ust_reklam
Gezi Yazıları

4 Gizemli Yeraltı Şehri | Kapadokya

Milyonlarca yıllık bir geçmişe, birbirinden heyecanlı efsanelere ve inanılmaz yeraltı şehirlere sahip masalsı bir diyar, Kapadokya. Ülkemizin en turistik noktalarından biri olan Kapadokya, ününü ise kuşkusuz jeolojik bir sürecin sonucunda oluşan peri bacalarına borçlu. Uzaklardan görüldüğünde, insanı sanki başka bir gezegende seyahate çıkmış gibi hissettiren peri bacaları, içlerine oyularak inşa edilmiş yeraltı şehirleriyle de gezginleri hayrete düşürüyor. Kapadokya’nın yeraltı şehirleri nelerdir ve bunları kimler yaptı diye merak ediyorsanız, bizimle beraber sanal bir Kapadokya turu için hazırlıklara başlayın.

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Kapadokya’da gezilecek yerlerin en popülerlerinden biri, Derinkuyu Yeraltı Şehri. Derinkuyu ilçesine konumlanmış bu gizemli yeraltı şehri, Nevşehir’e 30 km uzaklıkta bulunuyor. Derinkuyu Yeraltı Şehri’ne gitmek için kişisel aracınızla Derinkuyu’ya gidebileceğiniz gibi (yollar oldukça düzgün), Nevşehir’den kalkan otobüslere binebilir, ya da taksi tutabilirsiniz.

Derinkuyu Yeraltı Şehri’ni ziyaret etmenin bir diğer yolu ise Kapadokya turları. Nisan ile ekim arasında 08.00-19.00, kasım ile mart arasında 08.00 – 17.00 saatleri arasında gezilebilen bu tarihi yeraltı şehrine girmek için 25 TL ödeme yapmanız gerekecek. Müzekart + sahibi gezginler ise burayı bir yıl boyunca sınırsız bir şekilde ziyaret edebilir.

Derinkuyu Yeraltı Şehri’nin popülerliği, büyüklüğünde saklı. Günümüzde 50 metrelik boyutuyla sekiz katı gezilebilen Derinkuyu Yeraltı Şehri için düzenleme çalışmaları devam ediyor. Gelecekte bu gizemli şehrin 12 katı gezilebilecek olduğuna dair bir kesinlik söz konusu da denebilir. İçerisinde yaşam alanları, yemekhaneler, mutfaklar, ahırlar, şırahaneler ve sarnıçlar bulunan Derinkuyu Yeraltı Şehri bu açıdan diğer Kapadokya yeraltı şehirlerine benziyor. Onu diğerlerinden ayıran özellik ise burada beşik tonozla kapatılmış misyoner okulun bulunması.

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kapadokya’da bulunan en büyük yeraltı şehirlerinden bir diğeri ise Kaymaklı. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Kaymaklı Yeraltı Şehri, günümüzde gezilebilir 8 katıyla gezginlere mistik ve sıra dışı bir deneyim vadediyor. Yaz döneminde 08.00-19.00, kış döneminde ise 08.00-17.00 saatleri arasında gezilebilen Kaymaklı Yeraltı Şehri, dini bayramların birinci gününde saat 13.00’e kadar kapalı. Kaymaklı Yeraltı Şehri giriş ücreti 25 TL iken Müzekart + sahibiyseniz, ücretsiz bir şekilde girebiliyorsunuz. Kaymaklı Yeraltı Şehri’ne nasıl gidilir diye merak ediyorsanız, işte cevap; Nevşehir Kapadokya Havalimanı üzerinden taksi ya da toplu taşıma araçlarını kullanarak Kaymaklı Yeraltı Şehri’ne varabilirsiniz.

Toplamda 8 katı olduğu düşünülen Kaymaklı Yeraltı Şehri’nin günümüzde sadece 4 katı gezilebiliyor. Yaşam, çalışma, ibadet, toplantı ve yemek alanlarıyla dev bir kompleks olan Kaymaklı Yeraltı Şehri’nde en ilgi çekici yerse bakır işleme atölyesi. Uzmanların teorilerine göre,burada 5.000 kişi barınabiliyormuş; bu da Kaymaklı Yeraltı Şehri’ne, Kapadokya’nın en büyük yeraltı şehirlerinden biri olma unvanını kazandırıyor.

Tatlarin (Acigöl) Yeraltı Şehri

Kapadokya gezisi dahilinde ziyaret edilebilecek yeraltı şehirlerinden Tatlarin ile devam ediyoruz. Nevşehir’in Acıgöl beldesine 10 km uzaklıkta bulunan Tatlarin Yeraltı Şehri, adını sınırları içerisinde bulunduğu Tatlarin kasabasından alıyor. Tatlarin Yealtı Şehri giriş saatleri, diğer yeraltı giriş saatleriyle hemen hemen aynı. Tatlarin Yeraltı Şehri’ni diğerlerinden ayıran özellikse buraya girişin ücretsiz olması. Tatlarin (Acigöl) Yeraltı Şehri’ne Nevşehir’den kalkan otobüslerle gelmek oldukça kolay..

Tatlarin Yeraltı Şehri’nde mekanların çok geniş olması, ayrıca burada diğer yeraltı şehirlerine oranla daha çok erzak deposu bulunması, buranın bir sivil yerleşimi değil de askeri bir garnizon ya da bir manastır olması teorilerini güçlendiriyor. Tatlarin Yeraltı Şehri’nde diğer yeraltı şehirlerinden farklı olarak, tuvalet için ayrılmış bölümler de bulunuyor.

Özkonak Yeraltı Şehri

Nevşehir’in Avanos ilçesine 14 km uzaklıkta bulunan Özkonak Yeraltı Şehri, Kapadokya turları içerisinde gezip görülecek en ilginç yerlerden biri. Yaz döneminde 08.00-19.00, kış döneminde ise 08.00-17.00 saatleri arasında gezilebilen bu yeraltı şehrini gezmek isteyenler, tur dahilinde burayı görebilecekleri gibi kişisel araçlarıyla da Avanos şehrinden yola çıkarak yeraltı şehrini ziyaret edebilirler. Özkonak Yeraltı Şehri giriş ücreti 2018 yılı itibariyle 10 TL.

Kapadokya yeraltı şehirlerinde görülen klasik labirent yapısı, burada da gezginlerin karşısına çıkacak. Özkonak Yeraltı Şehri’ni diğer yeraltı şehirlerinden ayıran özellik de duvarlarda haberleşme amacıyla küçük deliklerin açılmış olması. Ayrıca buradaki süngü taşları sadece korunma amacıyla değil, aynı zamanda savaşma güdüsüyle yapılandırılmış. Bu da Özkonak Yeraltı Şehri’nde değerli şeylerin ya da kişilerin saklandığını gösteriyor.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı