ust_reklam
Yurtdışı Geziler

Kıbrıs Turuyla Muhteşem Bir Hafta Sonu Geçirmek İçin 7 Neden

Bu hafta sonu vizesiz, pasaportsuz, Türkiye’nin birçok şehrinden uçakla direkt ulaşabileceğiniz Kıbrıs’ta harika vakit geçirmeye ne dersiniz? Diğer bilinen adıyla Afrodit Adası’nı ziyaret etmekte kararsızsanız şayet bu yazımızı okuduktan sonra önümüzdeki ilk Kıbrıs turuna katılacağınıza garanti veriyoruz. Nereyse yılın her günü güneşli olan, muhteşem bir iklime sahip Akdeniz ülkesi Kuzey Kıbrıs, namı değer yavru vatanda tatil yapmak için en geçerli sebepleri sizler için sıraladık:

Kıbrıs İklimi
Kuzey Kıbrıs, yılda 300 günden fazla güneş aldığı için dört mevsim ziyaret edilebileceğiniz, hatta denize girebileceğiniz bir ülke. Yaz aylarında gölgede termometreler 27 santigrat dereceyi (güneşte 30-32 arası) gösterdiği için de bunaltıcı sıcaklıklarla karşılaşmayacağınızı söyleyebiliriz. Kuzey Kıbrıs’ın iklimi tipik Akdeniz iklimi ve ziyaret etmek için en uygun dönem nisan-mayıs ayları. Çünkü bu aylarda sıcaklıklar 23 °C ile 27 °C arasında seyrediyor. Bu aylarda geceleri biraz serin olduğundan yanınıza ceket mutlaka almalısınız. Daha sıcak aylarda gitmek isterseniz de haziran (30 °C), temmuz ve ağustos (36 °C) ve eylül (32 °C) aylarını tercih edebilirsiniz. Yalnız şapka ve güneş kreminizi unutmayın!

Kıbrıs Plajları
Kıbrıs’ın bir ada olduğunu göz önünde bulundurursak, aslında “plajları” başlığı pek de ilgi çekici değil. Ama Kıbrıs plajlarını diğerlerinden farklı kılan bir şey varsa, o da sakin ve temiz olmasıdır. Bozulmamış güzelliğini mahveden çok katlı apartman blokları ya da kirli hava yok. İğne atsan yere düşmez plaj manzaraları da yok.Kıbrıs’ta gezilecek yerler arasında ilk sırayı alan Karpas Golden Beach’e (Karpaz Altınkum Plajı) mutlaka gitmenizi öneriyoruz. Karpaz Yarımadası’nda yer alan, Kıbrıs’ın en güzel plajı unvanlı ve Afrodit’in doğduğu yer olarak bilinen bu yere tek kelimeyle hayran kalacaksınız.

Plaj partilerinin, voleybollarının ve daha birçok eğlencenin olduğu daha canlı ve hareketli bir plaj istiyorsanız da Acapulco Plajı’na gidebilirsiniz. Bir otelin mülkü olsa da müşterisi olmadan saatlik veya günlük para ödeyerek burada vakit geçirebilir, hatta plaj voleyboluturnuvalarına kayıt yaptırabilir, tüplü dalış deneyimi yaşayabilir ve Pina Colada’nın keyfini çıkarabilirsiniz. Kuzey Kıbrıs’taki plajlar her zevkten insana ve bütçeye hitap ediyor. Kıbrıs plajlarında yapabileceğiniz jet ski, dalış vb. gibi çok sayıda su sporu var.

Kıbrıs’ın Tarihi
Kıbrıs’ta bir hafta sonu geçirmek isteyenler, bir gününü deniz, kum, güneş üçlüsüne ayırabilir, diğer gündeyse Kıbrıs’ta tarihi bir tura çıkabilir. Enfes manzaralar sunan tarihi kalelerine çıkabilir ve antik kalıntıları yakından görebilirsiniz. Yıllar boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Kuzey Kıbrıs’ta birbirinde ilgi çekici tarihi yapılar var. Mesela yarım gününüzü St. Hilarion Tepesi’ne ayırabilir ve görkemli bir manzara eşliğinde Kıbrıs turunuzu sonlandırabilirsiniz. Girne yakınlarındaki muhteşem Bellapais Manastırı ise adanın en eski yapılarından biri. Tarihi 11. yüzyıla kadar uzanan Salamis’de bir antik yerleşim olan Gazimağusa da Kıbrıs’ta gezilecek yerler listenizde mutlaka olmalı.

Kıbrıs’ta Sanat
Kıbrıs tarihinin mirasları arasında muhteşem sanat yapıtları bulunuyor. Bunu görmek için en iyi yer, Bizans ve Yunan Ortodoks sanatının en etkileyici koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapan Gazimağusa’daki Aziz Barnabas Manastırı.

Kıbrıs Mutfağı
Kuzey Kıbrıs mutfağına özgü enfes Akdeniz lezzetleri tadabilirsiniz. Hem Türk hem de Yunan mutfağından lezzetlerin olduğu Kıbrıs’ta muhtemelen her öğünde karşılaşacağınız hellim peyniri oldukça meşhur. Genellikle et ve balığın sıklıkla tüketildiği Kıbrıs’ta sıcak ve soğuk aperatifler, envaiçeşit mezeler ile bu ülkeye bir kez daha âşık olacaksınız.

Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler
Kuzey Kıbrıs köklü geçmişi ve antik tarihi, birçok farklı kültürü barındırması nedeniyle hoşgörülü ve misafirperver halkı ile ziyaretçilerine bambaşka bir deneyim yaşatıyor. Kuzey Kıbrıs gezinizde mutlaka görmeniz gereken yerler; Crusader, dünyaca ünlü Bellapais Abbey, Salamis, Vouni ve Soli’nin antik kalıntıları, tarihi kilise ve manastırlar.

Kıbrıs’ta Misafirperverlik
Kıbrıs Türkleri güler yüzlü olmaları ve cömert kişilikleri ile ünlüdür. Kıbrıs’ın hangi şehrine giderseniz gidin, lüks bir otelde, bir tatil köyünde veya bir butik otelde aynı kalitede hizmeti alacağınıza emin olabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı