. Holy Week olarak anılan Paskalya Haftası’nda her gün farklı bir etkinlik düzenleniyor. Çocuklar bu etkinliklerde kapı kapı dolaşıp büyüklerden para ve yumurta topluyor ve hep bir ağızdan Lazaros isimli ilahi söyleniyor. Etkinlikler içerisinde bir gün Mesih’in ölümü için yas tutuluyor. Yasın ardından etraf çiçeklerle süsleniyor ve Mesih’in cenazesine temsilen alaylar düzenleniyor.

Atina sokaklarında etkinliğe katılan herkes elinde mumlarla yürüyor ve etrafta bekleyen insanlar yürüyenlere çiçekler atıyor. Etkinlik kapsamında cumartesi akşamı gerçekleşen tören Yunan halkı için büyük önem taşıyor. Bu törende kilisenin tüm ışıkları kapatılıyor ve aydınlatma için Paskalya mumu kullanılıyor. Yunan kültürünü ve inanışlarını yakından tanımanıza olanak sağlayan Orthodox Easter’da rengarenk yumurtalar karşınıza çıkıyor.

International Film Festival of Patras City

Yüzlerce film yönetmeninin ve genç sanatçının katıldığı Patras Uluslararası Film Festivali’nde yeteneklerini göstermek, fikirlerini paylaşmak ve yeni fikirlerle tanışmak isteyenler bir araya geliyor. Genç sanatçıların usta sanatçılarla tanıştığı, birbirinden güzel filmlerin gösterimde olduğu Patras Uluslararası Film Festivali genellikle haziran ayının son günlerinde sevenleriyle buluşuyor.

Festivale katılabilmek için Atina’dan iki saat uzaklıkta bulunan Patras’a ulaşmanız gerekiyor.

Apokreas

Rengarenk görüntülere şahit olacağınız Apokreas, karnaval sezonu olarak anılıyor. Etkinlik ilkbaharın gelmesiyle başlıyor. Yunan kültürüne has kıyafetler gün yüzüne çıkıyor ve bu kıyafetlerle özel dans gösterileri yapılıyor. Özel şarap yapımları halka sunuluyor.

Gece olduğunda Yunan halkı bir noktada toplanıp birlikte eğlenceler düzenliyor. Her yıl Apokreas tarihinde ufak değişiklikler olabiliyor ve genellikle şubat ve mart ayları boyunca devam eden kutlamalar Yunan halkının Temiz Pazartesi olarak adlandırdıkları gün ile sona eriyor.

River Party Festival – Nestorio Kastorias

Yunanistan’ın en eski festivalleri arasında yer alan River Party Festival – Nestorio Kastorias Nehir Festivali olarak da biliniyor. Yıllardır geleneklerini bozmayan Yunan halkı en eski festivallerini hala sürdürüyor. Atina’dan biraz uzak bir noktada yapılan bu festivalde Bistrica Nehri etrafında toplanan Yunan halkı ve komşu ülkelerden gelen misafirler beş gün boyunca birlikte keyif dolu anlar geçiriyor.

Bu beş gün boyunca yapılan kamplarda yüzme yarışmaları ve müzik şölenleri yapılıyor.

Lycabettus Festival

Lukabetus Festivali Atina’da tüm yaz boyunca dillerden düşmeyen bir güzellikle gerçekleşen ve dünyaca ünlü bir festival. Her yaz yüzlerce kişi Lukabetus Festivali için Atina’ya akın ediyor. Atina halkının da büyük ilgi gösterdiği bu festival şehrin en yüksek noktasında bulunan eski maden ocağında gerçekleşiyor. Dünyaca ünlü sanatçılar festivale katılarak unutulmayacak konserler veriyor. Muhteşem seslerin sahne aldığı Lukabetus Festivali için Yunan halkı daha kış aylarından gün saymaya başlıyor.

Oldukça yüksek bir noktada bulunan eskiden maden ocağı şimdilerde ise tiyatro olarak kullanılan yere ulaşımda teleferik seçeneği de bulunuyor. Yunanistan turunda teleferikle yolculuk yapmak isteyenlerin ilk fırsatta Lycabettus Festivali’ne katılmasını öneriyoruz.

Hellenic Festival

Yunan Festivali olarak adlandırılan Hellenic Festival’de sanatın her dalından birbirinden eşsiz eserler sanatseverlerle buluşuyor. Yaz akşamlarının en büyük keyfi haline gelen Hellenic Festival en ünlü Yunanistan festivallerinin başında geliyor. Antik Yunan Tiyatrosu’nda festival boyunca tiyatro oyunları, dans gösterileri, yerel ve uluslararası müzik dinletileri oluyor. Sanatın her alanında eşsiz bir deneyim sunan Hellenic Festival’de herkes kendi zevkine göre bir etkinlik bulabiliyor.

Hellenic Festival Yunanistan turları arasında sanatın birçok dalıyla aynı zaman diliminde karşılaşabileceğiniz bir seçenek sunuyor.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı