ust_reklam
Yurtdışı Geziler

Lozan’da Gezilecek 7 Yer

Fransız-İsviçre kenti olan Lozan, komşusu Cenevre’den daha küçük ama daha canlı olan Cenevre Gölü kıyılarında, çevredeki dağların muhteşem manzarasına sahip eski bir kent. Tarihi Eski Kent, etkileyici katedral, harika açık hava pazarları, gösterişli barlar ve kafeleri ile Lozan’ı gezmeye doyamayacaksınız. Daha fazlası için Lozan’da gezilecek yerler listemize göz atmanız yeterli.

1- Lozan Katedrali

İsviçre’nin en büyük katedrali olan bu gotik tarzı Lozan Katedrali, 13. yüzyılda kutsanmıştı. 15. yüzyılda, dekorasyonun büyük kısmı Protestanlar tarafından kaldırıldı. Kilisenin tek geriye kalan orijinal parçası olan “gül penceresini” görmek için her yıl buraya binlerce turist geliyor. Katedraldeki kulenin en tepesine çıktığınızda Lozan turunun unutulmazlarından olacak bir manzarayla karşılaşıyorsunuz. Katedralin ana girişinin karşısında, kentin, sahil şeridinin, Cenevre Gölü’nün ve eğer hava açıksa Fransız Alpleri’nin eşsiz manzaralarını sakın kaçırmayın.

2- Château de Saint-Maire

Châteaude Saint-Maire, eski şehrin üstünde yükselen kuzey tepesindeki görkemli bir kale. Lozan Piskoposu, Château Saint-Maire’nin inşa edilmesini emretti ve 1397’den 1406’ya kadar inşaatı sürdü. Bu dönemde kale tıpkı diğerleri gibi kübik biçimde inşa edildi ve konut ile emniyet işlevleri bir araya getirildi. Bugünkü Kanton Hükümeti kaleye yerleştirildiğinde 1811 yılına kadar piskoposların ikametgâhı olarak kullanılıyordu. Saint-Maire Kalesi bugüne kadar da kantonun yürütme organının bir koltuğu olmuştur.Etkileyici mimarisini fotoğraflayabilir ve kentin güzel manzarasının keyfini çıkararak kaleyi dolaşabilirsiniz.

3- Chateau de Chillon

Bir tekneyle tur yapmayı tercih ederseniz, Château de Chillon‘a mutlaka günübirlik gitmenizi öneriyoruz. Cenevre Gölü’nün atmosferini deneyimleyin ve muhteşem günbatımı anına şahit olun. Türkçe adıyla Chillon Kalesi, kelimenin tam anlamıyla mimari bir mücevher. Lozan gezinizde aklınızı başınızdan alacak bu kalenin 1000 yılı aşkın köklü bir geçmişi bulunuyor. Jean-Jacques Rousseau’dan Victor Hugo’ya ve Lord Byron’dan Delacroix’ten Courbet’e kadar her dönemden sanatçı ve yazarlara esin kaynağı olan bu ihtişamlı kaleyi bir de yakından görmelisiniz.

4- Quartier Du Flon

Quartier Du Flon, modern ve yenilikçi bir kent ve aynı zamanda hareketli gece hayatıyla da turistleri cezbediyor. Mağazalar, restoranlar, sinemalar, güzellik salonları, sağlıklı kaplıcalar, sanat galerileri ve eğlence mekânları; gün boyunca sayısız aktivite ve eğlence imkânı sunuyor. Hava karardığında ise Quartier Du Flon, Lozan’ın en canlı yeri haline geliyor.Her yaştan ve zevkten insana uyum sağlayan Quartier Du Flon, buna ek olarak tarihi ve modern mimarinin de ilginç bir karışımı.

5- Place de la Palud

Belediye binasının eski evleri ve Rönesans cephesi ile kaplı Place de la Palud, eski şehrin ana meydanı ve güzel Adalet Çeşmesi (16-18. yüzyıllar) ile en popüler yerlerden biri olmasıyla ünlü. Çeşmenin arkasındaki ahşap merdivenlerden çıkın ve karşınıza çıkan katedrali gezerek Lozan turunuza devam edin.

6- Escaliers Du Marche

Place de la Palud’dan katedrale uzanan meşhur Escaliers Du Marché‘nin basamakları Lozan’ın en güzel yerlerinden biri olarak biliniyor. Araştırmalara göre bu merdivenlerin tarihinin ilk 13. yüzyıla dayandığı kaydedilmiş ve merdivenlerin bugünkü görünüşü nostalji rüzgarları estiriyor. Sarmal ahşap merdiven ve hemen yanında uzanan çok dik Arnavut kaldırımlı bir sokaktan yürürken, bir anda 1717-1719 yıllarına ışınlanacaksınız.

7- Vevey

Lozan’dan sadece 15 dakika uzaklıkta yer alan Vevey’de “İsviçre Rivierası İncileri”nden birini bulacaksınız. Son derece ılıman bir iklime sahip olan Vevey, palmiye ağaçlarının ve tropikal çiçeklerin inci gibi dizilişine sahip uzun yürüyüş alanlarıyla ünlü. Cenevre Gölü’nün karşı tarafındaki Fransız Alpleri’nin güzel manzaraları eşliğinde yürüyüş yapabilirsiniz. Burada, bölgenin ünlü sakinlerinden biri olan Charlie Chaplin’in heykeli bulacaksınız; hatta ailesinin hala bu bölgede yaşadığı ayrıntısını da verelim.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı