ust_reklam
Festivaller

Avrupa’nın En İyi Yaz Festivalleri

Bu kez öyle bir festival rehberi hazırladık ki, Avrupa’nın dünyada yankı uyandıran festivallerinden tutun da çok bilinmeyen ama yerlilerle kutlandığı için ayrı bir havası olan otantik festivallere kadar unutamayacağınız bir festival turu için hazır olun. Öyle ki, listemizdeki tüm Avrupa festivalleri yaz aylarında gerçekleşiyor, yani yıllık iznini henüz almamış olanların hala şansı var!

Roskilde Festival, Danimarka
Roskilde Festivali, Kuzey Avrupa’daki en büyük kültür ve müzik festivali ve 1971’den beri her yıl gerçekleşiyor. Kar amacı gütmeyen, yaklaşık 50 tam zamanlı çalışan ve 25 bin gönüllünün el ele vererek harikalar yarattığı güzel bir organizasyon.

Roskilde Festivali, her yıl Avrupa’nın dört bir yanından büyük bir kitleye hitap ediyor ve kelimenin tam anlamıyla modern, son teknoloji ürünü bir festivaldir. Festivalin tüm kazançları Roskilde Festivali Yardım Kuruluşu tarafından ulusal ve uluslararası insani yardım ve kültür derneklerine, kuruluşlarına bağışlanıyor. Her yıl yaklaşık 150 grup perşembe gününden pazar gününe kadar kusursuz performanslar sergiliyor. Festivalde devasa bir kamp alanı olduğu için konaklama derdiniz de olmayacak.

Nerede: Danimarka
Ne zaman: 24 Haziran – 1 Temmuz
Ücret: 264 avro
Neden Gitmelisiniz: Çünkü festivalin ev sahibi Kopenhag’da meşhur “Grafiti Bölgesi”, ünlü sanatçıların gösterileri ve enstalasyonlarını görebilirsiniz.

Primavera Sound Festival, İspanya
Primavera Sound için elektronik müzik, gitaristlerin artistik hareketleri ve bol miktarda güneş ışığının karışımı diyebiliriz. Avrupa çapında ziyaretçi sayısını her yıl daha da artıran bir festival olup, Barselona’da ve 2012’den bu yana Porto’da da NOS Primavera Sound adıyla tüm katılımcıları büyülüyor.

ABD’nin en sevilen rock şarkıcısı Grandaddy’yi, indie-elektronik grupları Metronomi ve Thexx’in yanı sıra efsanevi Aphex Twin’i de sahnesinde ağırlıyor.

Nerede: Barcelona
Ne zaman: 1 Haziran – 3 Haziran
Şarkıcı, DJ ve gruplar: Arcade Yangýn, xx, Bon Iver, Frank Ocean, AphexTwin, GraceJones
Ücret: 174 avro

NOS Alive, Portekiz
NOS Alive Festivali, 2007’de başlayan ve her yıl Tagus Nehri’nin eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini büyüleyen ve Portekiz’in başkenti Lizbon’da gerçekleşen müzik ve sanat festivali.

Nerede: Lizbon
Ne zaman: 6-8 Temmuz
Performansçılar: FooFighters, DepecheModu, Kills, Warpaint, Alt-J, Ryan Adams,
Günlük bilet ücreti: 48 avro
3 günlük toplam ücret (kamp dahil değil): 102 avro
3 günlük toplam ücret (kamp dahil): 170 avro
Neden Gitmelisiniz: Lizbon’da hava 7/24 harika! Aynı zamanda Avrupa’nın sunduğu en iyi festivallerden biri.

Melt! – Almanya
Pazartesiden cumartesi gün ortasına kadar devam eden ve hiç durmaksızın müzikleriyle katılımcıları coşturan bir festivale hoş geldiniz! Hepimiz biliyoruz ki Oktoberfest başta olmak üzere Almanya, festivalleriyle destan yazan bir ülke.

Festival boyunca her akşam kendinizi muhteşem bir ışık şovunun ortasında bulacaksınız. Gräfenhainichen’dekiFerropolis’te gerçekleşen bu festival, bu yıl (2017) 20. yıldönümünü kutlayarak, tekno ve elektronik müziksever 20.000 kişiyi bir araya getiriyor.

Nerede: Ferropolis, Almanya
Ne zaman: 14 – 16 Temmuz
Ücret: 148 avro
Neden Gitmelisiniz: Festival, adeta Mad Max dizisine benziyor ve ilginç vinç kullanma etkinliklerine de katılabilirsiniz.

Lowlands, Hollanda
Dünyaca ünlü online müzik dergisi Line of Best Fit, geçen yıl Lowlands Festivali’ni yere göğe sığdıramamıştı. 3 gün boyunca görsel sanatlar, müzik, film ve “performans” etkinlikleri için 55.000 kişinin bir araya gelerek sabahlara kadar eğlendiği festival, BenxKlock, Nina Kraviz ve Robert Hood’un da bulunduğu DJ’lerle birlikte daha da coşkulu bir hale geliyor. Ayrıca baş xx ve Iggy Pop ile farklı müzikler de dinleyebilirsiniz.

Ne zaman: 18-20 Ağustos
Ücret: 185 avro, lowlands.nl

Outlook, Hırvatistan
Dalmaçya sahillerinde devasa ses sistemlerinin yerleştirildiğini hayal edin. Hatta hayal etmekle kalmayın, hazırlayın hemen şimdi bir çanta, ver elini Hırvatistan! Outlook Festivali‘nde hip-hop, pop, R&G ve dahası ile eğlencenin dibine vuracaksınız.

Festival öncesinde veya sonrasında mini bir Hırvatistan turu yaparak da yaz tatilinizi taçlandırabilirsiniz. Dalmaçya sahillerinde güneşlenin, yüzün ve şık bir restoranda Hırvatistan mutfağını keşfedin.

Nerede: Hırvatistan
Ne zaman: 7-10 Eylül
Ücret: 35 avro, outlookfestival.com

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı