ust_reklam
Yemek

Mumbai’nin En Lezzetli Sokak Yemekleri

Kültürel bakımdan çeşitlilik gösteren Mumbai‘nin en önemli özelliği, kentin sunduğu çok çeşitli ve özel mutfak deneyimidir. Sunduğu sokak yemeklerinin çeşitliliğini, lezzetini ve farklılığını yediden yetmişe hemen hemen herkes seviyor, hatta sırf bunun için dünyanın dört bir yanından Mumbai’ye ziyaretçiler geliyor. Mumbai kültürünün bu özelliği hakkında daha fazla bilgi edinin ve Hindistan turları ile Mumbai mutfağını keşfe çıkın. İşte sizler için seçtiğimiz Mumbai’nin en leziz sokak yemekleri:

Vada Pav
Ayrıca, ‘fakir hamburger’ olarak adlandırılan Vada Pav, her sokakta, köşede, kavşakta ve dönüşte bulacağınız bir yiyecek. Pav bir çeşit ekmek ve Vada da patates püresi ile doldurulmuş börek. Bu ağız sulandıran atıştırmalık, genellikle baharatlı ve tatlı chutney (Hint turşusu), kızarmış acı kırmızıbiber ve sarımsak tozu sosu ile servis ediliyor.

Mumbai’de 50000’den fazla Vada pav satan tezgâh var, ancak bunlardan Vile Parle’deki ünlü Anand Vada Pav stalli gibi farklı tatlar ile öne çıkıyor. Schezwan ise peynir veya ızgara gibi çeşitli Vada Pav stilleri sunuyor.

Pav Bhaji
Maharashtra’da ortaya çıkan Pav Bhaji artık bölgesel farklılıklar içeren Hindistan geneline de yayılmış durumda. Pav tereyağının az sürüldüğü bir tencerede ekmek ısıtılıyor ve sebze anlamına gelen Bhaji ile birleştikten sonra baharatlar ile püre haline getirilmiş ve pişirilmiş bir sebze yemeğine dönüşüyor. Pav, yanında soğan, bir parça limon, domates ve en önemlisi altına tereyağı sürülmüş büyük bir tepside sunuluyor.

Pani Puri
Hindistan’ın farklı bölgelerinde farklı isimlerle bilinen Pani Puri, her yerde popüler olan ve çok sık tüketilen leziz bir sokak atıştırmalığı. Bu keyifli yemek, nohut, patates, baharat, demirhindisosu ve en önemlisi biberile içi doldurularak muhteşem bir tat elde ediliyor, en sonunda da kızartılmış olarak sunuluyor. Puri’yi ağzınıza alır almaz, ağzınızda oluşacak lezzet patlamasından sonra tabak tabak yemek isteyeceğinize hiç şüpheniz olmasın. Boyutlarının küçük olması nedeniyle bütün bir Puri’yi tek ısırıkta çerez niyetine yiyebilirsiniz. Bandra’daki Elco, Pani Puri’nin en iyi yapıldığı yerlerden biri olmasıyla ünlü ve sürekli kalabalık.

Frankie
İçi koyun eti, yumurta, patates püresi, tavuk ya da hayal edebileceğiniz başka bir şeyle doldurulmuş enfes Frankie‘nin doğduğu yer Mumbai’dir. Yemeği oluşturan ana malzeme sıklıkla çiğ soğan ve baharatlı soslarla tamamlanır. Günümüzde Mumbai genelinde birçok tezgâhta bulabileceğiniz Frankie’yi en iyi yapan yer, kentin dört bir yanında şubesi olan Tibb.

Bhel Puri
Bhel Puri, lezzetli bir chaat (sebze ve meyvelerden yapılan baharatlı bir Asya yemeği) türü. Domates, soğan gibi çiğ sebzelerle karıştırılmış pirinçten oluşuyor ve demirhindi sosu ile pişiriliyor. Bu atıştırmalıkta birçok varyasyon var, ancak en iyileri Mumbai’deki ünlü plajlarda bulunuyor: Juhu ve Girguam Chowpatty plajının ünlü olmasında etken bir şey varsa, kesinlikle orada bulunan birçok tezgâhta bulunan Bhel Puri, bu etkenlerin başında gelir. Bu plajlardaki tezgâhlardan herhangi birine uğrayarak Bhel Puri’nin tadına bakabilirsiniz.

Kebap
Ortadoğu ülkelerinde başlayan bu kebap furyası, Mumbai’deki vejetaryen olmayanlar için ayrı bir lezzet. Esas olarak balık veya et parçalarından oluşuyor ve bunlar bir şiş yardımıyla yan yana dizilerekbarbeküde ızgarası yapılıyor. Her akşam Mumbai’nin en ünlü kebapçısı olan Bademiya dükkânının önünde uzun kuyruklar oluyor.

Falooda
Falooda, bir bardakta sunulan meşhur Hint tatlılarından biri. İçindeki aromalı süt, şehriye ve çok daha fazlası bulunuyor. Geleneksel olarak gül özlü sütü ile hazırlanmış ve gül şurubu ile süslenmiş hali şimdilerde birçok varyasyona sahip. Güzel sunumuyla birlikte dikkat çeken Falooda’yı soğutulmuş olarak tüketmeniz gerekiyor. Badshah Falooda ve meyve suyu merkezi, lezzetli ve çeşitli Falooda tatlıları için popüler bir mekan.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı