ust_reklam
Tropik Tatil

Doğaseverlerin Bayılacağı Bir Yer: Darjeeling Orman Yolu

Sağlık zenginliktir ve sağlıklı kalmak için her gün düzenli egzersiz yapmayı bir yaşam biçimi haline getirmeliyiz. Hindistan’ın Batı Bengal bölgesinde bulunan Darjeeling’deki bu yeni orman, doğa aktiviteleri için tek kelimeyle kusursuz bir yer. Arabalar ve motosikletler için girişin yasak olduğu orman, yemyeşil Senchal yaban hayatı sığınağına da ev sahipliği yapıyor.

• Darjeeling Hakkında Genel Bilgiler

Darjeeling Bölgesi’nde yer alan bu orman yolu, şehir merkezine 11 km uzaklıkta konumlanıyor. Orman yolunun giriş kapısı, Senchal Vahşi Hayatı Koruma Alanı (Jorbangla yakınlarındaki Ana Kapı) ve çıkış noktası da State Tourism Guesthouse (misafirhane), Chatakpur. Toplamda 38,6 kilometrekarelik bir alandan meydana gelen Darjeeling ormanlık alanını ziyaret etmek için en iyi zaman haziran ile eylül ayı arasındaki dönem. Gün doğumundan gün batımına kadar muhteşem manzaralar yakalayabilirsiniz.

• Aktiviteler

Bisiklet Sürmek
Burada yapılabilecek en popüler aktivite kuşkusuz bisiklet sürmek. Kişi başı günlük bisiklet kiralamanın ortalama ücreti 13 dolar.Çam ormanlarının arasından geçen bisiklet parkuruna mutlaka gitmenizi öneriyoruz.Doğa tutkunlarının ve bisikletçilerin kesinlikle kaçırmaması gereken Darjeeling orman yolunda Himalayalar’ın görkemli manzaralarına şahit olacaksınız.

Trekking Yapmak
Bir diğer aktivite olan trekking için birden çok farklı rotadan birini tercih edebilirsiniz. Uluslararası olarak en iyi tepelerden biri olarak gösterilen Darjeeling, yürüyüşçüler ve maceraperestler için tam bir cennet. Himalayalar’a nazır seyir alanlarına gidebilir ve trekking rotalarını keşfe çıkabilirsiniz.

Köpüklü Su Raftingi
Darjeeling Tepesi’nde bambaşka bir deneyim yaşamak ister misiniz? Birbirinden güzel iki nehir olan Teesta’ya ve Rangeet de köpüklü su raftingi için dört dörtlük bir yer.

• Dünyaca Ünlü Darjeeling Çayı
Darjeeling Çayı, sadece Hindistan’da değil, dünyanın her yerinde karşınıza çıkabilecek bir çay. Kokusu, lezzeti, tek kelimeyle eşsiz. 78 ayrı çay bölgesinin olduğu Darjeeling’i esasında tüm dünya lezzetli bir Hint çayı olarak tanıyor.Bu bölgeler 17.500 hektardan fazla alanı kapsıyor ve 9 milyon kg’lık çay üretiliyor.

• Flora ve Faunası
Manolya, primula (çuha çiçeği), orkide ve bin bir çeşit eğrelti otu bolca bulunuyor. Dağ eteklerindeki zümrüt yeşili ormanlarında yaklaşık 600 kuş türü yaşıyor. Farklı iklim bölgelerinde farklı özelliklere sahip olan Darjeeling, şehir karmaşasından uzakta bir doğa harikası.

Yüksek rakımlı alanlarında yaban domuzu türleri, Himalayauçan sincapları, havlayan geyikler, rhesus (Hint) maymunları karşınıza çıkabilir.

• Yakındaki Gezilecek Yerler
Senchal Gölü
Senchal Gölü, şehre 10 kilometre uzaklıkta konumlanıyor. Göl çevresindeki büyük piknik alanında keyifli vakit geçirebilirsiniz. Senchal Gölü, Darjeeling’in tamamı için önemli bir su kaynağı.

Tiger Tepesi
Tiger Tepesi, Darjeeling’e 11 kilometre uzaklıkta ve Kanchenjunga Dağı ile Everest Dağı’nın panoramik manzaralarını sunuyor.

Golf Sahası
Bu 9 delikli golf sahası dünyanın en yüksek golf sahalarından biri olmasıyla ünlü.

• Nerede kalınır
Rhododendron Dell Exotic Resort

Gandhi Yolu, Madan Tamang Tesisleri, Garg yakınlarında ve Senchal Koruma Alanı’ndan sadece 1.7 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Toplamda 17 odasıyla hizmet veren resort otelde bir gece konaklamanın ortalama fiyatı 1800-2300 Hint Rupisi.

Dekeling Resort
Hawk’s Nest, 2 A.J.C.Bose yolu üzerindeki Dekeling Resort, Senchal Vahşi Yaşam Koruma Alanı’ndan 3.3 km uzaklıkta bulunuyor. Gecelik konaklama fiyatı ortalama 4000-5600 Hint Rupisi. 9 odalı bu lüks otele Darjeeling şehrinden bisikletle 30 dakikada gelebilirsiniz. Bunun yanı sıra taksiyle de kolaylıkla ulaşılabiliyor.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı