ust_reklam
Keşfet

İtalya’nın Görür Görmez Kendine Âşık Eden Kaleleri

Namı tüm dünyaya yayılmış İtalyan mutfağı, dünyanın dört bir yanından ziyaretçi ağırlayan meşhur Moda Haftası ve diğer İtalyan festivalleri, Milano’dan Roma’ya, Floransa’dan Toskana’ya alışveriş cenneti şehirleri, büyüleyici manzaralar sunan seyir noktaları ve geçmişte yolculuğa çıkaran tarihi yapıları ile İtalya turu yaparken unutulmaz anlara şahit olacaksınız.Biraz karmaşık geçmişi olan İtalya, tüm Avrupa’daki en sevilen yerlerinden biri. En ihtişamlı görünen ve nefes kesen manzaralar sunan birbirinden güzel İtalyan kalesini sizler için seçtik.

• Fontana Kalesi

Tyrol yakınlarında yer alan Castel Fontana ya da diğer bir adıyla Fontana Kalesi’nin tarihi, 1250 yılına dayanıyor ve Wilhelm Tarant’ın emri üzerine inşa edilmiş önemli bir yapı. 1974 yılında ziyarete açılmış olan kale yerli çiftçilerin hayatlarına ithaf edilen bir tarım müzesine de ev sahipliği yapıyor. Kaleden müthiş bir manzarayı seyredebileceğiniz gibi kalıcı ve geçici sergilere de göz atabilirsiniz.

• Castel dell’Ovo

Castel dell’Ovo, şu anda bir yarımada olan Megaride Adası’nda yer alan ve Güney İtalya’da halen ayakta duran en görkemli surlardan biri. Konumu ve antik geçmişi ile merak uyandıran Castel dell’Ovo’nun ilginç hikayesini mutlaka dinleyin.

• Castello Di Fénis

Valle d’Aosta’nın harika bağımsız bölgesinde bulunan Castello Di Fénis, hem kalenin kendine özgü savunma yapısına, hem de asil sarayların harika süslemelerine sahiptir. Yollarını ve meander’lerini gezmek Orta Çağ’daki yaşamı aydınlatacak; bu nedenle bu çağa ve mimariye hayran her turistten zevk alacaksınız. Çayır ve ağaçların arasında yer aldığından, Castello Di Fénis sanat ile doğayı şaşırtıcı bir şekilde birleştiriyor.

• Monteriggioni

Siena’nın kuzeyinde bulunan Monteriggioni, zeytinlikler ve üzümlerle dolu düşük bir tepenin üzerinde inşa edilmiş bir burgadır. Siena tarafından 13. yüzyılda, 16. yüzyılda ikincisinin egemenliğine dahil edilene kadar Floransa’yı rakip olarak gördüğü yıllarda bir kalesi olarak inşa edildi. Bugün, Toskana kırsalının ortasında, geçmişi ve Ortaçağ’ı özetler.

• Castel Sant’Angelo

İtalya’daki kaleler arasında şüphesiz en ünlüsü olan Castel Sant’Angelo, Roma’nın tam merkezinde yer alıyor. M.Ö. 123 yılında İmparator Hadrian’ın emriyle inşa edilen kale hala kullanılmaya devam ederken yüzlerce yıldır hayatta kalabilen en önemli Roma yapısı olma özelliğini de koruyor. Özellikle, Michelangelo’nun ve diğer sanatçı tutsakları da ağırlayankaleyi gezmeden Roma turunuzu sonlandırmayın.

• Fortezza di San Leo

İtalyan yazar Umberto Eco’nun en iyi İtalyan kasabalarından biri olarak tanımladığı San Leo, Rimini eyaletindeki küçük ve şirin bir kasaba. Rönesans’tan kalma muhteşem bir kaleye ve yerel Duomo ve diğer birkaç saray gibi bir dizi büyüleyici anıta ev sahipliği yapıyor. Kalın bitki örtüsü ile kaplı kayalık bir höyüğün üzerinde yer alan kale, sanat, mimari ve doğayı muazzam bir şekilde birleştiriyor. Eskiden cezaevi olarak kullanılan kale, 20. yüzyılın başından itibaren her yıl binlerce turisti ağırlayan tarihi bir anıt olarak anılıyor.

• Fort Bard

Milano ve Cenevre arasında eşsiz bir konuma sahip olan Fort Bard, günümüzde 19. yüzyıldan kalma mimarilerin en iyi korunmuş örneklerinden biri. Savoy hanedanı tarafından inşa edilmiş olan kale, her biri farklı işlevlere hizmet etmek için kullanılan üç farklı aşamada yapılandırılmış. Valle d’Aosta’nın harika manzaralarının tadını çıkarabilirsiniz. Binanın tepesine asansörle kolaylıkla erişebilirsiniz.

• La Scarzuola

20. yüzyılın en bilindik mimarlarından biri olan Tommaso Buzzi tarafından tasarlanan La Scarzuola, kendine has özellikleri olan ilginç bir kale. Diğer ortaçağ kalelerinden ilham alınarak tasarlanan La Scarzuola, 13. yüzyılda St Francis tarafından yapılan manastırın yanında inşa edildi.

• Otranto Kalesi

İngiliz edebiyatında ünlenen Otranto Kalesi’nde adeta zamanda yolculuğa çıkacaksınız. Kalenin adı, meşhur Horace Walpole tarafından 1764 yılında yazılan“Otranto Şatosu” romanından geliyor. Denize sıfır konumdaki bu kale, özellikle akşam karanlığında son derece büyüleyici görünüyor.

• Sirmione Kalesi

İtalya turunun olmazsa olmazı Garda Gölü’nde yer alan Sirmione Kalesi, genel olarak Scaliger Kalesi olarak biliniyor. 13. yüzyılda antik Roma zamanlarına ait tarihi bir yapının kalıntıları üzerine inşa edilmiş. İtalya’nın en iyi korunmuş kalelerinden biri ve yakın geçmişte dünyanın dört bir yanından çok sayıda ziyaretçinin ilgisini çekmeye başladı.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı