ust_reklam
Yurtdışı Geziler

Hemen Şimdi Selanik Turuna Çıkmanız İçin 9 Neden

Tarihi mekanlara sahip olsa da modernize edilmiş olan Yunanistan‘ın en büyük ikinci şehri olan Selanik kesinlikle görülmeye değer bir yer. İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan aktarmasız olarak ulaşabileceğiniz Selanik’e dilerseniz turla da gidebilir ve vize, uçak bileti, konaklama ile hiç uğraşmadan uygun fiyatlara muhteşem bir tatil geçirebilirsiniz. 2016 senesinde New York Times’ın en önemli destinasyonlardan biri olarak gösterdiği Selanik’in son dönemlerde neden bu kadar popüler olduğunun cevaplarını araştırdık ve hemen şimdi Selanik turuna çıkmanız için ikna edici nedenlerimiz var:

Selanik’te Yürüyüş Yaparak Keşfedin
Thermaic Körfezi kıyısında mükemmel bir konumu olan ve birbirinden güzel plajlarıyla ziyaretçilerini büyüleyen Selanik, benzersiz yapılarla göz dolduran bir şehir. Limandan Beyaz Kule’ye uzanan sahil boyunca yürüyüş yapabilir ve şehrin birçok tarihi yapısını keşfedebilirsiniz. Bu yolda karşınıza çıkacak olan Bizanslılardan kalma tarihi kilise, şehrin köklü geçmişini yansıtan önemli yapılardan biri.

Selanik’te Gezilecek Yerler
Bizanslılar, Makedonlar ve Osmanlılardan kalma birçok yapı ve UNESCO alanları ile insanı kendine aşık eden Selanik’i gezerken birkaç gününüzü ayırmanızı öneriyoruz. Şehrin ortasında kök salmış antik kalıntılar ile Bizans Kültürü Müzesi, Arkeoloji Müzesi ve 1997 yılında Avrupa Kültür Başkenti statüsünde inşa edilen Selanik Sinema Müzesi‘nin yanı sıra şaşırtıcı kiliseleri de (Aghia Sofia’yı ziyaret etmeyi de unutmayın) Selanik’te gezilecek yerler listeniz ekleyebilirsiniz.

Yunan Mutfağının Merkezi Selanik!
Selanik mutfağı, kalitesi ve çeşitliliği nedeniyle sadece ülke değil, Avrupa genelinde biliniyor. Tarihi geçmişinden dolayı şehrin gastronomisi, Pontus, Küçük Asya ve Konstantinopolis’in yanı sıra geleneksel yemekleri egzotik dokunuşlarla zenginleştiren Arap ve Ermeni etkileri de görülüyor. Selanik’te herhangi bir restorana oturduğunuzda tüm menüyü sipariş etmek isteyeceksiniz. Ancak dilediğinizce yemenizi ve tüm Selanik lezzetlerini tatmanızı öneriyoruz. Öyle ki, şehir uzun yürüyüşler için dört dörtlük bir yer.

Selanik Mükemmel Bir Konuma Sahip
Kuzey Yunanistan‘ın kıyılarında büyüleyici bir şehir olan Selanik, güzel kumsallarıyla ünlü Halkidiki yarımadası, pitoresk küçük köyleri, Thassos ve Limnos adaları, Selanik turunuzun unutulmazlarından olacak. Konumu açısından Yunanistan’ın en turistik kasaba, ada ve yerleşim yerlerine yakın olan Selanik’e Türkiye’den de ulaşım çok kolay.

Ladadika’ya Çok Yakın
Selanik limanından biraz uzakta bulunan ve yeme ve içme konusunda çok popüler bir nokta olan Ladadika, Selanik’te gece hayatı denince akla ilk gelen yerlerden biri. Aynı zamanda alışveriş dükkanları ile de turistlerin gözdesi. Osmanlı döneminden kalma eski çarşı, merkez çarşı, küçük tavernalar, şık restoranlar, gece canlanan ve hareketlenen caddeleri, barlar ve gece kulüplerinin bulunduğu Ladadika’ya en az 1 gününüzü ayırmalısınız.

Selanik Alışveriş Cenneti
Yunanistan’ın başkenti ve en az Selanik kadar popüler olan Atina alışveriş konusunda 1.’liği kimselere kaptırmıyor, ancak ülkede en popüler alışveriş destinasyonları sıralaması yapılsa Selanik’in 2. sıraya yerleşeceğini söyleyebiliriz. Çünkü Selanik’te alışveriş yapmak o kadar keyifli ki, gün boyunca kaç tane butik, mağaza, alışveriş merkezi gezdiğinizi bile unutabilirsiniz. En ünlü butiklerin çoğu meşhur Tsimikis Caddesi’nde yer alıyor. Buna ek olarak, yakınlardaki Pavlou Mela ve Mitropoleos caddelerindeki tasarım butiklerine de gidebilirsiniz.

Muhteşem Manzara Noktaları Var
Selanik başta Eptapyrgio Kalesi olmak üzere harika manzara seyir noktalarına sahip bir kent. Şehre kuş bakışı bakan bir tepede yer alan bu çarpıcı kaleden körfez de görülebiliyor.Gece ya da gündüz olduğu fark etmeksizin, ziyaret edebileceğiniz Eptapyrgio Kalesi, Selanik gezinize renk katacak. Kaleyi turladıktan sonra dönüşte dar sokakları keşfedebilir ve bazı yerel lezzetlerin tadını çıkarabilirsiniz.

Selanik Tarihi Çarşısı Geçmişte Yolculuğa Çıkarıyor
Selanik’te ilginizi çekecek şeylerden biri de farklı stil ve etkilere sahip binaların yan yana durmasıdır. Tarih boyunca Selanik, Yunanlılar, Yahudiler, Osmanlılar ve Asya’dan gelen mültecilere ev sahipliği yaptı. Haliyle her milletin kendine has mimari özellikleri vardı ve bu da şehirde inşa edilen yapılara bakarak kolaylıkla anlaşılıyor. Size ilham verecek bir yürüyüş turu arıyorsanız eğer Selanik yürüyüş turlarına göz atabilirsiniz.

Doğayla İç İçe Bir Kent
Doğayı seven herkes Selanik’e hayran kalacak. Şehir merkezinden sadece 10 kilometre uzaklıktaki Axios-Loudias-Aliakmonas Milli Parkı, Yunanistan’ın ve Avrupa’nın en büyük milli parklarından biri olarak biliniyor. 38.800 hektarlık bir alanı kaplayan bu parkta doğayla iç içe bir gün geçirebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı