ust_reklam
Festivaller

Dünyaca Ünlü Holi Festivali’nin Kutlandığı Yerler

Holi kutlamaları! Tek kelime yetiyor. Çünkü Hindistan başta olmak üzere dünyanın her yerinde, hatta İzmir’de bile Holi festivalleri yapılıyor.

Holi, her yıl mart ayında Hindistan’da coşkuyla kutlanan festivallerden biri. Bu yıl da büyük bir coşkuyla kutlandı. Festival ilk gecede Holika Dahan’la (şenlik ateşi) başladı. Ancak, Hindistan’ın farklı bölgelerinde bu görkemli festivalin farklı şekillerde kutlanmasına siz de şahit olabilirsiniz. Gelecek yıl eğer Holi’ye gitmeyi düşünüyorsanız unutamayacağınız bir deneyim olması için aşağıdaki yerleri not edin.

• Bankar Bihari Tapınağı, Vrindavan
Holi, Vrindavan’da büyük gusto ve ateşle kutlanıyor. Vrindavan halkı, ilkbaharın gelmesini büyük bir coşkuyla karşılıyor ve soğuk zamanlara denk gelirse kutlamalar kapalı alanlarda gerçekleşiyor. Bu sene Vasant Panchami’de devam eden Holi, Vrindavan’da büyük bir kutlama gerçekleştirdi ve müzisyenlerin şarkıları eşliğinde dans gösterileri oldu.

Holi’den önce Bankar Bihari Tapınağı’nın rahipleri tarafından adanmışlara çiçek atılan Phoolonwali Holi kutlanıyor. Vrindavan’da Holi’nin benzersiz bir başka kutlaması, dul kadınların renkli kıyafetler giymesine engel olan antlaşmayı bozmak için birkaç yıl önce başlayan Dul’un Holi’si.

• Barsana
İşte kadınların gücü! Tuhaf geleneklerden biri de Barsana’da mutlaka görülmeye değer. Bu ilginç gelenekte erkekler Holi’yi kutlarken kadınlar tarafından sopalarla dövülüyor. Mathura yakınlarındaki Barsana adlı küçük bir köyde Lathmar Holi’nin kutlamalarına katılmanızı tavsiye ediyoruz. Kadınların kıkırdaya kıkırdaya sopalarla erkekleri kovalamaya çalışmasını izlemek çok zevkli.

• Shantiniketan
Shantiniketan, Batı Nijeryalı bir şair olan Rabindranath Tagore’un eski geleneği olan “yeniden canlandırma” için Basant Utsav’ı tanıttığı Batı Bengal’teki eski ve önde gelen bir üniversite. Bugüne kadarki süregelen gelenek, eşi benzeri görülmemiş özen ve canlılıkla izleniyor ve aynı zamanda kutlanıyor. Holi ve ilkbahar coşkusundan esinlenerek öğrenciler renkli kıyafetler giyinip ziyaretçiler için büyük bir kültürel gösteriş yapıyorlar.

• Holi İnek! Delhi
Çocuklar renkli holiganlara dönüşürken çılgınlar gibi eğleniyorlar. Delhi’nin Holi sırasında diğer yerlere göre epey farklılık gösterdiği ve biraz daha şiddet içerdiği yadsınamaz bir gerçek. Fakat ‘mad moozik’ festivaline bilet alabilirseniz eğer Holy Cow (Holy İnek) kutlamalarında harika zaman geçireceğinizin garantisini verebiliriz. Ülkenin en iyi bağımsız müzik akımlarını içeren Holi Cow, her müzikseverin bu bahar şenliğinde bir araya geldiği yer.

• Yaoshang Festivali, Manipur
Manipur’da Holi, Phalguna’nın dolunay gününden başlayarak büyük Yaoshang Festivali’ne kadar süren 6 günlük bir festival olarak kutlanıyor. Halk dansçılarının ve flüoresan lambaların arasında performans sergileyen müzisyenlerin eşsiz gösterilerine tanık olmak, Hint kültürünü yakından tanımanız için harika bir fırsat.

• İnsan Piramidi, Maharashtra
Her yıl Holi kutlamaları sırasında boya kutuların girmiş çıkmışçasına renk saçan çok sayıda insan Mumbai sokaklarında toplanarak büyük bir grup haline geliyorlar. Sokaklarda, ‘Krishna’ içeri girdiğinde tereyağı ve süt tencerelerinin ele geçirilmesini isteyen bir uyarı sinyali ile cümbüş başlıyor. Bu insanlar daha sonra insan piramitleri yapmak için gruplar kuruyorlar. Amaçları ise Matka ya da tereyağı dolu kaplara ulaşmak. Matka’ya nihayet erişebilen ve kırabilen grup, taç takılan kazananlar oluyor. Bu, Hindistan’ın pek çok yerinde de izlenen bir gelenek ama Maharashtra’da oldukça gösterişli.

• Holla Mohalla in Punjab
Punjap’taki Holi kutlamaları pek çok açıdan tüm ülke genelinden farklı. Yerliler var olan bir geleneği izleyerek tüm coşkularıyla festivale bambaşka bir hava katıyor. Lezzetli helvalar, puris, gujias ve malpualar gibi Hint mutfağından spesiyallerin en güzellerini burada tadabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı