ust_reklam
EN'LER

Roma’nın En Güzel Mimarileri

İtalya’nın başkenti Roma, eşine rastlanmayan eserleriyle dünya çapında ün yapmış şehirlerden sayılıyor. Tarih sevmeyenleri bile kendine hayran bırakan Roma mimarileri, detaycılıkları ve mükemmeliyetçilikleriyle aslında Roma halkının bu konuda bir numara olmasını sağlıyor. Eğer yolunuz buraya düşecek olursa ve Roma’da gezilecek yerler hakkında bir liste oluşturmak isterseniz üst sıralarda şehrin görkemli yapıları yer almalı, eğlence ve aktivitelere daha alt sıralarda yer vermelisiniz.

Flavianus Amfitiyatro (Kolezyum)
Roma turları deyince akla ilk gelen yapılardan biri olan Kolezyum M.S. 72 yılında yapımına başlanan, 188 metre uzunluk ve 156 metre genişliğiyle devasa bir kültürel miras. 55.000 kişinin sığabildiği alanda zamanında tiyatro oyunları, meşhur gladyatör dövüşleri veya idamlar yapılıyormuş. Yapımı 8 yıl süren alan, 2007 yılında Dünyanın 7 Harikası’ndan biri olarak kabul ediliyor.

Resmî tatil olmadığı sürece her sabah 08.30’da kapılarını ziyaretçisine açan Kolezyum, gün batımına kadar her milletten insanın akın akın geldiği yerlerden sadece bir tanesi. Giriş için kapıda saatler süren kuyruklar olabiliyor bu sebeple Roma turu için şehri fethe çıkmadan önce Roma Pass kart alarak sıra beklemekten kurtulabilirsiniz.

Forum Magnum (Roma Forumu)
Hemen Kolezyum’un batısında yer alan Roma Forumu yaklaşık 1000 yıl süresinde Roma’nın ticari, siyasi ve kültürel olaylarına ev sahipliği yapmış büyük bir alandan oluşuyor. Roma gezisi sırasında pek çok yerde şahit olacağınız büyük sütunlarla burada da karşılaşıyorsunuz. İçerisinde Roma tarihi için ışık olacak dini yapı, yönetim binası ve anıtların olduğu forumu gezmeden Roma turu bitti demek büyük yanlış olur.

Zaten bir tur firmasıyla gidecekseniz her şeyi sırayla görebiliyorsunuz ancak kendiniz bir Roma gezi planı yaptıysanız, görmeniz gereken yapıları önceden araştırın ve eksik bir liste hazırlamamaya özen gösterin.

Pantheon
Pek çok insanın namını duyduğu, hangi şehirde yer aldığını hatırlayamasa bile tanıdığı Pantheon “Tüm Tanrıların Tapınağı” anlamına geliyor. Roma turları sırasında dikkat ederseniz çoğu yapının kutsal mekanlardan oluştuğunu hemen görebiliyorsunuz. Bu durumda, Roma tarihi açısından din kavramının ne kadar önemli olduğunun bir göstergesi. Milattan Sonra 5.yüzyıla kadar kullanılan geçmişiyle bu yapı, 609 yılında Bakire Meryem’e ithaf edilip kilise olmuş.

Devasa sütunları, ince işleme sanatı ve detaycılığın yine elden bırakılmadığı bina içerisinde en çok ilgi çeken nokta yapının görkemli tavanı oluyor. Yaklaşık 43 metre çap ve yüksekliği olan tavan kubbesi, güneş ışığının içeri sızması için dizayn edilmiş. Tam öğle vakitlerinde buraya girdiğiniz anda, yukarıdan aşağı inen ışık huzmesiyle adeta büyülü bir ortam oluşuyor.

Roma’dan Alınabilecek 9 Şey yazımızı okumak için buraya tıklayın.

Navona Meydanı
Bu meydan, Roma turları anında renkli gösterileri de izleyebileceğiniz, binlerce sokak sanatçısının performanslarını sergilemek için seçtiği en uğrak yerlerden biri. Elinizi attığınız her yerden Roma tarihi fışkıran şehirde, renkli insanlarla karşılaşmanın dışında, Roma tarihine yön veren değerli eserleri de görebiliyorsunuz. Göbekte bulunan Barok mimari özellikleri taşıyan Dört Nehir isimli heykeller ve 3 çeşme ile tasarımı güçlendirilen meydan, Milattan Sonra 1.yüzyıla ait.

Meydanın bir yanı ünlü dini mekanlardan olan San Luigi dei Francesi’ye diğer yanı da Sant Agnese in Agone isimli yapıya çıkıyor.

Trevi Çeşmesi (Aşk Çeşmesi)
Roma’da gezilecek yerler deyince hemen akıllara gelen Aşk Çeşmesi’nin inşasının tamamlanması 30 yılı bulmuş. Onca zaman ince ince uğraşılarak yapılan yapıyı görenler, neden 30 yıl harcanmış hemen anlıyor. 1732 yılında ünlü heykeltıraş Nicola Salvi’nin başladığı yapının orta bölümünde 2 deniz ulağının arasında Neptün figürüne yer verilmiş. Neptün’ün hemen sağında da suyu keşfeden bir bakire heykeliyle tamamlanan Aşk Çeşmesi, hakkında yayılan bir söylentiyle daha da ünleniyor ve şuan pek çok kişi sırf bu söylenti için buraya geliyor. Söylentiye göre, sağ el ile sol omzunun üstünden çeşmeye para atıp dilek dilersen kabul oluyor.

İnanan veya inanmayan herkes oraya bozuk para atıyor, belki de işe yarıyordur belki de sadece yoksulları düşünerek yapılan bir inceliktir, yapıp yapmamak size kalmış. Roma gezi anında en çok ilgiyi üstüne çeken bu Trevi ve daha sayamadığımız pek Roma mimarileridünyanın her yerinde kendinden bu kadar söz ettiriyorken, hala bir Roma seyahatine çıkmadıysanız bir an önce ayarlamalarınızı yapmalısınız.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı