ust_reklam
Kültür Sanat Gezileri

Muğla’da Mutlaka Görmeniz Gereken 13 Yer

Türkiye’nin güneybatı sahil kentlerinden şüphesiz en güzeli olan Muğla, Ege kıyıları boyunca geniş bir alanı kapsayan bir il. Bodrum, Marmaris ve Fethiye gibi turistlerin yaz aylarında en çok tercih ettikleri tatil beldelerine de ev sahipliği yapan Muğla’nın doğal güzelliklerine hayran kalmamak elde değil.

Fethiye

Fethiye, ünü tüm dünyaya yayılan meşhur Ölüdeniz ile ünlü bir tatil beldesi. 2006 yılında dünyanın en güzel kumsallarından biri seçildi. Fethiye turunuzda Ölüdeniz’de ya da Ölüdeniz’in yukarı kısmında yer alan Uzunyurt Köyü’nde (Faralya) konaklayabilirsiniz. Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Fethiye’de su sporları yapabilir, Babadağ’dan yamaç paraşütü veya bungee jumping aktivitesini deneyimleyebilirsiniz. Ayrıca dalış için de oldukça elverişli yerlerin olduğunu söyleyebiliriz. Fethiye’nin meşhur mağaralarını gezmek içinse en az 1 gününüzü ayırmalısınız.

Marmaris

Marmaris, enfes denizi, mavi bayraklı plajları, harika koylar ve çam ormanlarının çevrelediği sahilleriyle ünlü birtatil yeri. Türkiye’nin en lüks otellerinden bazıları da Marmaris’te yer alıyor. Bodrum ve Çeşme’ye göre çok daha sakin ve uygun fiyatlı olan Marmaris bir sonraki yaz tatiliniz için harika bir seçim olabilir.

Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi, ortaçağın tüm ihtişamını gözler önüne seriyor. Bodrum her ne kadar beyaz badanalı evleriyle ünlenmiş olsa da şehrin en önemli simgesi bu kaledir. 1400’lü yıllarda yaptırılan kale Aziz şövalyelerinin yeriydi ve bir zamanlar St. Peter Kalesi olarak biliniyordu. Günümüzde kalenin içerisinde Ege’de keşfedilen batmış gemi ve gemi parçalarının sergilendiği bir müze var.

Kelebekler Vadisi

Ölüdeniz’deki Belcekız Plajı‘ndan tekne turu yaparak ulaşabileceğiniz Kelebekler Vadisi, tek kelimeyle olağanüstü. Faralya’dan patika yollarını kullanarak da ulaşmanız mümkün.

Gemiler Adası

Bizans kalıntılarının bulunduğu Gemiler Adası, Muğla’nın en dikkat çeken yerlerinden. Günübirlik özel tekne kiralayabileceğiniz gibi Fethiye turuna katılarak da gelebilirsiniz. M.S. 4. ve 6. yüzyıllardaki kiliselerin kalıntıları oldukça büyüleyici. Adanın flora ve faunası ise mutlaka keşfetmeye değer.

Ölüdeniz

Türkiye’nin en meşhur yerlerinden olan Ölüdeniz, insanların sayısız kez fotoğrafladıkları turkuaz ve akuamarin renkleriyle ünlüdür. Her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapan Ölüdeniz’e hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisi çok büyük.

Letoon

Muğla’nın Fethiye ilçesinde yer alan Kumluova Köyü’nde bulunan Letoon, annelik tanrıçası Leto’nun kutsal alanıydı. Bir zamanlar bölgenin en önemli dini merkezi olan Letoon harabelerini dolaşırken aynı zamanda bir rehberden de bilgi almanızı öneriyoruz.

Sedir Adası

Bu güzel ada esasında tamamen deniz kabuklarından oluşan kumsalıyla ünlü hale geldi. Efsaneye göre kum Kuzey Afrika’dan gemi ile taşınmış. Bunun esas nedeninin ise Kleopatra ve Anthony’nin burada keyifli vakit geçirmesini sağlamakmış.

Halikarnas Mozolesi

Halikarnas’taki meşhur mozolenin kalıntılarını görmeden Fethiye turunuzu sonlandırmayın. Dünyanın Yedi Harikası”ndan biri olarak kabul edilen Halikarnas Mozolesi, 45 metre yüksekliğe sahip ve dört duvarının tamamı heykel kabartmaları ile özenle tasarlanmış. M.Ö. 353 ve 350 yılları arasında inşa edilen dev mezar, Pers İmparatorluğu’nun satrapı Mausolus ve eşi II. Artemisia için yapılmış.

Babadağ

Muğla’da yürüyüş ve yamaç paraşütü için en iyi yerlerden biri olan Babadağ, 1.969 metrelik (6.460 fit) zirvesi olan bir dağ. Yemyeşil flora vefaunası ile ünlü olan Babadağ’dan dilerseniz bungee jumping, dilerseniz de yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Hafızalarınızdan çıkmayacak kadar güzel bir manzaraya sahip olan Babadağ’dan bu eşsiz deneyimi mutlaka yaşamanızı tavsiye ediyoruz.

Kaunos Mezarları

Bir başka dikkat çekici arkeolojik bölge olan Kaunos, eski Caria’ya, daha sonra Likya İmparatorluğu’na aitti. M.Ö. 10. yüzyılda önemli bir liman kenti olan Kaunos’a Dalyan’dan tekne turu yaparak ulaşabilirsiniz.

Kayaköy

Fethiye’nin yakınlarındaki bu ünlü hayalet kasaba 1923’te Yunanistan ile Türkiye arasındaki nüfus mübadelesine kadar Müslüman ve Hıristiyan topluluklarından oluşuyordu. Günümüzde Kayaköy‘deki kiliseler, evler ve dükkanlar Harap durumdalar ama yine de turistlerin gözdesi.

Faralya

Uzunyurt Köyü olarak da bilinen Faralya, son 10 yılda Fethiye ve Ölüdeniz çevresinde en çok gelişen yer oldu. Uzunyurt sakinleri bu gelişimi gördükten sonra kendi evlerini pansiyona çevirdiler ve her sakinin evi 6-7 odalı şirin butik otellere dönüştü. Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu ve Ölüdeniz’i panoramik olarak görebileceğiniz Faralya, Muğla’nın saklı cenneti.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı