ust_reklam
Keşfet

Kaliforniya’da Bir Cennet: Kern Nehri

Gerçekten kimselerin bilmediği ama aslında en iyi Kaliforniya manzarası sunan harika bir yer mi arıyorsunuz? Halen çok geç değil, hele ki henüz Amerika turuna çıkmamışsanız. Kaliforniya’da gezilecek yerler listenize şöyle büyükçe bir sayfa ayırın ve kırmızı kaleminizle başlık atın: Kern Nehri, namı değer cennet. Öyle ki, tek bir sayfa yetmeyecektir. Fotoğraflar filan derken dönüşte tam bir defter dolusu Kern Nehri hatıranız olabilir. Kern Nehri, Kings Canyon ve Sequoia Milli Parkı’nın yakınındaki dağlardan başlıyor ve Kernville, CA yakınlarında bulunan parkın güney ucundaki Isabella Gölü’ne boşalıyor. Birbirinden keyifli ve heyecan verici aktiviteler ve açık hava etkinlikleri ile dolu dolu geçireceğiniz bir günübirlik gezinizde veya bir hafta sonu tatilinizde yapabileceklerinizi harika bir liste haline getirdik.

Nehir boyunca araba kullanın veya trekking rotalarını keşfedin
Kern Nehri ve Sequoia Milli Parkı manzaralarının eşsiz güzelliği karşısında nutkunuz mu tutulsun istiyorsunuz? Peki ya bunun için en iyi yer neresi? Şüphesiz biraz yorulacaksınız. Ne de olsa gülü seven dikenine katlanır. En güzel Kern manzaralarına trekking yaparak ulaşabilir veya araç kiralayarak seyir noktalarına gidebilirsiniz. Bizim tavsiyemiz, Isabella Gölü’nün güney ucunda başlayın. 178, 155 ve Sierra Way’de gölden çıkın. Sonra Mountain Highway 99’un baş döndüren büyüsüyle tanışın ve yaklaşık 18 mil nehir boyunca ilerleyin. Tabii başka bir alternatifiniz daha var. Birkaç kilometre boyunca Route 22S82 ile karşılaşana kadar 99’da kalabilirsiniz çünkü burada da atlayış yapabileceğiniz noktalar bulunuyor.

White Water Tubing etkinliğine katılın
Türkçemize “köpüklü su raftingi” olarak girmiş bu aktivite. 99’u geçtikten sonra birkaç kilometre ilerisinde Limestone Kamp Alanı’nı göreceksiniz. 20 dakikalık bir yürüyüş yapmak istemiyorsanız, South Creek’deki bir otoparka arabanızı bırakabilir ve Limestone Kamp Alanı’na gidebilirsiniz. Bu çevredeki köpüklü su raftingi yapabileceğiniz alanları keşfe çıkabilir ve bu inanılmaz heyecanlı deneyimi siz de yaşayabilirsiniz.

Nehir kenarında muhteşem günbatımını izleyin
Nasıl bir rahatlama alırdınız efendim? Gün batımını izlerken buz gibi bir kokteyl mi yoksa bir fincan espresso mu? Kern Nehri’ne bakarak gün batımını izlemekten tutun da yemek yemek, sohbet etmek hatta nefes almaya kadar her şey insana keyif veriyor. Nehrin doğal güzelliği karşısında etkilenmemek elde değil. Mesela diyelim ki yoga yapmak size huzur veriyor. Hemen bir yoga kursuna yazılabilirsiniz. Düşünmek ve kafa dinlemek için çıt çıkmayan bir yer mi arıyorsunuz? İnanın bize, nehir boyunca öyle yerler var ki, bu sefer de fazla sessiz olduğu için sıkılabilirsiniz. Hafif hafif serin esintilerle nehrin muhteşem dansını izleyin, hakikaten ne şarkı ne şiir; roman yazdırır insana burası.

Alligator Kayası’ndan suya atlayın
Elton John’un Crocodile Kayası varsa Kern Nehri’nin de Alligator Kayası var. Isabella Gölü yakınındaki Limestone Kamp Alanı’nda çok az bir mesafede yer alan bir tepenin tam altında bulunan Alligator Kayası, tüm kaya tırmanışı yeteneklerinizi sergilemek için dört dörtlük bir yer. Bu kaya oluşumu, aşağıda nehir sularından yaklaşık 3 metreye kadar yükseliyor. Buradaki su, sakin ve çivileme şeklinde atlamak için de yeterince derin. Buna ek olarak, Alligator Kayası kaygan olabilir, bu yüzden dikkatli olmanızda yarar var.

Tertemiz berrak sularında yüzün
Bazen, bir kamp ya da nehir gezisi planlamasında ve hazırlanmasında, geziyi eğlenceli ve kusursuz hale getiren tüm küçük ayrıntıların stresine kapılmak ne yazık ki her şeyi mahvedebiliyor. O zaman bu sefer bir farklılık olsun ve Kern Nehri gezinizin ayrıntılarını planlamak ya da sürekli düşünmek yerine her şeyi akışına bırakın. İşin heyecanı da bunda değil mi zaten? Şimdiyse nehirde yüzme aktivitesiyle ilgili ancak orada öğrenebileceğiniz şeylerden bahsedelim. Öncelikle nehrin bazı uzantılarında çok az akım var ve yüzmek için önceliğiniz bu yerler olmalı. Diğerlerinde, ipler bulunduğunuz kıyıdan karşı kıyıya bağlanmadığı sürece yüzmemenizi öneriyoruz.

Balık tutun
Kaliforniya’da balık tutmak için Owens Nehri Vadisi ve Crowley Gölü gibi açık ara daha popüler yerler olsa da, Kern Nehri kalabalık ve hareketliliği seven balıkçılar için mükemmel bir seçim. Kern, yıl boyunca balıkçılık için açık, ancak bahar aylarında daha az kısıtlama oluyor. Kern Nehri’ndealtın alabalık ve Kern gökkuşağı alabalığı da dahil olmak üzere Kaliforniya’nın 3 yerli balığını kendiniz tutabilir ve akşam kamp alanında pişirerek afiyetle yiyebilirsiniz. Ayrıca sazan, kalkan, kanal balığı, large mouth bass olarak bilinen geniş ağızlı levrek ve güneş balığı da nehirde yaşayan diğer canlılar arasında bulunuyor.

Aynı zamanda balıkçılıkla ilgili kısa ve uygulamalı eğitimler alabileceğiniz kurslara yazılabilme imkanınız da var. Veya kendi çabalarınızla Kennedy Meadows, Riverkern Beach, Paradise Cove gibi alanlarda da şansınızı deneyebilirsiniz. En iyi balıkçılık alanlarının çoğu Isabella Gölü’nden 81 km uzakta ve bazı nehir kampları balık tutmak için oldukça iyi yerlerdir.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı