ust_reklam
Kültür Sanat Gezileri

İtalya’nın Göz Kamaştıran Kiliseleri

Ziyaretçilerini oradan oraya sürüklemeye yetecek kadar Orta Çağ yapıtının bulunduğu İtalya’da hala o eski dokuların arasından fışkıran kültür farklılığını hissetmemek mümkün değil. Mimarisi, sanatı ve turizmi ile hep kendinden söz ettiren İtalya’nın, özellikle Katolik mezhebinin kalbi sayılmasından dolayı birbirinden şahane kilise ve katedrallere sahip olması da bir tesadüf değil aslında.Yılın her döneminde farklı dini etkinlik ve kutlamalara ev sahipliği yapan İtalya’ya yolunuz düşer de bu eşi benzeri olmayan kiliseleri görmek isterseniz, sizler için derlediğimiz yazımıza göz atabilirsiniz. İşte İtalya turunuzu unutulmaz kılacak birbirinden değerli mimariler:

1. Duomo Katedrali, Milano
Yapımı yaklaşık olarak 519 yıl süren Duomo Katedrali dünyanın en büyük katedralleri listesinde 4. sırada yer alıyor. Hem içi hem de dış cephesi en ince ayrıntısına kadar düşünülerek tasarlanan bu yapının içerisinde3500’den fazla heykelle karşılaşabilirsiniz.

İtalya kiliseleri arasında en görkemlisin olan Duomo Katedrali’nin uzunluğu 120 metre ve 135 adet kulesi var. Aynı zamanda bugüne kadar çok kez çalınmaya çalışılan ve som altından yapılmış Madonnia heykeli de katedralin en yüksek kulesinde bulunuyor. Kutsal kitaplardan tasvirler uyarlanarak tasarlanan bu şahane katedral İtalya’da gezilecek yerlerden ilki olmalı.

2. Aziz Francis Bazilikası, Assisi
İtalyan Hristiyanları’nın en çok önem verdiği yerlerden biri olan Aziz Francis Bazilikası, UNESCO tarafından Dünya Miras Alanları Listesi’ne eklenen yapılardan sadece biri. İtalya’nın koruyucusu olarak bilinen Francis’in doğduğu ve öldüğü şehir Assisi’de bulunan bu inanılmaz yapı, Üst Bazilika ve Alt Bazilika olarak iki ayrı kiliseden oluşuyor.

Ünlü ortaçağ ressamlarının şahane eserlerini görebileceğiniz bazilikanın üst kısmı İstanbul’dan götürülen mermer levhalar ile dekore edilmiş. En çok beğenilen kısmı da naif sütunlar ile tamamlanan yüksek mihrap alanı.

3. Siena Katedrali, Siena
Zebra desenli mermerleri ile dillere destan bir yapı olan Siena Katedrali 1263 yılında inşa edilmiş. Sıra dışı gotik bir yapıda olan bu katedralde Donatello, Pinturicchio, Pisano ve Michelangelo’nun pek çok eseri ile karşılaşabilirsiniz.

Zemine, İncil’deki olayları mozaik parçaları ile resmetmişler ancak hasar almaması için halı ile kapatılan bu olağanüstü manzarayı sadece ağustos-eylül ayları arasında seyretmeniz mümkün. Eğer İtalya gezinizi o dönemler arasına denk getirirseniz daha çok keyif alabilirsiniz.

4. Santa Maria Maggiore Bazilikası, Roma
Ortaçağ döneminden kalma en görkemli İtalya kiliselerinden biri olan Santa Maria Maggiore Bazilikası Meryem Ana’ya adanmış ve yapımında farklı mimari tarzlardan esinlenilmiş. Özellikle altın, mozaik ve mermer ile kaplanan kısımları inanılmaz güzel.

Kilise tepesine piramit şeklinde inşa edilen çan kulesi de oldukça şahane bir görüntü oluşturuyor. Giriş ücreti alınmayan kiliseyi ziyaret etmek için haftanın herhangi birgününü tercih edebilirsiniz ancak açılış kapanış saatlerini göz önünde bulundurmakta fayda var.

5. Santi Giovanni ve Paola Kilisesi, Venedik
15. yüzyılda inşa edilen Santi Giovanni ve Paola Kilisesi, Venedikli “Doc” ismi verilen başkanların gömüldüğü yer olmasıyla ünlü ve 25 farklı başkanın mezarı da burada yer alıyor. Aynı zamanda Venedikli önemli sanatçı ve askerler de buraya defnedilmiş.

Önemli sanatçıların eserleri olan kilisede özellikle Bellini ’nin eserleri çok ilgi çekiyor. Ülkenin her köşesinde birbirinden görkemli heykellere, yine bu kilisede de rastlayabiliyoruz. Giriş ücretinizi ödedikten sonra Venedik’in bu önemli kilisesini izin verilen saat aralığında gönlünüzce gezebilir ve İtalya turunuzu en güzel şekilde taçlandırabilirsiniz.

6. Santa Croce Bazilikası, Floransa
Foscolo, Gentile, Rossini, Marconi, Galileo, Machiavelli ve Michelangelo gibi İtalya’nın önde gelen sanatçılarının mezarlarının bulunduğu Santa Croce Bazilikası, “Temple of the Italian Glories” olarak da anılıyor. 13. yüzyılda inşa edilen bu yapı, 19. yüzyılda dış cephesi mermer kaplama yapılarak tamamlanmış.

Kilise içerisinde Bardi ve Peruzzi Şapelleri de bulunuyor. Brunelleschi’nin yaptığı Cappella Pazzi’nin girişinden sonra kilise avlusuna geçiliyor ve bu bölümde de sanat eserlerinin sergilendiği küçük bir müze yer alıyor.

7. Aziz Petrus Bazilikası, Vatikan
60 bin kişilik kapasitesi ile en büyük İtalya kiliselerinden biri olan Aziz Petrus Bazilikası’nın inşası 1626 yılında tamamlanmış. Hristiyan tarihinde oldukça önemli olan papazların mezarlarının da olduğu bu kilise, piskoposu olmadığı için katedral kategorisine girmiyor ancak yine de diğer pek çok kilisede olduğu gibi burada da Bellini ve Michelangelo’nun önemli eserlerine rastlamanız mümkün.

Dünyanın pek çok yerinden ziyaretçi alan Aziz Petrus Bazilikası İtalya turunuzun unutulmazlarından olacak.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı