ust_reklam
Festivaller

Sonbaharda Roma’da Katılabileceğiniz 6 Etkinlik

Kim demiş tatil sadece yazın olur diye? Yıllık izinlerini sonbaharda almak ve yurt dışındaki ülkeleri kalabalıktan uzak bir şekilde gezmek isteyenlere bonus niteliğinde eğlence dolu bir Roma rehberi hazırladık. Olur da sonbaharda İtalya turuna çıkmaya karar verirseniz, başkent Roma’ya birkaç gün daha fazla ayırmanızı öneriyoruz. Kültür ve tarihiyle kendine hayran bırakan Roma’nın sonbaharda gerçekleşen en eğlenceli etkinliklerini sizler için listeledik:

Sanat | Romalı Sokak Sanatçılarından İlginç Gösteriler (Ekim)
Galeri Varsi uzun zamandır faaliyete geçmiş bir etkinlik ve hem ünlü hem de daha az tanınmış sokak sanatçılarını geniş kitlelere tanıtıyor. Etkinlik boyunca karşılaşacağınız galeri sergileri tek kelimeyle mükemmel ve her gün farklı bir seri sergileniyor. Bu sonbaharda Galleria Varsi‘yi ziyaret ederseniz, üç farklı sokak sanatçısının eserlerini görme fırsatı elde edebilirsiniz. 19 Ekim’e kadar sürecek olan sanatçı M-City’nin sergisi kesinlikle görülmeye değer. 30 Ekim’den itibaren ise gerçeklik, fantezi ve masalın birleşimi olan sokak sanatçısı Sainer ve Bezt’in sanatsal eserlerini görmeniz mümkün.

Film | Roma Film Festivali (16-25 Ekim)
Roma Film Festivali,İtalya festivalleri arasında en çok katılımcısı olanlardan biri. Ekim ayının sonunda gerçekleşen festival sinemaseverlere kelimenin tam anlamıyla eşsiz bir deneyim yaşatıyor. Böylesine sanat dolu tarihi bir kentte dünyanın dört bir yanından insanların ilgisini çeken tek festival olan Roma Film Festivali’nde 40’tan fazla filmin gösterimi oluyor. Festival, gelişmekte olan yönetmenlerin çalışmalarını hem daha tanınmış Avrupa yönetmenlerine hem de daha uzak ülkelerden gelen yönetmenlere tanıtmayı amaçlıyor.

Fotoğraf | Fotografia Rome (Kasım)
Uluslararası düzeyde gerçekleşen bu fotoğrafçılık festivali Rome Fotografia bu kasım ayında Roma’da kapılarını açıyor. 13.sü gerçekleşecek olan festivalin bu yılki sergisi Ulusal Çağdaş Sanat Müzesi’nde olacak ve daha çok portre fotoğrafları üzerinde yoğunlaşacak. Fotografia Rome, arasında Roger Ballen ve Larry Fink gibi ünlü fotoğrafçıların fotoğraflarının da olduğu 2000’den fazla fotoğraf içeren sergiyi gezebilir ve fotoğrafçılıkla ilgileniyorsanız, workshoplara katılabilirsiniz.

Opera | Rigoletto (Ekim)
Operayı sevin ya da sevmeyin veya daha önce hiç operaya gitmemiş olun, inanın bu hepsinden farklı! Roma’daki ünlü Opera Binası’nı ziyaret edeceğiniz zamanı etkinliklere göre ayarlamanızı öneriyoruz. Ekim sonundan itibaren klasik opera Rigoletto‘nun sergileneceğini hatırlatalım. Bu gösteri için biletlerinizi Roma’daki gişelerden ya da online olarak satın alabilirsiniz. Victor Hugo’nun Le Roi’nin çalışmaları da dâhil olmak üzere Rigoletto tüm katılımcılar için unutulmaz bir deneyim vaat ediyor. Klasik bir aşk, gösteriş ve tevazu masalı olan Rigoletto, hem ilk kez operaya gelecekler için hem de daha tecrübeli seyirciler için harika bir deneyim.

Festival | Roma Europa Festivali (Eylül – Kasım)
Her sonbaharda Roma, çağdaş sanatçıların cesur ve yenilikçi çalışmalarını halka tanıtmayı amaçlayan Roma Europa Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Bazen Çağdaş Festival olarak da adlandırılan Roma Europa, dans, müzik, tiyatro ve dijital medyaya katkılarından dolayı yaratıcı beyinleri daha çok üretmelerine teşvik etmeyi amaçlıyor. Festivalde 118 gösteri, 15 farklı mekân ve 20’den fazla prömiyeri içeren çeşitli programlar mevcut.

Festival | Açık Hava Festivali (Ekim – Kasım)
Açık Hava Festivali, Roma’daki kentsel yenilenmeye dikkat çeken etkinliklerden oluşuyor. Birkaç ay süren bu etkinlikler, dünyanın dört bir yanından sokak sanatının sergilendiği Roma’nın merkezinde San Lorenzo’da bulunan terk edilmiş bir sanayi kompleksini yeniden canlandırmayı hedefliyor. Festival, sokak sanatı, fotoğraf, mimari ve sinemanın bir karışımı ve nihai olarak katılımcılar, terk edilmiş bir kentsel alanın çarpıcı modern bir sanat eserine dönüştürülmesine tanık oluyor.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı