ust_reklam
Seyahat Önerileri

Belçika’da Nereyi Gezmeliyim?

Avrupa’nın göz bebeği olan Belçika‘da gezecek bol bol durak var. Benelüks turu dahilinde Belçika’nın altını üstüne getirebilir, her köşesini detaylıca gezebilirsiniz. Belçika’nın büyük şehirlerinin güzelliği ve küçük kasabalarının doğallığı burayı Avrupa’nın en gezilesi ülkelerinden biri kılıyor. Avrupa Birliği’nin en önemli merkezi olan Belçika’da kafanızı nereye çevirseniz farklı bir parlamento binası görebilirsiniz. Özellikle Belçika’nın büyük şehirleri Avrupa politikasının en önemli anahtarı niteliğinde.

Belçika turunda kalabalık caddelerde dolaşmak, Belçika’nın en önemli müzelerini ziyaret etmek istiyorsanız büyük şehirlere, yeşilin ve mavini buluştuğu mükemmel manzaraları izlemek istiyorsanız küçük kasabaları ziyaret edebilirsiniz. Belçika’nın en sevdiğimiz yanı, herkese uygun bir gezilecek nokta olması. Siz bize ne görmek istediğinizi söyleyin, biz size en uygun Belçika rotasını gezelim.

Brüksel
Belçika’nın başkenti, en kalabalık şehri Brüksel. Batu Avrupa’nın en çekici şehirlerinden olan Brüksel’i bu kadar önemli kılan nedenlerinden birisi Avrupa Birliği’nin ve NATO’nun kalbinin bu şehirde atması oluyor. Brüksel’in şehir merkezi olan Grand Place’de dünyaca ünlü markalardan alışveriş yapabilir, Belçika’ya özel lezzetleri burada tadabilirsiniz.

Brüksel’in şehir merkezi olan Grand Place aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeyi başarıyor. Brüksel şehir nüfusu her ne kadar 178,000 olsa da bu şehirde iki havalimanı buluyor. Avrupa’nın en çok turist alan şehirlerinden Brüksel’de mutlaka waffle ve çikolata yemenizi öneriyoruz. Benelüks şehirleri arasında en turistik ve canlı şehirlerden biri olan Brüksel, yılın her dönemi turistleri ağırlamaya devam ediyor.

Brugge Kasabası
Belçika’nın en şirin ve minik kasabalarından birisi Brugge Kasabası. Ülkenin kuzeyinde yer alan Brugge’da halk genellikle Felemenkçe konuşuyor. Oldukça küçük olan bu köye adım attığınız anda zamanın daha yavaş ve sakin aktığını fark edeceksiniz. Sizi güleryüzle karşılayan yerel insanların sıcaklığı bir anda içinizi ısıtacak. Kuzey Avrupa’nın Venedik’i olarak bilinen Brugge, kanalları ve kanal gezileriyle turistlerin Belçika’daki favori noktalarından biri.

Brugge Kasabası‘nın merkezi Grote Markt’deki kafelerde uzun uzun dinlenebilir, buranın meşhur sıcak çikolatasını içebilirsiniz. Brugge Kasabası için ortalama 2-3 gün ayırmanız yeterli olacak. Brugge şehir merkezini gezdikten sonra mutlaka Aziz Salvator Katedrali’ni görmelisiniz. Tarihi 10. yy’a kadar uzanan bu kilise, Brugge’un en büyük kilisesi olma özelliğini taşıyor. Giriş ücreti 2,5 avro olan bu katedrali görmeden Benelüks turları programınızı tamamlamamalısınız.

Gent
Brüksel ile Brugge arasında kalan Gent şehrini mutlaka görmelisiniz. Benelüks gezi rehberi planlarken en az yarım gününüzü Gent’e ayırın. Brüksel’den bir saatlik tren yolculuğu sonrası Gent’e ulaşabilirsiniz. Gent şehrinin mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri Gravensteen Kalesi. 12. yüzyılda yapılan bu kale kontların kalesi olarak biliniyor. Kalenin içine adımınızı atar atmaz Ortaçağ’ın en güzel ve ihtişamlı örnekleriyle karşılaşacaksınız.

Kaleden çıktıktan sonra hava güzelse mutlaka kanalda tekne turu yapmanızı öneriyoruz. Gent şehrini saran kanallarda ufak bir gezintiye çıkmak mutlaka Benelüks gezi rehberi planınızda olmalı. Gent’deki kanalları birbirine bağlayan köprülerin üzerinde mutlaka fotoğraf çektirmelisiniz. Gent şehir meydanında sıcak bir kahve içmek isterseniz şehrin en popüler caddesine yani Korenmarkt‘a gelmelisiniz. Buradaki kafelerde oturarak günün yorgunluğunu atabilir, şehrin koşuşturmasını izleyebilirsiniz.

Anvers
Belçika’nın en kalabalık şehrinin Anvers olduğunu biliyor muydunuz? Bir liman şehri olan Anvers, Belçika’nın kalbinin attığı yer. Anvers Limanı, Avrupa’nın en büyük üçüncü, dünyanın ise en büyük yirmince limanı olma özelliğini taşıyor.

Anvers şehri Avrupa’nın en çok yağış alan şehirlerinden biri. Bu nedenle bu şehirde rahat ve keyifli bir gezi yapmak isterseniz bahar ve yaz aylarında burayı ziyaret etmelisiniz. Anvers şehir meydanındaki tarihi binalar turistlerin en çok fotoğrafladığı yerlerden biri. Anvers şehrinden Belçika’nın meşhur patates kızartmasını ve birasını yudumdan dönmemelisiniz.

Hasselt
Belçika’nın turistlerden uzak fakat mutlaka görülmesini önerdiğimiz şehirlerinden biri Hasselt oluyor. Yemyeşil doğasıyla ön plana çıkan Hasselt şehrinin en göz alıcı yeri Japon bahçesi oluyor. Bu minik şehrin en yeşil noktasını görmek isterseniz Japon bahçesini ziyaret edebilir, yepyeni çiçekler ve ağaçlarla tanışabilirsiniz. Herkenrode Abbey de turistlerin ilgisini çeken yerlerden biri oluyor.

Geçmişte manastır olarak kullanılan bu bina günümüzde korunarak turistlerin ziyaretine açılıyor. Hasselt şehrine bahar ayında gelerek buranın en canlı haline şahit olabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı