ust_reklam
Vizesiz Tatil

Maldivler İle İlgili Çok İlginç Bilgiler

Köpüklü mavi sular, beyaz kumlu plajlar, denizaltı restoranlar, birbirinden lüks tatil köyleri ve çok daha fazlasıyla insanı başka dünyalara götüren Maldivler’in % 99’unun okyanus sularından oluştuğunu ve tam tamına 1,190 adası olduğunu biliyor muydunuz? Emin olun bundan daha ilginç bilgiler de bulduk! Sadece 200 adada yerleşim var: Bu da demek oluyor ki, 990 adaya hiç dokunulmamış ve keşfedilmemiş.
Maldivler turu boyunca doyasıya eğlenmek, farklı deneyimler yaşamak ve unutulmaz bir tatil yapmak için bu bilgileri öğrenmenizde fayda var. Hint Okyanusu’ndaki bu tropik cennet hakkında eğlenceli birkaç bilgi var. Pırıl pırıl mavi suları, renk mercan kayalıkları ve çok daha fazlasıyla Maldivler’i daha yakından tanımaya ne dersiniz?

• Adanın sürgündeki bir Hint prensi tarafından kurulduğunu biliyor muydunuz? Resmi olarak Maldivler’e yerleşen ilk insanlar da Hindistan’dan geldi. Kesin tarih bilinmiyor, ancak M.Ö. 269’dan önce gerçekleştiği düşünülüyor. İlk gerçek krallığın Hindistan Kalinga kralının oğlu tarafından kurulduğu söyleniyordu. Kral, oğlundan memnun olmadığı için onu o zamanlarda Dheeva Maari olarak bilinen Maldivler’e gönderdi.

• Maldivler’de yaşayanlar, zamanında kabukların para olarak kullandılar; şaka değil gerçek! M.S. 2. yüzyılın sonlarında Maldivler “Para Adaları” olarak adlandırıldı. Tüm dünyada kabukların para yerine geçtiği dönemlerde Maldivler, en önemli tedarikçi ülkelerden biriydi.

• Asya’daki en küçük ulus olmanın yanı sıra, Maldivler ayrıca dünyanın en küçük Müslüman ülkesidir.

• Dünyanın ilk sualtı kabine toplantısı 2009’da Maldivler’de yapıldı. Toplantı fikri ise iklim değişikliğinin yarattığı tehdide dikkat çekmek amacıyla Başkan Mohamed Nasheed’den çıktı.

Maldivler’de okuma yazma oranı tam olarak %98 ve UNICEF’in desteğiyle, İngiliz eğitim sistemini takiben birleşik bir eğitim programı uygulanıyor.

Maldivler turunuz boyunca olağanüstü doğal güzellikler göreceğinize emin olabilirsiniz. Bozulmamış ekosistemiyle bilinen Maldivler’deki takımadalar muhteşem mercan kayalıklarına ve deniz yaşamına sahip. Dünyanın en iyi dalış noktaları, resifler ve su altı güzelliklerine sahip olan yerleşim yerlerinden biri olan Maldivler’in ılık sularına dalın ve çarpıcı mercan resifleri, mağaralar ve parlak renkli tropik balıkları fotoğraflayın. Biraz daha derine dalın ve manta ışınları, moray yılan balığı, deniz kaplumbağaları, balinalar ve köpekbalıklarını bulacaksınız. Kayu ve lekeli yunuslar, cüce balinalar ve katil balinalar da dahil olmak üzere, Maldivler’in resiflerinde en az 10 farklı yunus ve balina türü görebilirsiniz.

Maldivler yeryüzü şekilleri bakımından dünyanın en basık ve en alçak ülkesidir! Maldivler’in Adasının taban seviyesi ortalama 1.5 metre ve en yüksek noktası 2.3 metre, yani gezegenin en düşük noktasıdır. Maldivler’in Villingili Adası’ndaki bir nokta gezegendeki en alçak nokta olarak kabul ediliyor.

• Maldivler, 26 büyük atolü altında gruplandırılmış 1190’ın üzerinde mercan adasına sahip. 1,190 mercan adası (Sadece 200’ünde yerleşim var ve buna ek olarak 80 ada da tatil beldesi) ve 26 atolhalinde gruplandırılmış.

• Tatil köyleri ve oteller hariç adaların her yerinde alkol tüketmek yasak. Maldivler Müslüman bir ülke ve bu nedenle de yerli halkın alkol tüketmesi yasaklamış. Turistlere hitap eden otellerde ve tatil yerlerinde alkol bulabilirsiniz. Ancak yerli halkın yaşadığı herhangi bir yerde alkol içemezsiniz.

Maldivler Anayasası 1997’de yazılmış ve yasada vatandaşların Müslüman olması gerektiğini belirtiyor.

Maldivler bayrağında yer alan her unsur bir şeyi sembolize ediyor. Hilal ayı İslam’ı, yeşil kısım palmiye ağaçlarını, kırmızı arka plan ise Maldivler’in kahramanlarının kanlarını simgeliyor.

• Maldivler, yeryüzündeki en güvenli gezi yerlerinden biriçünkü adanın tatil yerleri izole edilmiş.

Maldivler’de hafta sonu günleri, diğer ülkelerin aksine cuma ve cumartesi günleri. Dünyanın birçok ülkesinde hafta sonu cumartesi ve pazar günleri iken, Maldivler’de ise diğer Müslüman ülkeler gibi hafta sonu günleri, cuma ve cumartesi.

• Atoll (atol) sözcüğü, bir lagünü çevreleyen halka benzeri bir mercan adası anlamına gelen Divehi kelimesi atholhu’dan türemiştir. Divehi’den türetilen tek İngilizce kelimedir.

• Maldivler, dünyadaki en küçük adalardan birkaçına sahip, hatta bazı adalarıbirkaç metrekare büyüklüğüne bile sahip değildir. En büyük adasıen fazla 6 km uzunluğa ulaşıyor.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı