ust_reklam
Keşfet

Halen Keşfedilmemiş Yunan Adaları

Yunan Adaları turuna çıkmaya karar verenler ama bir yandan da kalabalığı sevmeyip tam kafa dinlemelik yer arayanlar, sizler için harika bir rehber oluşturduk. Yunanistan’ın bilinmeyen gizli doğal hazinelerini, el değmemiş adalarını ve sessiz sakin, keyifli vakit geçirebileceğiniz yerleri araştırdık ve Santorini, Mikonos, Sakız vb. adalarının güzelliğini aratmayan Yunan Adaları ile tatil planlarınızı değiştirmeye kararlıyız. Yunanistan’da halen keşfedilmeyi bekleyen paha biçilmez hazineleri keşfetmeye hazırsanız, mini adalar turumuza hemen başlayalım:

Alonnisos
Tabiat ananın özene bezene yarattığı Alonnisostek kelimeyle mükemmel. Skopelos’tan feribot ile ulaşılabilen Alonissos, nadir görülen deniz kuşları, yunuslar ve Akdeniz fokunun monachus’a ev sahipliği yapan eşsiz bir yer. Patitiri adındaki liman bölgesi, aynı zamanda adanın başkenti ve taş döşeli güzel bir deniz kenarı bulunuyor.


Eski Alonnisos veya diğer bir adıyla Hora, Ege Denizi’ne bakan ortaçağ kalesi gibi olağanüstü güzellikteki yapıları ile ünlü. Sahilde bol bol güneşlenin ve Meyalos, Milia ve Marpounta’nın berrak sularının tadını çıkarın.

Astypalaia
Astypalaia, Güney Ege’deki Dodecanese grubunun bir parçası ve şüphesiz Yunan Adaları turunuzun en unutamayacağınız yeri olmaya aday. Kos’un batısında yer alan Astypalaia Adası, yüzyıllarca yıl öncesine dayanan tarihi, ilginç köyleri ve muhteşem plajları ile göz dolduruyor.


Astypalaia’nın en yüksek zirvesinde yer alan kale, Evangelistria’nın çarpıcı beyaz kubbeleri ve duvarların üzerinde görünen Agios Georgios kiliseleri ile kentin üstünde yükselen önemli bir yapı. Astypalaia‘da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Livadia adlı sahil kasabası, Talaras Hamamı ve ChemeniLimni lagün bulunuyor.

Folégandros
Folegandros, Santorini yakınlarındaki Kiklad Adaları’nın güney kenarında henüz keşfedilmemiş bakir bir ada. El değmemiş plajları ve mimarisi ile ziyaretçilerini büyülüyor. Adanın en güzel plajlarından bazıları, Karavostassis, Vitzetzo ve Hohlidia. Hora mezarlığından muhteşem manzaralar sunan tepenin kilisesine giden yolda trekking yapabilirsiniz.


Ada mutfağı ile ilgili olarak, kavurma kuzu ve domatessosuyla servis edilen tipik bir ev yapımı hamur işi olan ünlü matsata’yı denemenizi tavsiye ediyoruz.

Ikaria
Mitolojide bir efsane olan Ikaros’un evi olarak bilinen Ikaria, Atina limanı olan Pire’den yedi saat uzaklıkta yer alıyor. Ikaria nefis plajları ve ilginç gelenekleri ile ünlü bir ada. Saf beyaz kumlu plajları vemasmavi berrak deniziyle adeta unutulmaz bir deneyim yaşatıyor.


Bunun yanı sıra adanın hava şartları da sörf için oldukça ideal. Messakti, Nas ve Livadi’de ilkbahardan sonbahara kadar dalgaların tadını çıkarabilirsiniz. Yerlilere göre Ikaria’da uzun yaşamın sırrı, eğlenmek, yemek, mutluluk, müzik ve içki.

Pano Koufonisi
Pano Koufonisi, Kiklad Adası’ndaki en küçük ve en yoğun nüfuslu ada. 3,5 kilometrekarelik bir alana yayılan adanın yaklaşık 400’e yakın da sakini var. Adanın nüfusu da göz önüne alındığında Yunanistan’daki en büyük balıkçı filolarından birine sahip.


Adadaki en iyi plajlar Loutro, Parianos, Foinikas, Fanos, Italida ve Pori.

Sikinos
Bu küçük ada, Ios ve Folegandros adaları arasında yer alıyor ve Sikinos Adası, hiçbir insan müdahalesi olmaksızın büyüleyici güzelliğini halen koruyor.


Sikinos’un gözde yapılarından biri olan Episkopi Tapınağı, anakaranın vahşi doğasında, Bizans şapelleri, hücreler ve mermer heykeller parçaları ile çevrili.

Amorgos
Amorgos, Naxos adaları ile Astypalaia adaları arasında konumlanıyor. Adanın doğal koyları, çoğu dalış için elverişli olan su altı mağaraları ve altın kumsalları kesinlikle görülmeye değer. Bu yapılara yürüyerek veya tekne ile ulaşmanız mümkün. Liveros Koyu ise küçük, kayalık bir kumsala sahip.


‘The Big Blue’ filminde yer alan “The Olympia”nın etkileyici gemi enkazı da burada yatıyor. Ayrıca Amorgos, şurubu tatlı olan yerel ev yapımı likörü Psimeni Rakı’nın üretildiği tek yer.

Donussa
Donussa, Cyclades’in güneydoğu tarafında yer alan küçük ama oldukça sevimli bir ada ve Naxos’un doğusunda bulunuyor. Ada, keşfedilmemiş kumsallarına ziyaretçilerini bir feribotla ulaştırıyor. Kendros, adadaki en büyük plaj, ücretsiz kamplar içinse dört dörtlük bir yer.


Kalotaritissa ise dar sahillerle çevrili, kayalık manzaralarıyla büyüleyen küçük bir koy. Her yıl 27 Temmuz’da Donussa’da gerçekleşen Innkeepers Festivali de birçok ziyaretçiyi cezbediyor ve festival boyunca çok sayıda, fotoğraf, el işi vb. sergiler açılıyor.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı