ust_reklam
Tropik Tatil

Bali’de Geleneksel Gamelan Müziğini Dinleyebileceğiniz Yerler

Endonezya potpurisi olarak da bilinen gamelan, neredeyse tüm Bali halkının bildiği ve eşlik ettiği, geleneksel bir perküsyon müziği. Bu, kelimenin tam anlamıyla kültürün ayrılmaz bir parçası. Farklı sesler olduğu için şarkının dili büyük bir sorun oluşturmuyor; dünyanın en iyi müzisyenlerden bile beğeni ve ilgi gören gamelan müziğini daha yakından tanımak için mini bir Endonezya turu yapmanız yeterli. Bilhassa Bali’deki gamelanın benzersiz, rahatlatıcı ve huzur veren seslerinin tadını çıkarmak için en iyi yerleri keşfedin.

Ubud Sarayı
Bu görkemli yerde, gamelan müziğine genellikle Bali’nin geleneksel dans şovları eşlik ediyor. Barong dansı, Barong adındaki sevimli efsanevi canavarın öyküsünü anlatıyor, anlatmakla kalmıyor, adeta yaşattırıyor. Büyüleyici kostümler ve hareketlerle, gösteriyi izlemek için en güzel yerlerden biri, kuşkusuz Ubud Sarayı. Bunun yanı sıra İngilizce olarak yazılmış gösteri hakkında mükemmel bir açıklama içeren bir broşür hazırlanıyor.

Adres: Ubud Sarayı, Jl. Raya Ubud, Gianyar Regency, Bali, Endonezya

Cenik Wayah Children’s Gamelan and Dance Group at Ubud Water Palace
Endonezya turu dendiğinde akla ilk gelen yer olan Bali’de öylesine eşsiz kültür, gelenek ve görenekler var ki, nereye giderseniz gidin, her seferinde başka bir şeyler keşfediyorsunuz. Bali’nin egzotik müzik aletlerinden çıkan mutluluk veren melodilere eşlik eden bir grup çocuğu izleme deneyimini mutlaka yaşamalısınız. Daha çok küçük olabilirler ancak performansları oldukça güçlü. Çarpıcı Ubud Su Sarayı‘nda bu etkileyici performansın tadını çıkarmanız mümkün.

Adres: Ubud Su Sarayı, Jl. Kajeng No.24, Ubud, Gianyar Regency, Bali, Endonezya

Mekar Bhuana
Mekar Bhuana’da, sadece gamelan müziği eşliğinde gerçekleşen canlı şovun tadını çıkarmakla kalmayıp, aynı zamanda kendiniz de oynayarak öğrenebilir ve sıra dışı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Bali’ye gelen kültür meraklıları veya müzik meraklıları için aynı zamanda deneyim ve eğitim için mükemmel bir yer olan Mekar Bhuana, yüzlerce yıllık gelenek hakkında bilmek istedikleri her şeyi turistlere göstermeye hazır gamelan uzmanlarla hizmet veriyor. Burada hatıra olarak satın alabileceğiniz çeşitli geleneksel müzik aletleri ve küçük hediyelik eşyalar da var.

Adres: Mekar Bhuana, Jl. Gandapura 3, no.501X, Banjar Kesiman Kerthalangu, Doğu Denpasar, Bali, Endonezya

Bale Banjar Kelod
Bali gezinize renk katacak olan Bale Banjar Kelod ziyaret etmek için bir hayli ilginç bir yer. Bu güzel yerde tümü kadınlardan oluşan gamelan orkestralarının ve diğer müzik gruplarının keyifli gösterilerini izleme fırsatını kaçırmayın. Balya Banjar Kelod, Balili kadınların yaptığı meşhur dans da dahil olmak üzere çeşitli dans gösterileriyle ziyaretçilerini büyülüyor.

Adres: BalaiBanjar Ubud Kelod, Jl. Maymun Ormanı, Ubud, Gianyar Regency, Bali, Endonezya

Villa veya Oteller
Programınız çok sıkışık ve sadece 2-3 saatlik boşluğunuz var ama yine de gamelan müziğini dinlemek, performansları izlemek istiyorsunuz. O zaman yapmanız gereken tek şey, doğru konaklama yeri seçmek. Kiralayabileceğiniz birçok villa konukları için geleneksel performanslar sunuyor. Laghawa Beach Inn gibi ücretsiz gamelan şovlarıyla göz dolduran konaklama yerlerini seçmenizde fayda var.

Villa Puri Nirwana ise genellikle düğünler için gösteri düzenliyor, ancak bunlar ücretsiz değil ve hizmet için ek bir ücret bulunuyor.

Adres 1: Laghawa Beach Inn, Jl. Danau Tamblingan No.51, Sanur, Denpasar, Bali, Endonezya
Adres 2: Puri Nirwana Villa, Jl. Pantai Çucukan No.12, Medahan, Gianyar Regency, Bali, Endonezya

Restoranlar
Otellerin yanı sıra Bali’deki restoranlarda gamelan performanslarını görmek için de harika yerler. Geleneksel Endonezya mutfağını deneyimlerken bir yandan da gamelan müziğinin kulaklarınızdaki pası silmesini istiyorsanız, otantik restoranları tercih etmelisiniz. Bunlardan biri olan ünlü Tandjung Sari, konuklarına bazı epik gamelan ve dans gösterileri ile eğlendiriyor.

Adres: Tandjung Sari Restaurant, Jl. Danau Tamblingan, Sanur, Denpasar, Bali, Endonezya

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı