ust_reklam
Kültür Sanat Gezileri

Bir Belçika Geleneği: At Sırtında Karides Balıkçılığı

Kuzeybatı Belçika sahilinde, az bilinen bir gelenek vardır: at sırtında karides avlama. Ülkedeki herhangi bir iyi deniz ürünleri restoranını ziyaret edin, mutlaka menüde gri karides görürsünüz. Oostduinkerkse kasabasında, Koksijde’de, balıkçılar at sırtında buz gibi denize giriyorlar.

Bunu yapmak için, balıkçılar atların arkasındaki balık ağlarını sürükleyerek karideslerini at sırtında topluyorlar. Balıkçılar, ortalama 1000 kg ağırlığındaki Belçika atlarını eğitiyorlar ve karidesleri yakalamak için özel malzemeler kullanıyorlar.

Karides avcılığı, düşük gelgit saatlerinden bir buçuk saat önce ve sonra gerçekleşiyor. Bir saat boyunca balıkçılar ağlarını suyun içinde tutuyor ve sonunda atın dinlenme esnasında yengeçler ve küçük balıklar gibi istenmeyen balık türlerini geri atıyor ve yakalanan karidesleri at sırtının her iki yanında bulunan sepetlerde topluyorlar.Aşırı sıcak aylar (nisandan ekim ayına kadar) ise en üretken dönem olarak biliniyor. Bu aktiviteyi yapmak isteyen herkes buz örtüsünün olmadığı yılın herhangi bir zamanında gelebilir.

Bu geleneğin tüm dünyada bilinmemesinin en önemli nedeni giderek tükenmesi. 15. yüzyılda, at sırtında karides avcılığı, Fransa, Hollanda ve hatta İngiltere’nin güneyindeki Kuzey Denizi kıyılarında çok popülerdi. Bunu yapan herkes, şüphesiz ek gelir kazanmak için yapıyordu. Günümüzde halen devam etmekte olan sadece tek bir yer var: Koksijde Belediyesi’ne bağlı olan Oostduinkerkse. Oostduinkerkse Plajı, Crangon karideslerin (gri karides olarak da biliniyor) doğal gelişimini sürdürmek için en iyi koşullara sahip; engelleri yok ve sığ suları var.

Deniz çevresine saygı gösterilmesi, kültürel mirasa duyulan saygı ve yerel topluluğa sağlanan teşvikler nedeniyle at sırtındaki karides avcılığı Aralık 2013’ten beri, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’nde yer alıyor. Şimdiyse topluluk olarak çalışan ve bu geleneği canlı tutmak için çaba gösteren sadece 15 balıkçı var.

Bu 15 balıkçı bunu ek iş olarak yapıyor ve bu nedenle ana gelir kaynaklarını oluşturmuyor. Geleneği devam ettirmek, atlar, balıkçılık ve deniz tutkuları bu işi yapmalarında en önemli nedenler. Bu geleneği takip etme tutkusu kuşaklar boyunca aktarılıyor. At sırtında karides balıkçısı olmak için ‘Oostduinkerkse Paardenvissers Derneği’ tarafından verilen Oostduinkerkse Ulusal Balıkçılık Müzesi, Navigo’da teorik bir kurs alınması gerekiyor. Buna ek olarak, stajyer balıkçılar, iki yıllık pratik eğitimden geçmeli ve final sınavını tamamlamalı. Karides avcılığı, aşırı bir güç gerektirmediği için zamanında kadınlar tarafından yapılmış olsa da, tarihsel olarak erkek işi olarak görülüyordu. UNESCO’nun bu faaliyeti miras listesine ekleyebilmesi için daha kurumsal hale gelmesi gerekiyor. Pratik sınavı bu yılın başlarında geçen Nele Bekaert, topluluk tarafından “at sırtında karides avcısı” olarak resmen tanınan ilk kadın oldu.

Navigo olarak bilinen Oostduinkerkse’nin Balıkçılık Müzesi aynı zamanda bu aktivitenin de ana ofisi. Ordevan de Paardenvissers organizasyonu, geleneği belgelemek, atlı balıkçılık alanındaki diğer topluluklarla buluşmak için sunumlar, tadım etkinlikleri ve geziler düzenlemek gibi büyük katkılarda bulunuyor.

Turistik açıdan bakıldığında, bu gelenek bölgenin en çok kazancı olan aktivitelerinden birini temsil ediyor. Belediye, bu faaliyeti çeşitli etkinlikler yoluyla ziyaretçilere tanıtıyor.

Karides avcılığı, özellikle nisandan ekim ayına kadar, halka açık. Belirli tarihlerde, balık tutma yerine karides pişirme “masterclass” derslerini izleyebilir ve tadım yapabilirsiniz.

Oostduinkerkse’nin Ulusal Balıkçılık Müzesi Navigo, balıkçıların aile çiftliklerini ziyaret edebilecek ve tamamıyla süreci gözlemleyebilecek okul grupları için pedagojik atölye çalışmaları düzenliyor.

1950’den beri düzenli olarak gerçekleşen Karides Festivali, klasik yaz etkinliklerinin dışında bir dizi konser, çarşı pazar, yüzme havuzu ve özel geçit törenleri ile de ziyaretçilerini büyülüyor. Haziran ayının sonunda Oostduinkerkse’de gerçekleşen festival iki gün sürüyor. Şenlik aylar öncesinden hazırlanmaya başlıyor ve dünya çapında 10.000’den fazla ziyaretçiyi ağırlıyor.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı