ust_reklam
Keşfet

Brüksel’de Geçmişe Yolculuk: Tervuren Parkı

Flanders’daki Brüksel’in hemen doğusunda küçük Tervuren kasabası bulunuyor. Uluslararası bir üne sahip banliyö, ortaçağ kalesinin kalıntıları, St. Hubert Şapeli ve St. John Kilisesi, Brabant Dükleri’nin tarihi evi gibi çok sayıda önemli yere ev sahipliği yapan Tervuren, Brüksel turlarının da olmazsa olmazı. Warandevan Tervuren ya da Tervuren Parkı Brüksel’deki en iyi kaçış noktalarından biri olarak biliniyor. Park, Sonian Ormanı ve Arboretumunu içeren Brüksel çevresindeki yeşili kuşağın doğu kenarı.

Başlangıçta, arazi bir zamanlar Brabant Dükleri’nin avlanma yeri idi. Kalenin temelleri halen Saint Hubert’in modern şapelinin yakınında; batı kenarında görülebilir. Şato birçok kral ve hükümdarlar tarafından kullanılmış, ancak en nihayetinde 1782 senesinde yıkılmış.

1897 Brüksel Uluslararası Sergisi hazırlıkları sırasında II. KingLeopold, özel sektöre ait ve aldatıcı olarak adlandırılan Kongo Özgür Devleti’nin ürün ve kültürünü sergilemek üzere bir sergi salonu açtı. İlk başta, Brüksel’deki Doğal Bilimler Enstitüsü sergisinin tasarlandığı yerdi. Kral Tervuren’deki arazisine götürdü ve Avenue de Tervuren’in sonundaki Koloniënpaleis’i kurdu. Brüksel’deki fuar alanının ziyaretçileri tarafından bu yeni konumu daha erişilebilir hale getirmek için Avenue de Tervuren, mevcut alanını genişleterek bir tramvay ve tren hattı ekledi.

Park, daha önce Kral’ın malı olarak var olmuştu, ancak 1897 gösterisi için hazırlık sırasında bu durum dramatik bir şekilde değişti. Eskiden İmparatoriçe Charlotte’un şatosu ve evi olan Koloniënpaleisve çevresindeki alan 1879’da yanarak kül oldu, sonradan Fransız tarzında yeniden yapıldı. Park içindeki kanallar ve göllerin yanı sıra Kongoluların kaldığı köyler inşa edildi ve 267 Kongolu köylü gecekonduda yaşadı. Su yolları, Orta Afrika’nın nehir ağlarına benzer ve kano ve gondol turlarının olması nedeniyle ziyaretçilerin de büyük ölçüde ilgisini gördü.

Sergi, II. Leopold için büyük bir başarıydı. Ünlü gezgin Henry Morton Stanley’den iki kez ziyareti de dâhil olmak üzere 1 milyondan fazla ziyaretçi, Tervuren’e akın etti. Aynı dönemde, Tervuren Parkı‘nı ve yakındaki Arboretumu oluşturan arazi de en iyi şekilde değerlendirildi. Ayrıca Koloniëpaleis’deki eserlerin koleksiyonu bina dışına çıktı ve 1904’te bugünkü Orta Afrika Kraliyet Müzesi olarak bilinen Belçika Kongo Müzesi’ne taşındı. Müzenin ve çevredeki bahçelerin düzenleri, Versailles’a (Versay Sarayı) benzer şekilde tasarlandı. Saray müzesi, II. Leopold’un ölümünden bir yıl sonra 1910’da açıldı. Kral öldüğünde, uluslararası bir okulun ve konferans tesislerinin planları sona erdi. Bununla birlikte, 1970 yılında Brüksel İngiliz Okulu, müze ve park alanlarına bitişik olarak açıldı.

Günümüzde parkta 1750’lerden kalma muhteşem bir dizi ağaç var; bunlar başta kayın ve meşe olmakla birlikte porsuk, kavak, ceviz, çam, akçaağaç, söğüt, yaşlı ve alıç türlerini de içeriyor. Yıl boyunca ağaçlar, son derece göz kamaştırıcı bir şekilde kırmızı, portakal ve sarı renge büründüğü sonbahar aylarında mutlaka Brüksel gezisi yapmalısınız.

En büyük göl olan Vosemvijver, parkın ve yıl boyunca parkta yaşayan birçok su kuşunun mükemmel manzaralarını sunuyor. Yaz aylarında su yolları sazan, kurbağa ve ara sıra kaplumbağaların evi oluyor.

Buna ek olarak, parkın 205 hektarlık alana dağılmış birçok büyüleyici alanı var. Zevenster, parkın en yoğun ormanlık bölümünde 13 yolun önemli bir kesişme noktası. Bu kavşağın merkezinde yer alan üç büyük taş, ‘Dolmen’ veya ‘Druid Stones’ olarak adlandırılıyor ve yakınlardaki Duisburg kentinde 1883 yılında keşfedilmiş. Bu tarihi taşlar, II. Leopold tarafından parka getirtildi.

Yapılarında kullanılan tuğlalar nedeniyle sözde “Huis ya da İspanyol evi”, Tervuren ve Duisburg’un ortaçağ ve Duisburg sakinlerinin tahıllarının işlenmesinde kullandıkları yenilenmiş tahıl değirmenidir. Altın çağında değirmen, bir yel değirmeni ve ahırda bulunan Gordale’nin küçük mezrasının merkezi idi. Parkta geleneksel Belçika mutfağını deneyimleyebileceğiniz küçük Bootjeshuis restoranı var. Restoranın Spaans Huis kanallarına yakın konumu sayesinde harika fotoğraflar çekebilirsiniz. restoranının yakınında batı ucunda park edebilirler.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı