ust_reklam
Yurtdışı Geziler

Basel’de Gezilecek 7 Yer

Zürih ve Cenevre’den sonra Basel, İsviçre’nin üçüncü en büyük şehri ve İsviçre, Fransa ve Almanya sınırında yer alıyor. Şüphesiz ki İsviçre’de gezilecek yerler listesinin başında gelen Basel’de sanattan tarihe, kültürden eğlenceye hemen hemen her şeyi bir arada bulacaksınız. Çarpıcı Ortaçağ mimarileri, capcanlı karnaval, festival, etkinlik ve konserler, birinci sınıf sanat müzeleri ve birbirinden şık restoranlarıyla Basel turunuzu hayatınız boyunca unutamayacaksınız. İsviçre’nin çok fazla turistik olmayan ama bir o kadar da sessiz ve huzur veren şehri Basel’de gezilecek en iyi 7 yeri sizler için derledik.

1- Basel Minster (Ortaçağ katedrali)
Ren Nehri’nin tepesinde bulunan ihtişamlı Basel Minster, ya da bir diğer adıyla meşhur ortaçağ katedrali, turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden biri olmasıyla ünlü. Basel Minster Katedrali’nin yapımı yaklaşık 1000 yıl önce başladı ve tam tamına 500 yıl sürdü.

1356 yılında katedral bir depremle yıkıldı ve Johannes Gmünd tarafından Romanesk ve Gotik hatların vurgulandığı bir mimari tarzda, yeşil-sarı çinili göz alıcı bir çatıyla yeniden inşa edildi.

2- Rathaus (Belediye Binası)
Rathaus veya Belediye Binası, Basel Marktplatz manzarası olan, 500 yıllık bir geçmişe sahip ve kırmızı tuğlalarıyla dikkat çeken ünlü bir bina.

1501’de inşa edilen Belediye Binası, kentin İsviçre Konfederasyonu’na dâhil edilmesini simgelemek üzere inşa edilmiş. Kanton Parlamentosu toplantılarının yanı sıra Basel-Stadt Kanton Hükümeti’ne de ev sahipliği yapıyor.

3- Spalentor
1370 yılından kalma Spalentor, Eski Kent’teki en dikkat çeken surlarla kaplı heybetli bir kapı. Eski Kent’te bir gün boyunca vakit geçirmek, Basel tarihine dair birçok şey öğrenmenizi sağlayacak.

Siz siz olun Basel turunuzu Spalentor’u gezmeden sonlandırmayın.

4- Theodors Kirche
Theodor Kilisesi Basel şehrinde yer alan büyük bir öneme sahip Evanjelist (İncil vaizi) Reformcu Kilise. Gotik mimarisi ile göz kamaştıran Theodors Kirche Kilisesi, ünlü Wettstein’da yer alıyor.

5- Ren Nehri
Ren Nehri, Avrupa’daki en nefes kesen manzaralardan birini sunuyor. Basel dâhil birçok şehirden geçen Ren Nehri’nde yapabileceğiniz çok sayıda eğlenceli aktivite var. Bunlardan biriyse şüphesiz ki nehir botlarıyla Basel’i turlamak.

6- Basel Hayvanat Bahçesi
Basel yerlileri tarafından “Zolli” olarak bilinen Basel Hayvanat Bahçesi, 1874 yılında 510 Avrupa hayvanı ile kuruldu; bugünse daha çok yerli ve egzotik türleriyle de dikkat çekmeyi başarıyor.

Sualtı dünyasını keşfetmek istiyorsanız, Vivarium’da keşfedilecek birden çok su altında yaşayan canlıların olduğunu söyleyebiliriz.

7- Eski Kent (Altstadt)
2000 yılı aşkın köklü geçmişi olan Basel’in Eski Kent’te saatlerce kalmak isteyeceğinize garanti ediyoruz. Arnavut kaldırımlı sokakları, ortaçağdan kalma çarpıcı binaları, küçük kafeleri, pastaneleri, dükkanları ve müzeleri ile Avrupa’da en iyi korunmuş ve en güzel yerlerden biri olan Eski Kent’i mutlaka gezmelisiniz.

BONUS
• Restaurant Schlüsselzunft – Alakart menüleri, teknoloji ürünleri, ilginç pişirme ve sunum teknikleri,makul fiyatlı yemek servisi ve leziz şarapları olan harika bir restoran.
• Chez Donati – Elli yıldır hizmet veren bu restoran, Basel’in en seçkin yerlerinden biri vePiedmont mutfağının en iyi adresi.
• Schloss Bottmingen – Su ile çevrili, 14. yüzyıldan kalma bir kale içinde muhteşem bahçe terasına sahip zarif bir restoran.
• Tinguely Müzesi – Tinguely’nin kinetik sanat heykelleriyle ziyaretçilerini büyüleyen ünlü bir sanat müzesi.
• Spielseug Welten Müzesi – Oyuncak ayılar, bebek evleri ve dünyadaki en büyük bebek koleksiyonu bu müzede sizleri bekliyor.
• Vitra Tasarım Müzesi – Uluslararası bir üne sahip tasarım müzesi.
• Kunst Museum – İsviçre’deki en büyük ve en önemli kamusal sanat koleksiyonunu barındırıyor.
• Kültür Müzesi – Basel’in etnografya müzesi; Güney Amerika, Afrika, Doğu Asya ve Okyanusya sergileri ile oldukça etkileyici.
• Fasnacht (Basel’in Kış Karnavalı) – 20.000 maskeli ile birlikte büyük bir coşkuyla kutlanan, İsviçre’deki en büyük ve en popüler festival olarak biliniyor.
• Basel’deki birçok müze, her ayın ilk pazarında ücretsiz.
• Basel’in ücretsiz yürüyüş turlarına katılın ve şehrin tarihi ve zengin kültürel mirası hakkında bilgi edinin.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı