ust_reklam
Yurtdışı Geziler

Vilnius’da Mutlaka Görmeniz Gereken 8 Yer

Orta Avrupa en büyüleyici yerlerinden biri olan Vilnius, Litvanya’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri. Barok ve gotik mimariler, Rönesans döneminden kalma ihtişamlı kaleler, köklü bir geçmiş, zengin kültür, lezzetli yemekler ve daracık kıvrımlı sokakları ile Vilnius, Baltık turlarının vazgeçilmezi ve sevimli küçük bir şehir.

1- Peter ve St. Paul Kilisesi
Peter Kilisesi ve St. Paul Kilisesi, şehrin Antakalnis semtinde bulunan bir Roma Katolik kilisesi ve Litvanya Barok mimarisinin ve tasarımının incisi olarak görülüyor. İç kısmında Giovanni Pietro Perti’nin sıva kaplamalarının ustaca kompozisyonları ve Giovanni Maria Galli’nin Milano süslemeleri var.

2- Şafak Kapısı
Orijinal adıyla Gate of Dawn olan Şafak Kapısı, her yıl yaklaşık yarım milyondan fazla ziyaretçiyi cezbediyor.Ayrıca Litvanya’nın en ünlü kutsal yapılarından biri olarak kabul ediliyor. Kilise duvarındaki kutsal Meryem Ana’nın muhteşem portresi sayesinde de büyük ilgi görüyor. Genellikle Vilnius Madonna’sı olarak da anılan resim, Şafak Kapısı’nın iç kısmına inşa edilen şapelde asılı duruyor ve birçok kilise tarafından da kopyalanmış.

3- Gediminas Kulesi

Bu kule, Vilnius’un sembolü ve 14. yüzyılın Grand Duke Gediminas tarafından ahşap olarak inşa edilmiş. Tekli kırmızı bir kulesi olan Gediminas’tan kentin muhteşem manzaralarına şahit olabilirsiniz. Ayrıca Vilnius’da gezilecek yerler listenize buradaki müzeyi eklemeyi unutmayın.

4- Vilnius TV Kulesi
Vilnius TV Kulesi, Litvanya’nın en yüksek binası. 165 metrelik yüksekliğindeki Vilnius TV Kulesi’nde “Paukščių takas” (“Samanyolu”) adlı dairesel bir restoran bulunuyor. Havanın açık olduğu günlerde, Vilnius ve banliyöleri 50 km’lik yarıçap içinde görülebilir.

5- Üç Haçlar
Üç Haçlı Tepesi Vilnius’un en çok ziyaret edilen yerlerinden biri. Ahşap haçlar 17. yüzyılda inşa edildi ve kısa süre içinde Vilnius’un sembolü haline geldi. Buradaki asılı çarmıhlar, Sovyetler tarafından yıkılan ve daha sonra Litvanya halkı tarafından yeniden inşa edildi. Şehrin nefes kesen manzaralarını görmek isterseniz, en iyi yerin burası olduğunu söyleyebiliriz.

6- John’s Kilisesi
Litvanya turunuzda Vilnius Üniversitesi’nin en ilgi çekici bölümlerinden biri olan St. John Kilisesi ve çan kulesini kesinlikle görmelisiniz. Gotik tarzdaki kilisenin yapımı neredeyse 40 yıl sürdü ve 1426’da tamamlandı. 1571’de kilise Cizvit’e devredildi ve üniversite komplekslerinin bir parçası haline geldi. Sovyet zamanlarında bir depo haline getirilmişti. Daha sonra orada Üniversite Müzesi kuruldu. Bugünse St. Johns Kilisesibir Roma Katolik kilisesi olarak hizmet veriyor. 68 metre yüksekliğindeki kilisenin çan kulesi, Eski Kent’teki en yüksek binalar arasında bulunuyor.

7- Užupis
1995’te Litvanyalı bir grup sanatçı ve entelektüel, Litvanya’nın başkenti Vilnius’da bir Frank Zappa heykeli inşa ettiler. İki yıl sonra 1997 nisan ayında yaklaşık 12 kişilik bir ordu, bir cumhurbaşkanı, kabine, para birimi, bayrak ve hatta bir anayasa ile birlikte bağımsız bir cumhuriyet ilan etti. Günümüzde Užupis Cumhuriyeti olarak bilinen bu küçük ulus, Vilnelė Nehri’nin bir tarafında bulunuyor. Hız sınırının 20 olduğu ve kendi halinde yaşayan sessiz sakin insanların yaşadığı huzur dolu bu yeri görmeden Litvanya’dan ayrılmayın.

8-Vilnius Katedrali
Vilnius Katedrali,aynı zamanda “Litvanya Başpiskoposu ve Dekanlık Merkezi” olarak da hizmet veriyor. Katedral, Vilnius Eski Kent’in kalbinde yer alıyor ve ziyaretçilerini görkemli klasik mimari tarzıyla adeta büyülüyor. Katedral, 13. yüzyılın ortalarında Kral Mindaugas’ın emriyle 1251 yılında Hıristiyanlığı kabul edince yaptırılmış önemli bir yapı. Bugünsekatedralin yeraltı tonozlarında tarihini yansıtan bir sergi var. Bu sergiyi gezerken 13. yüzyıl günümüze kadar zamanda yolculuğa çıkmış gibi hissedeceksiniz.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı