ust_reklam
Keşfet

İtalya’yı Bambaşka Bir Açıdan Görebileceğiniz 7 Mimari

Zamanında Roma İmparatorluğu’na ev sahipliği yapmış, Katolik mezhebinin merkezi Vatikan’ı da içine alan İtalya, haritadaki şeklinden dolayı çizmeye benzetiliyor. İtalya hakkında bilmeniz bilmeniz gerekenlerin en önemlilerinin başında UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde 51 farklı yer ve yapısı bulunuyor. Ayrıca İtalya gezisi yapacaklara da duyuralım, ülke kültürel açıdan Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Akdeniz’in en büyük adaları olan Sicilya ve Sardunya’nın da İtalya sınırları içerisinde yer alması burayı sadece Avrupa’nın değil, aynı zamanda tüm dünyanın en turistik ülkelerinden biri haline getiriyor. Tarihi yapıları kadar doğal güzellikleriyle de öne çıkan İtalya, dünyanın en çok ziyaret edilen 5. ülkesi olma unvanına sahip.

Collesium

İtalya’nın başkenti Roma’da konumlanan ve ülkenin en değerli tarihi yapısı olarak kabul edilen Collesium, Milattan Önce 72 ile 80 yılları arasında inşa edilmiş. Roma dönemine ait olan amfitiyatro, dünyanın nadide eserlerinden bir tanesi. Vespasian ve Titus Flavius Vespasianus tarafından tasarlanan Kolezyum, İtalya’ya gelen turistlerin bir numaralı ziyaret noktasına dönüşmüş. Roma halkının en büyük eğlencesi olarak kabul edilen gladyatör savaşları 48 metre yüksekliğindeki Collesium’da gerçekleştiriliyormuş. Eğer Roma’ya yolunuz düşerse, tarihin en kanlı dönemlerine tanıklık eden bu mucizevi yapıyı mutlaka ziyaret edin.

Pantheon

Başkent Roma‘da bulunan diğer bir tarihi eser olan Pantheon, Antik Roma tanrılarına tapınılan bir ibadethane. Apollodorus tarafından tasarlanan bu mimari eser, günümüze kadar ulaşmayı başarmış. Tamamen Roma mimarisine bağlı kalarak inşa edilen Pantheon’un yüksekliği 46 metre olarak ölçülmüş. 7. yüzyıldan itibaren kilise olarak hizmet veren yapı içerisinde başta Raffaello Sanzio ve II. Vittorio Emanuelle olmak üzere pek çok ünlü ismin anıt mezarı da yer alıyor.

Florence Cathedral

İtalya’nın en önemli dini merkezlerinden biri olan Florence Cathedral, Türkçe adıyla Floransa Katedrali, halk arasında ‘Duomo’ ya da ‘Santa Marie del Fiore‘ adlarıyla da biliniyor. 1294 senesinde inşasına başlanan yapının bitmesi tam tamına 142 sene sürmüş. 114 metre yüksekliğindeki katedral, Giotto di Bondone, Francesco Talenti, Filippo Brunelleschi ve Arnolfo di Cambio tarafından tasarlanmış. Gotik, neo-gotik, İtalyan gotik ve Rönesans mimari tarzlarını yansıtan Florence Cathedral, zamanla Floransa’nın en çok ziyaret edilen tarihi yapısı haline gelmiş.

Trevi Fountain

Çoğu tarihçinin dünyanın en değerli çeşmesi olarak gördüğü Trevi Fountain‘in inşasına 1732 senesinde başlanmış ve tam 30 sene sonra ancak tamamlanabilmiş. Barok ve klasik mimari tarzlarını yansıtan çeşme, Nicola Salvi Salvi, XII. Clemens ve Gian Lorenzo Bernini tarafından tasarlanmış. Poli Sarayı’nın tam önünde yer alan Trevi Fountain, heykeller ve şekillendirilmiş kayalar üzerinden akan çeşmesiyle büyük bir havuz oluşturuyor. Başkent Roma’da konumlanan tarihi yapı İtalya turları ile Roma’ya gelen ziyaretçilerin de inanılmaz ilgisini çekiyor.

Milan Cathedral

Milano şehrinin sembolü olan Milan Cathedral, Türkçe adıyla Milano Katedrali ya da Duomo Katedrali olarak göreceğiniz yapı 12 bin metrekarelik büyük bir alan üzerine inşa edilmiş olup dünyanın en büyük 4. katedrali olma özelliğini taşıyor. Duomo Meydanı’na da adını veren Milan Cathedral’in inşasına 1386 senesinde başlanmış ve ancak 1905 senesinde tamamlanabilmiş. Gotik, neo-gotik ve neo-klasik mimari tarzlarını yansıtan katedralin tasarımında Donato Bramante, Giovannino de Grassi, Leonardo da Vinci, Giovanni Antonio Amadeo gibi ünlü mimarların imzası bulunuyor. 107 metre yüksekliğiyle ihtişamlı bir görünüme sahip olan tarihi yapı 1965 senesinden itibaren ibadete açık bir şekilde ziyaretçilerine hizmet veriyor.

St. Peter’s Basilica

1506 senesinde inşasına başlanan St. Peter’s Basilica‘sı İtalya’nın Vatikan bölgesindeki Aziz Petrus Meydanı’nda bulunuyor ve İtalya kiliseleri arasında en önemli ibadet merkezi olarak kabul ediliyor. Gian Lorenzo Bernini, Michelangelo ve Donato Bramante gibi ünlü mimarlar tarafından tasarlanan bazilika, Rönesans ve barok mimari tarzlarıyla inşa edilmiş. 23 bin metrekarelik alan üzerine inşa edilen St. Peter’s Basilica’da aynı anda 60 bin kişi bulunabiliyor. Bu özelliğiyle de İtalya’nın en büyük kilisesi olma unvanını taşımasına şaşırmamak gerek.

Pisa Kulesi

1173 senesinde inşa edilen Leaning Tower of Pisa ya da Pisa Kulesi İtalya turu kapsamında kesinlikle görülmesi gereken bir yapı. Roma mimari tarzının kusursuz örneklerinin görülebildiği Pisa Kulesi, 56 metre yüksekliğe sahip ve toplamda 8 kattan oluşuyor. Her katta ise ayakta durabilmesi için destek sütunları bulunuyor. Kulenin en dikkat çekici özelliği ise eğimli yapısı. 5.5 derecelik bir eğime sahip olan kule, her yıl on binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı