ust_reklam
Vize

Vizesiz Fas Turunda Mutlaka Görmeniz Gereken Şehirler

Fas inanılmaz güzellikte, farklı renkleri olan, kültür ve geleneklerini bugüne kadar koruyabilmiş özel ve eşsiz bir ülkedir. Fas’ta gezilecek yerlerin başında Marakeş, Fes ve Kazablanka şehirleri geliyor. Fas ayrıca Meknes gibi renkli çarşılar, nefes kesen saraylar ve kalabalık şehir meydanlarıyla ünlü. Fas, Essaouira ve Asilah gibi sahil kasabalarının altın kumsallarından, Sahra Çölü’nün muhteşem manzaralarına kadar sahip olduğu doğal güzellikleri ile ön plana çıkar. Fas turu sırasında dilediğiniz doğa aktivitesini yapabilirsiniz. Sahra Çölü boyunca deve sırtında bir gezintiye çıkabilirsiniz. Fas’ta gezilecek yerler ve önemli şehirleri sizler için sıraladık:

Asilah

Ülkenin kuzey kıyısındaki muhteşem bir sahil kasabası olan Asilah’ın zengin ve köklü bir geçmişi bulunuyor. Asilah, huzurlu, sakin ve pastoral bir atmosfere sahiptir. Fas’ın Kuzey Atlantik kıyısında bulunan Asilah, yerli ve yabancı turistlerin özellikle yaz mevsiminde sıklıkla ziyaret ettiği popüler bir şehir.Altın renkli kumsallarının yanı sıra renkli duvarlarla çevrili kent surları da şehrin mutlaka görülesi yapıları.

Chefchaouen

Fas’ın kuzeyindeki Rif dağlarının eteklerinde bulunan Chefchaouen, “mavi şehir” olarak da bilinir ve enfes manzaralar sunan küçük bir kasabadır. Şehrin tepelerinde birbirinden bağımsız ama bir o kadar güzel binaları fotoğraflamadan Fas turunuzu sonlandırmayın. Chefchaouen Eski Kent’in neredeyse tamamı mavi diyebiliriz. Mavi badanalı duvarlardan ve kiremitli çatılardan, göz kamaştıran kapılara ve kentin etrafından saran kiremitli geçitlere kadar İslami ve Endülüs mimari tarzlarının karışımın yakından görme şansını sakın kaçırmayın. Son yıllarda giderek artan popülaritesine rağmen Chefchaouen hala bozulmamış ve Fas turlarının olmazsa olmazları arasında yer alıyor.

Essaouira

Fas’ın batı kıyısında yer alan, göz alıcı deniz ve yumuşacık ipeksi kumsallarıyla ünlü Essaouira, Fas’ın en iyi korunan yerlerinden biridir ve genellikle rüzgârlı olması nedeniyle deniz, kum, güneş tatilcilerinin birçoğu burayı tercih etmez. Şehri çevreleyen doğal güzelliklerin yanı sıra Essaouira, çarpıcı binalar, büyüleyici pazarlar ve hareketli limanı ile de dikkat çekmeyi başarıyor. Limandaki kent surları, renkli pazar alanları, beyaz badanalı evler ve dolambaçlı ara sokaklar derken, bu şehirde her an kaybolmak mümkün. Kent surları, şehir merkezinden biraz uzakta, Iles Purpuraires’e daha yakın bir konumda bulunuyor.

Fes

Fas’ın en büyük ikinci şehri olan Fes’in tarihi bölgesi olarak bilinen Fes el Bali, dünyanın en eski üniversitesinin yanı sıra sokakların, pazarlar, avlular, labirent sokaklara ev sahipliği yapmasıyla da UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne adını yazdırdı. Kentteki antik medreseler ve anıtsal camilerin hepsi çok farklı mimari tarzlara sahip. Ama birçoğunun İslam mimarisinin olağanüstü örneklerini içerdiğini söyleyebiliriz. Kelimenin tam anlamıyla Fes, tam bir açık hava müzesine benziyor.

Ifrane

Ifrane Fas’ın en şaşırtıcı şehirlerinden biridir. Kasabanın modern estetik görünümlü Irfane,özellikle yerlilerin sıcak yaz aylarında kaçış yeri olma özelliğine sahip. Avrupa rüzgarları estiren dağ evlerinin yanı sıra, birbirinden güzel bahçe ve parkları ile ziyaretçilerineyeşiller içinde huzurlu vakit geçirmeyi vadediyor.

Marakeş

Fas’ın en popüler şehirlerinden biri olan Marakeş son birkaç yıldır Fas tarihinin ve kültürünü deneyimlemek isteyenlerin ilk adresi. Eski Kent, çarşı pazarı, aromatik baharatlar, renkli tekstil ürünleri, pırıltılı lambalar ve mücevherleri de içeren labirent sokaklarıyla ünlü bir bölge. Yeni Şehir Gueliz’in şehir planlaması ve peyzajı ise tek kelimeyle nefes kesicidir. Vizesiz Fas turunuza Marakeş’ten başlayacaksanız konaklama olarak Eski Kent’i tercih edebilirsiniz. Hem eski hem de yeni şehri kapsayan Marakeş, Berberi kültürünün hem kozmopolit hem de otantik yönlerini keşfedebileceğiniz eşsiz bir yer.

Meknes

Meknes tarihi bir kent olmasından dolayı UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Fas şehirlerinden biri ve şehirdeki ilk görüşte kendine hayran bırakan mimariler ve anıtlar kesinlikle görülmeye değer. Kent surlarla çevrili olup, her biri karmaşık bir şekilde çini ve desenlerle bezenmiş dokuz kapı bulunuyor. Meknes, Dar El Makhzen kraliyet sarayı, sokaklara ayrı bir hava katan sayısız cami, hamamlar ve bahçeler, İslami ve Avrupa’dan ilham alan mimarların tasarladığı dikkat çeken İspanyol-Mağribi mimari güzelliklerle doludur.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı