ust_reklam
Keşfet

Rio De Janeiro’da Yapılacak 7 Aktivite

“Muhteşem Şehir” olarak da bilinen Rio de Janeiro Brezilya’nın ikinci; Amerika’nın ise altıncı büyük şehri. Çoğu insanın da dediği gibi “Rio”, plajları ile ünlü başlıca turistik yerlerden biri, karnaval kutlamaları, eğlence ve futbolun başkenti. Brezilya turlarında başrolü alan Rio’da sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenecek ve zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Milyonlarca turistin akınına uğrayan Rio De Janeiro’nun sunduğu doğal güzellikleri, konuksever ve güler yüzlü yerlileri ile unutamayacağınız bir tatil geçireceğinize hiç şüpheniz olmasın. Rio De Janeiro’da yapılacak en keyifli aktiviteleri keşfetmek için tavsiyelerimize göz atabilirsiniz.

1- Devasa Christ the Redeemer’ı yakından görün
Sadece Rio’nun değil, aynı zamanda Brezilya’nın da dünya çapındabilinen en önemli sembolü Christ Redeemer, Corcovado Tepesi’nin üstünde yer alıyor. “Cristo Redentor” heykeli, kolları açık, kenti kucaklayan bir görünümü olan heykel oldukça görkemli. 1922’de Brezilya’da Art Deco hareketi olduğuzaman bu anıtsal heykeli inşa etmeye başladılar.Dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçiler dikey bir tren kullanarak zirveye çıkabiliyor. Geziyi daha da kısaltmak için asansörler ve yürüyen merdivenleri de kullanmanız mümkün.

2- Sugarloaf Dağı’nda teleferiğe binin
Guanabara Körfezi ağzının hemen üzerinde bulunan 400 metrelik Sugarloaf Dağı, Rio gezinizin başlangıç noktası olabilir. “Bondinho” veya “teleférico” olarak bilinen cam duvarlı bir teleferik mevcut ve tepeden aşağıya her 20 dakikada bir çıkarak Morro da Urca tepesine tırmanıyor. Dağın zirvesine ulaşmak içinse ikinci bir teleferiğe binmeniz gerekebilir. Rio turunuzda bu eşsiz deneyimi mutlaka yaşamanızı öneriyoruz.

3- Copacabana Plajı’nda güneşlenin
Rio’daki 4 km uzunluğa sahip Copacabana Plajı, 1930’lu yıllarda siyah beyaz taşlarla döşenmiş ilginç bir tasarımla inşa edilmiş. Bu plaj, diğerlerine hiç benzemiyor çünkü bütün sporların plaj versiyonunu burada izlemeniz, hatta oynamanız bile mümkün. Plaj futbolu, plaj voleybolu ve daha birçok eğlenceli sporları yapabileceğiniz gibi canlı konserleri dinleyebilir ve plaj partilerine katılabilirsiniz. Plaj çevresindeki muhteşem restoran ve barlar iyi bir mola yeri olabilir. Ayrıca yine bu civarda yer alan Belmond Copacabana Sarayı’na mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

4- Jardim Botanico’ya gidin
Lagoa semtinin batısında yer alan Rio de Janeiro Botanik Bahçesi ya da orijinal adıyla Jardim Botanico, 600 çeşit orkide de dahil olmak üzere 8.000’den fazla bitki türü barındırıyor. Bahçe, anıtlar, çeşmeler ve Japon bahçesi, su zambakları ile dolu bir gölet ve yeni Çevre Müzesi gibi ilgi çekici yerlere ev sahipliği yapan bu bahçeyi gezmeden Rio’dan ayrılmamalısınız.

5- Lapa Mahallesi’nde gezintiye çıkın
Rio şehrinin merkezi olarak bilinen Lapa Mahallesi, bir zamanlar şehrin kırmızı ışık bölgesi idi. Bugünse bu bölge, haftanın 7 günü açık samba barlarıyla dolu ve capcanlı gece hayatıyla ünlü bir yer haline geldi. Mahalledeki mimarilerin büyük bir çoğunluğu, 1800’lü yıllara dayanıyor, eşsiz bir karaktere sahip ve insanı başka dünyalara götürüyor. Brezilya yerel mutfağını deneyimleyebileceğiniz en iyi yerlerinden biri olan Lapa Mahallesi’nde sert likörleri ve yerli kokteyllerin tadına bakabilirsiniz.

6- Maracana Stadyumu’nda maç izleyin
Brezilya’da futbol, tabiri caizse ikinci bir dindir ve Maracanã Stadyumu Rio’nun en önemli yerlerinden biri olarak kabul ediliyor. Eskiden dünyanın en yüksek kapasiteli futbol stadyumu olan Maracana, 2014 Dünya Kupası’na hazırlık olarak kısmen yeniden inşa edildi ve halihazırda80.000 seyirci kapasitesi ileGüney Amerika’nın en büyük stadyumlarından biri olma özelliğini taşıyor.

7- Santa Teresa Mahallesi’ni gezin
Rio’nun birçok tepesinden birinin eteklerinde, Santa Teresa Mahallesi’ni keşfetmeye gitmelisiniz. Artık Brezilya ile özdeşleşmiş Santa Teresa,eski zamanların Rio’sunu, Arnavut kaldırımlı sokaklarının tüm zarafeti ile yansıtıyor. Bu alan 1900’lerde sanatçılar, müzisyenler ve yazarlar için bir cennet olarak anılırdı. O dönemlerden eldekalan en son şey ise, Santa Teresa Tramvayı oldu.Şimdiyse eskiden yeniye geçişin etkilerini tüm ayrıntılarıyla görmek, şüphesiz ki insana çok farklı bakış açıları kazandırıyor.

Yorum Yap

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN YENİ YAZILAR

Yukarı